06 грудня 2022, 18:48

Будівлю "Квіти України" позбавлено статусу пам’ятки архітектури

Пресслужба ОАСК

Окружний адміністративний суд міста Києва розглянув справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КВІТИ УКРАЇНИ" до Міністерства культури та інформаційної політики України та Департаменту охорони культурної спадщини Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація). Про це повідомила пресслужба ОАСК.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ОАСК відкрив провадження у справі до Міністерства освіти і науки України".

Провадження у справі було відкрито в листопаді 2021 року, справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження.

На думку суду, рішення, ухвалене 2 грудня, обґрунтоване:

 • відсутністю зафіксованих належним чином фактів порушення позивачем чинного законодавства;
 • наявністю в позивача необхідної дозвільної документації для початку підготовчих будівельних робіт;
 • порушеннями суб‘єктами владних повноважень порядку та компетенції під час прийняття оскаржуваних рішень, що підтверджується висновками Верховного Суду з аналогічних питань;
 • безпідставністю та порушеннями при складанні документації, створеної неуповноваженими особами (з метою збереження "радянської спадщини") щодо культурної цінності об’єкта;
 • наявністю науково-обґрунтованих висновків (наукових звітів наукових установ), які підтверджують відсутність культурної цінності об’єкта, його перебування в аварійному стані та необхідність реконструкції, а також невідповідність облікової документації поданої до Мінкульту;
 • позбавленням позивача участі під час вирішення всіх питань та процедур щодо об‘єкта його права власності, всупереч законодавства, процедур проведення перевірок, без його участі та без врахування та аналізу аварійного стану будівлі та проекту її реконструкції взагалі.

Так, позивач оскаржував припис Міністерства культури та інформаційної політики України № 801/6.11.6 про припинення проведення будівельних робіт на об’єкті "Реконструкція цілісного майнового комплексу з надбудовою для розміщення офісного центру з підземним паркінгом по вул. Січових Стрільців, буд. 49 у Шевченківському районі м. Києва".

Позивач також просив скасувати:

 • наказ Департаменту охорони культурної спадщини № 46 від 29 липня 2021 року "Про занесення об’єктів культурної спадщини до Переліку об’єктів культурної спадщини м. Києва", яким, серед іншого, оранжерею, навчально-методичний павільйон "КВІТИ УКРАЇНИ" внесено до Переліку об’єктів культурної спадщини м. Києва, взято під охорону держави, як щойно виявлений об'єкт культурної спадщини місцевого рівня;
 • наказ Міністерства культури та інформаційної політики № 625 від 06 серпня 2021 року "Про занесення об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України", яким занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за видом пам’ятки архітектури, монументального мистецтва та категорією місцевого значення об’єкт культурної спадщини "Оранжерея, навчально-методичний павільйон "КВІТИ УКРАЇНИ" по вул. Січових Стрільців, 49 у м. Києві, охоронний № 4065-Кв.

У суді зазначили, що на початок проведення підготовчих робіт позивачем було отримано всю необхідну дозвільну документацію, порушень якої не було виявлено ані судом, ані відповідачами. У ході розгляду справи суд встановив, що Мінкультом було порушено процедуру проведення державного нагляду (контролю), яка передбачена статтею 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", яка полягала у тому, що відповідачем не забезпечено позивачу можливості реалізувати передбачені статтею 10 цього ж Закону свої права під час проведення перевірки, не дотримано принципу гарантування прав та законних інтересів суб’єкта господарювання і здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.

ОАСК звернув увагу на правову позицію Верховного Суду (постанова від 30.08.2021 року у справі № 640/8557/20), у якій колегія суддів дійшла до висновку, що виявлення недостовірних даних, наведених суб`єктом містобудування у відповідній декларації або повідомленні, здійснюється органом державного архітектурно-будівельного контролю саме під час проведення перевірки суб`єкта містобудівної діяльності та за результатом її проведення.

Суд зауважив, що в міністерства відсутні будь-які повноваження для здійснення перевірки щодо проведення будівництва, оскільки повноваження на проведення перевірки забудовником (замовником) містобудівної діяльності, в тому числі перевірки проведення підготовчих, будівельних робіт віднесено саме до компетенції органів Державного архітектурно-будівельного контролю, які здійснює ДІАМ, а не Мінкульт, а тому висновки, викладені уповноваженими особами в Акті візуального обстеження на території історичного ареалу м. Києва від 07 липня 2021 року, є безпідставними та не можуть підтверджувати будь-які містобудівні порушення, оскільки зроблені не уповноваженими на те особами. При цьому в суді заявили, що фактично конкретних порушень цим Актом зафіксовано не було.

На думку ОАСК, чинне законодавство та правові висновки Верховного Суду визначають та встановлюють факт, що в уставленому порядку межі історичного ареалу у місті Києві не були затверджені, а тому вимоги суб'єкта владних повноважень щодо необхідності їх дотримання є необґрунтованими.

Так, Верховний Суд у постанові від 27 лютого 2019 року у справі № 826/5755/17, у Постанові від 03 квітня 2020 року у справі № 640/21505/18 дійшов висновку, що межі історичного ареалу міста Києва не затверджено Міністерством культури України у відповідності до вимог статті 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та Порядку № 318 "Про затвердження Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць" від 13 березня 2002 року. Аналогічна позиція у подібних правовідносинах була викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 червня 2019 у справі № 813/4993/15.

Враховуючи позицію ВС, цілісний майновий комплекс та земельна ділянка по вулиці Січових Стрільців, 49, зазначили в ОАСК, не розташовувалися на момент спірних правовідносин в межах історичного ареалу міста Києва, оскільки межі історичного ареалу міста Києва не були затверджені в установленому порядку.

На думку суду, міністерством не було виконано покладений на нього обов`язок доказування та не доведено правомірність та обґрунтованість положень, зазначених в акті візуального обстеження від 07 липня 2021 року (актом факт порушення не зафіксовано) та в приписі № 801/6.11.6 від 13 липня 2021 року, з урахуванням вимог, встановлених ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, в суді повідомили, що ініціатором внесення об'єкта культурної спадщини місцевого значення до Реєстру є громадська організація "МАПА РЕНОВАЦІЇ". Проте Мінкульт і ГО, пояснили в ОАСК, не надали до суду доказів того, що до статутних завдань вказаної громадської організації належать питання охорони культурної спадщини, та не доведено, що вказана організація є науковою установою, уповноваженою на проведення відповідного виду наукових досліджень.

"Документи, підготовлені ГО "МАПА РЕНОВАЦІЇ", яка не є науковою установлю, містили суперечності, факти підписання неуповноваженими особами, незаповнення обов'язкових розділів, відтак підлягали обов'язковому поверненню на доопрацювання згідно Закону. Таким чином, громадська організація "МАПА РЕНОВАЦІЇ" не була наділена повноваженнями на розробку облікової документації та не має права бути її розробником, оскільки така громадська організація не є науковою установою чи закладом культури в розумінні Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та Порядку № 158, на що Мінкульт протиправно не вказав в своєму протоколі та оскаржуваних рішеннях", – йдеться в повідомленні.

Також у матеріалах справи є висновок наукової установи, який, пояснили в суді, спростовує надану на затвердження ГО інформацію про історичну цінність місцевого рівня вказаного зразка архітектури.

Проаналізувавши облікову документацію, історико-архітектурну довідку, науковий звіт та інші докази, суд дійшов до висновку, що цілісний майновий комплекс не містить культурної, архітектурної та містобудівної автентичності, не відповідає критеріям та не містить ознак об’єкта культурної спадщини, яким він має відповідати для набуття правового статусу пам’ятки, в зв’язку з чим цілісний майновий комплекс по вул. Січових Стрільців, 49 в Шевченківському районі міста Києва не є об’єктом культурної спадщини.

В ОАСК повідомили, що згідно з науковим звітом “Загальний огляд технічного стану, визначення доцільності реконструкції і теоретичне дослідження містобудівної ситуації будівлі за адресою: м. Київ, Шевченківський район, вулиця Січових Стрільців, 49” будівля на даний момент перебуває в аварійному стані, потребує посилення (заміни) конструкцій і до подальшої експлуатації непридатна.

Також суд дійшов висновку про протиправність прийнятих Мінкультом та Департаментом охорони культурної спадщини Виконавчого органу Київської міської ради оскаржуваних наказів. ОАСК дійшов висновку про те, що в цій справі спірний об’єкт на момент його набуття у власність відповідним інвестором не був віднесений до об’єктів культурної спадщини місцевого рівня.

"В матеріалах справи відсутні докази, якими було б зафіксовано компетентними та уповноваженими органами факт порушення позивачем будь-якого з етапів містобудівної діяльності по відношенню до цього об’єкта. Так, не залучались до відповідних перевірок і органи, до компетенції яких віднесено ці функції. Відсутні результати перевірок цього об’єкту та робіт, що відбувались на ньому органами державно-архітектурного контролю (ДІАМ), відповідними Департаментами КМДА, що відповідають за вказані напрямки", – заявили в суді.

Рішенням від 2 грудня 2022 року суд визнав протиправним та скасував:

 • винесений 13 липня 2021 року Міністерством культури та інформаційної політики України припис № 801/6.11.6 про припинення проведення будівельних робіт на об’єкті "Реконструкція цілісного майнового комплексу з надбудовою для розміщення офісного центру з підземним паркінгом по вул. Січових Стрільців, буд. 49 у Шевченківському районі м. Києва";
 • наказ Департаменту охорони культурної спадщини № 46 від 29 липня 2021 року;
 • наказ Міністерства культури та інформаційної політики № 625 від 06 серпня 2021 року.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати