06 серпня 2021, 19:16

Банківський сектор: загрози та перспективи

06.08.2021 р. в Києві відбувся черговий форум ААУ Banking&Compliance 2021. Захід відкрив вітальним словом Голова Касаційного адміністративного суду Верховного Суду, доктор юридичних наук, заслужений юрист України Михайло Смокович.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Фінансовий моніторинг

Модератором першої сесії виступив партнер ЮК «Amber Law Company», член Правління ААУ, к.е.н. Семен Ханін.

1

Голова Правління «ТАСкомбанк» Володимир Дубєй відзначив, що сьогодні вже можна підбити перші підсумки роботи законодавства, яке регулює фінансовий моніторинг у банківській сфері: «Фінансова розвідка наразі займає велику частку в роботі банківських працівників. Тепер кожного клієнта банк має перевіряти більш ретельно та на початку співпраці. У багатьох клієнтів є минуле, воно може бути різне. В цих реаліях роль банка – не втопити клієнта, а налагодити грамотну співпрацю. Одна з головних функцій банку – це довести спочатку собі, а далі контролюючим органам, що клієнт не є фіктивним, транзитним або тимчасовим без реального бенефіціара».

Директор генерального департаменту фінансового моніторингу «Ощадбанк», к.ю.н Ігор Ткаліч розповів про особливості проведення процедур фінансового моніторингу в державних банках. За його словами, у процесі дослідження клієнтів іноді назбируються цілі томи справ, які передають до Держслужби Фінмоніторингу, за якими можна відкривати кримінальні провадження. «Робота ІТ-служби повинна бути побудована таким чином, щоб будь-які підозрілі операції клієнтів чи потенційних клієнтів одразу передавалися до Держслужби Фінмоніторингу. Особливу увагу привертають операції з готівкою або продаж нерухомості», – підкреслив спікер.

Голова Ради директорів аудиторської фірми «Аксьонова та партнери»,
Geneva Group International, заступниця Міністра фінансів України (2015-2016 рр.) Олена Макеєва детально розповіла про всі плюси та мінуси податкової амністії.

Директор Департаменту комплаєнс, член Правління ПАТ АБ «Південний» Володимир Гавлицький поділився досвідом роботи з публічними особами. За його словами, 20-30% громадян України, якщо не є публічними особами, то пов’язані з такими особами, що значно ускладнює роботу з багатьма клієнтами.

Членкиня Правління, директорка з комплаєнс-контролю та фінансового моніторингу АТ «Альфа-банк» Поліна Харченко розповіла про оцінку ризиків клієнтів і контрагентів на етапі встановлення відносин та у процесі обслуговування: «Додатково під час перевірки банк звертає увагу на контрагентів клієнта чи потенційного клієнта. НБУ наголошує, що компанії, які зареєстровані в офшорах та проводять сумнівні операції, мають викликати прискіпливу увагу банківського контролю».

Директор «Amber Law Company», Голова комітету ААУ з валютного регулювання та інвестування Андрій Сегал достатньо критично прокоментував ідею податкової амністії. «Складність цих процесів пов’язана з тим, що держава у процесі амністії може змінювати правила гри, а добрі наміри можуть перетворитися на реальний тюремний строк», – наголосив експерт.

Адвокат, к.ю.н., керуючий партнер Gracers Law Firm Сергій Лисенко розповів про нюанси відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу.

Судова практика у фінансово-банківському секторі

Модератором другої сесії стала суддя Касаційного адміністративного суду Верховного Суду, докторка юридичних наук, доцентка Наталія Блажівська.

2

Суддя Касаційного цивільного суду Верховного Суду, доктор юридичних наук, доцент Олег Ткачук у своїй доповіді щодо судового оскарження цесії, поруки, процентів та комісії підняв важливе питання про те, чи взагалі варто судитися з банком? «У цивільній касації щороку третина справ стосується саме спорів, пов’язаних з банківськими кредитними питаннями. Тільки за 7 місяців 2021 р. суди першої інстанції ухвалили близько 150 тис. рішень щодо таких спорів», – відзначив спікер.

Суддя Касаційного цивільного суду Верховного Суду, к.ю.н. Василь Крат розповів про недійсність правочину як спосіб захисту у фінансово-банківській сфері: «Кожна друга справа, що стосується банків, пов’язана з недійсністю. Як з боку кредиторів, так і з боку боржників дуже часто трапляються факти недобросовісності. В одній з постанов ЦКС ВС було встановлено, що визнання недійсним нікчемного правочину не є потрібним. Справа начебто зрозуміла, проте серед громадян цей факт не завжди відомий».

Суддя Господарського суду Одеської області, членкиня правління Асоціації розвитку суддівського самоврядування України Юлія Бездоля присвятила свою доповідь висвітленню особливостей ефективного захисту в банківських спорах та їх розгляду в суді першої інстанції.

Юристка ЮК АМБЕР, адвокатка, магістерка з права Людмила Козятник, говорячи про судову практику від протиправних дій працівників банку, наголосила, що наразі судова практика в цій сфері є доволі великою. Проте звернення до суду не завжди гарантує 100% перемоги над банком. Необхідно зважати на ті чи інші докази.

Юристка ЮК АМБЕР, адвокатка, магістерка з права Катерина Дробязко розповіла про судову практику у факторингових правовідносинах: «У питанні щодо захисту боржників від працівників кредитора варто відзначити, що є такі боржники, від яких потрібно захищати вже кредитора. Адже в Україні недобросовісний кредитор – це теж поширене явище.

Партнер VB PARTNERS Денис Шкаровський поділився досвідом захисту акціонера банку в процесах скасування рішень про ліквідацію банків та стягнення збитків. «Верховний Суд визнав незаконними 14 ліквідацій банків. Проте не так давно був прийнятий Закон України «Про вдосконалення регулювання банківської діяльності», який перекреслює можливість відновлення операційної діяльності банків, адже компенсація збитків акціонеру можлива лише у грошовій формі», – наголосив спікер.

Керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери», адвокат, член Ради адвокатів Київської області, Голова комітету ААУ з медіації, к.ю.н., медіатор Олег Горецький, говорячи про судову практику в питанні нарахування процентів за кредитним договором, зауважив, що в Україні сьогодні зовсім мало практики щодо вирішення спорів між боржниками та кредиторами в позасудовий спосіб. «Важливим фактом є те, що внаслідок судової практики Верховного Суду з’явилися поняття правомірного та неправомірного користування чужими коштами», – підкреслив експерт.

FinTech. Перехід до інноваційних технологій

Засновниця izibank Анна Тігіпко розповіла про розвиток izibank: «Клієнт хоче, щоб усе було швидко, дешево і фаново. Фінансові продукти мають бути доступними та простими. Така група клієнтів не потребує бюрократизму, для них звичне звернення на «ти». Багато клієнтів вже задовольняються віртуальною карткою без отримання пластику».

20210806_153657

Креативний директор Monobank Ілля Соколюк говорив про тренди віртуальних активів у зарегульованому просторі України. «До 2017 р. в Україні для отримання кредитки потрібно було витратити багато часу і нервів. Поява необанків спростила цей процес. У 2018 р. ситуація стала ще кращою, адже НБУ спростив процедуру верифікації клієнта перед відкриттям йому рахунку», – відзначив пан Соколюк.

Засновник InSoft Partners, серійний IT-підприємець Віталій Горовий розповів про M&A у сфері ІТ. За його словами, український ІТ-ринок заробив понад 5,5 млрд доларів. Запит на процес діджиталізації зріс на 30% від початку пандемії: «Коли ми купуємо або продаємо ІТ-компанію, велике питання в тому, як правильно оцінити ІТ-компанію з її ІР, працівниками та продуктом. Що оцінюється у процесі купівлі? Обсяг продаж та клієнтський портфель».

CEO Portmone.com Дмитро Басов говорив про майбутнє FinTech у розрізі Payment Service Providers. Він зазначив, що майбутнє людства визначатимуть 10 найбільших FinTech компаній у світі.

Юрист ЮК АМБЕР, адвокат, магістр права Андрій Валенко розповів про кроки класичних банків, які необхідні для того, щоб залишатися на плаву в еру необанкінгу.

Юристка ЮК АМБЕР, адвокатка, магістерка з права Вероніка Зарубицька говорила про роботу віртуальних банків. Вона зазначила, що за міжнародними стандартами в Україні відсутні необанки. Адже кожен з них функціонує на базі певного класичного банку і являє собою скоріше зручний софт для користувачів.

Project Manager ЛІГА:ЗАКОН Андрій Кравченко розповів про автоматизовану оцінку ризиків під час роботи з клієнтами та контрагентами в комплексному рішенні для банків – LIGA360.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати