13 червня 2022, 10:04

АМКУ поновлює розгляд заяв про надання дозволу на концентрації та узгоджені дії

Пресслужба АМКУ

З початком широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України Антимонопольний комітет України  зупинив розгляд окремих питань, що відносяться до його повноважень.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "АМКУ оприлюднив узагальнений огляд практики Верховного Суду щодо конкуренції за 2018-2021 роки"

Про це повідомляє пресслужба АМКУ.

Так протягом періоду дії військового стану Комітетом було прийнято два основні документи у сфері контролю за концентраціями та узгодженими діями:

1) Розпорядження Комітету від 03.03.2022 № 1-рп «Про деякі питання організації діяльності Антимонопольного комітету України в умовах воєнного стану» (далі – Розпорядження № 1-рп),

2) Рекомендаційні роз’яснення Комітету від 30.03.2022 № 1-рр «Про деякі питання, пов’язані з поданням та розглядом заяв про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб’єктів господарювання в період воєнного стану, однакового застосування положень статей 26 та 27, абзацу третього частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» до порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктами 5, 12 статті 50 цього Закону, вчинених під час воєнного стану» (далі – Рекомендаційні роз’яснення № 1-рр).

З урахуванням вказаних вище документів та окремих розпоряджень органів Комітету, прийнятих у відповідності до вимог Рекомендаційних роз’яснень № 1-рр, до сьогодні було зупинено розгляд всіх  заяв (*1) та справ про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб’єктів господарювання, а також заяв про надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, концентрації суб’єктів господарювання.

Разом з тим обставини, що були підставою для прийняття Розпорядження № 1-рп та Рекомендаційних роз’яснень № 1-рр, змінилися. Зокрема, у апарату Комітету відновився безпосередній доступ до будівлі Комітету, а також - до державних реєстрів, без використання яких виконання покладених на орган повноважень було неможливим.

Комітет зауважує, що значна частина бізнесу продовжує працювати в умовах війни. Безумовно, це є позитивним фактором, адже економічна активність - це запорука наповнення державного бюджету, підтримки  платоспроможності населення та функціонування держави в умовах воєнного стану загалом. 

Тому, не очікуючи завершення воєнного стану, Комітет вирішив внести комплексні зміни, спрямовані на підтримку української економіки та бізнесу, а саме - поновити роботу у сфері концентрацій та узгоджених дій.

Отже, 9 червня 2022 року Комітетом:

- прийнято Розпорядження «Про поновлення розгляду заяв про концентрації, узгоджені дії та попередні висновки», яким внесено зміни у Розпорядження № 1-рп (зі змінами). Розпорядження набирає чинності з 09.06.2022.

- прийнято Рекомендаційні роз’яснення «Про поновлення розгляду заяв про концентрації та узгоджені дії», яким внесено зміни до Рекомендаційних роз’яснень № 1-рр. Рекомендаційні роз’яснення набирають чинності з 09.06.2022 та застосовуються з 17.06.2022.

За результатом прийняття вказаних документів, запроваджуються наступні зміни у сфері контролю за концентраціями та узгодженими діями.

1. Щодо заяв та справ, які були зупинені на підставі Розпорядження 1-рп.

09.06.2022 поновлено розгляд всіх заяв про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб’єктів господарювання, попередніх висновків із цих питань, а також справ про концентрацію та узгоджені дії, поданих до Комітету та рішення по яким не були прийняті станом на 25.02.2022, та які були зупинені на підставі розпорядження Комітету від 03.03.2022 № 1-рп.

Звертаємо увагу, що для таких заяв та справ не передбачено прийняття окремих процесуальних документів та надсилання окремих повідомлень заявникам (їхніми представникам) про їхнє поновлення. Поновлення розгляду таких заяв і справ відбулося автоматично, у зв’язку набранням чинності відповідним розпорядженням. Перебіг строків розгляду заяв і справ поновлено з 09.06.2022.

Подальший розгляд заяв та справ, які були зупинені на підставі Розпорядження 1-рп, відбувається з урахуванням розділу VI Закону України «Про захист економічної конкуренції», Положення про концентрацію (*2)  та Положення про узгоджені дії (*3).

2. Щодо нових заяв, які надходитимуть до Комітету з 20.06.2022.

Комітетом скасовано можливість подавати скорочений перелік документів, що додаються до заяв про надання дозволу на концентрації та узгоджені дії, спрощений порядок їх подання. Також Комітет більше не зупинятиме розгляд цих заяв, а до справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, відкритих на підставі нових заяв, не застосовуватимуться підходи щодо визначення штрафів, як це було передбачено у Рекомендаційних роз’ясненнях № 1-рр.

Просимо звернути увагу, що такі зміни запроваджуються з 20.06.2022. Заяви, які надходитимуть у період з 09.06.2022 – 17.06.2022 (включно) розглядатимуться у порядку, передбаченому в Рекомендаційних роз’ясненнях № 1-рр (у редакції від 30.03.2022).

З 20.06.2022 розгляд заяв та справ про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб’єктів господарювання, здійснюватиметься відповідно до вимог розділу VI Закону України «Про захист економічної конкуренції», Положення про концентрацію та Положення про узгоджені дії.

При цьому датою надходження заяви вважається дата її реєстрації в Комітеті.

3. Щодо заяв, які надходили відповідно до  Рекомендаційних роз’ясненнь № 1-рр, у період з 30.03.2022 – 17.06.2022 (включно).

Комітету важливо залишатися послідовним та передбачуваним, забезпечувати правову визначеність для суб’єктів господарювання у сфері контролю за концентраціями та узгодженими діями.

Тому Комітет зберігає за заявниками всі права, передбачені Рекомендаційними роз’ясненнями Комітету № 1-рр (у редакції від 30.03.2022).

Зокрема, за заявниками зберігається право подати документи та інформацію, які не були подані до заяви про надання дозволу на узгоджені дії/ концентрацію суб’єктів господарювання, що була подана під час дії воєнного стану (Доповнення), протягом тримісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану, як це передбачено Рекомендаційними роз’ясненнями № 1-рр.

До отримання Доповнень, але не пізніше трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану, такі заяви залишатимуться зупиненими.

Органи Комітету під час прийняття рішень про накладення штрафу за порушення суб’єктами господарювання пунктів 5, 12 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» мають керуватися підходами, визначеними у Рекомендаційних роз’ясненнях № 1-рр.

Водночас, виходячи з загальної концепції поновлення діяльності у сфері концентрації та узгоджених дій, за бажанням заявників розгляд таких заяв може бути поновлено достроково - у період дії військового стану.

Тобто, заявникам надається право обрати ту процедуру, за якою вони бажають, щоб здійснювався розгляд їхньої заяви: очікувати завершення чи скасування воєнного стану або отримати дозвіл раніше (що буде важливо у разі, коли концентрація ще не завершилась та відповідно порушення не було вчинено).

У такому випадку учасники узгоджених дій/концентрацій суб’єктів господарювання або їхні представники можуть подати до Комітету повідомлення з проханням поновити розгляд заяви до завершення воєнного стану, до якого необхідно додати Доповнення до заяви про надання дозволу на узгоджені дії/концентрацію, а у разі їх відсутності - зазначити про це.

У свою чергу орган Комітету поновить розгляд відповідної заяви протягом семи днів з дати надходження відповідного повідомлення. Подальший розгляд цих заяв та справ відбувається з урахуванням розділу VI Закону України «Про захист економічної конкуренції», Положення про концентрацію та Положення про узгоджені дії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати