![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
За кілька місяців до повномасштабного вторгнення я мріяла про те, щоб на кілька місяців переїхати у Карпати, пожити в дерев’яному будиночку, подивитися на гори.
Після початку повномасштабного вторгнення я переїхала в Карпати і половину 2022 року провела там. Саме тоді я усвідомила, що для того, щоб втриматися у кар’єрному рості, потрібно постійно поповнювати баланс. Я думаю, що на той час я вигоріла… І коли опинилася в Карпатах, відкрила салон краси для майстрів, які переїхали зі Сходу України. З одного боку, я дала людям роботу, з іншого — реалізувала своє давнє захоплення — спробувати себе в чомусь іншому. Проте хоч салон і дав мені можливість переключитися, відволіктися, юриспруденція була і залишалася моєю захопливою, натхненною, реалізованою мрією.
Я думаю, що всі юристи стикаються з вигоранням, невпевненістю в собі, своєму професіоналізмі, мають безперервний потік довірителів і дуже багато працюють. Я завжди була і є саме такою. Але під час війни я змогла оголити свої емоції, і не те, щоб я над цим дуже вправно працювала, просто так вийшло, адже як юристка я намагалася завжди триматися, не показувати слабинку ні опонентам, ні довірителям, ні навіть собі, старанно ховала свої емоції і в будь-якій ситуації намагалася гідно триматися і не проявляти їх. Але війна оголила нерви, і я зрозуміла, що з цим потрібно працювати. Зараз у мене є напрацьовані варіанти, як я відновлюю свій баланс, дбаю про безперервний потік довірителів, як працюю з вигоранням і з невпевненістю в собі. Але тоді я цього не вміла робити і просто вчилася.
Я думаю, юридична професія— це як і професія лікаря. Ми років 10 напрацьовуємо майстерність, проте пізніше є великий ризик розчаруватися, зневіритися у професії, втратити здоров’я, родину і так і не віднайти своїх найкращих довірителів, не заробити свої найвищі гонорари. І все це дуже великий ризик для людей, які насправді йдуть в професію через покликання, докладають зусиль, важко працюють, здобувають юридичну освіту, потім досвід, складають адвокатський іспит, проходять практику. Тому, власне, й озираючись навколо, ми бачимо, як багато наших колег просто стрибають з потяга юриспруденції. І, на жаль, відбувається це не тому, що вона їм більше не подобається, а тому, що вони просто не мають сил далі за себе боротися.
Я переконана, що юридичну, як і будь-яку кар’єру, потрібно вибудовувати. На основі свого досвіду і комунікації з колегами я можу зазначити, що у більшості юристів, адвокатів одні й ті самі проблеми… Але, як би дивно це не прозвучало, і розв’язання проблем одне й те саме.
Через власні кризи і війну, а так само й те, що більше 10 років тому я створила власне адвокатське бюро і мені не вистачало ні бізнес-знань, ні знань з маркетингу, піару, побудови особистого бренду, тому я багато читала і навчалася. Без зайвої скромності можу сказати, що я прочитала дуже багато важливих книг, навіть у цьому році я вже прочитала 10 друкованих книг, і це без тієї численної кількості прослуханих мною подкастів та аудіокниг на бізнес-теми та пройдених вже у 2025 році навчань.
Все це я роблю заради своїх омріяних результатів. «Яких?» — запитаєте ви. Я рухаюсь. Я свідомо навчаюсь, розвиваюсь, вибудовую свій особистий бренд. А все тому, що я дуже давно хотіла стати флагманом юридичного ринку і наразі з впевненістю можу сказати, що свою нішу в сімейній адвокатурі я вже зайняла.
Але попри це, на початку повномасштабного вторгнення я переживала глибоку власну кризу та вигорання. Тому я почала шукати інші рішення, бо ті, які в мене були, не давали мені відповідей на запитання, як відновлювати психологічне і фізичне здоров’я, що для цього потрібно робити. Зараз масаж, медитація, ретрити, щотижнева терапія з психологом — це мій запасний парашут, який рятує мене від вигорання і розчарування у професії, що, звісно ж, трапляються, однак, на щастя, це не стає для мене особистою кризою і не викликає в мене бажання піти з професії. І це попри те, що останні два роки я опановую новий напрям у професії — наставництво в юридичній кар’єрі.
Я пройшла шлях від невідомого юриста до визнаного фахівця у сфері сімейної адвокатури. Я змінюю закони України, часто виступаю на публічних заходах, для юристів, веду власний блог. Буду чесною: напевно, в Україні немає жодного адвоката, який провів би більше прямих ефірів у соціальних мережах, аніж я, адже я їх веду останні шість років, щотижня мінімум один, а іноді й три.
І все описане вище в мене вийшло: побудувати успішне адвокатське бюро, зібрати нагороди у сфері сімейного права, підібрати до себе в команду тих людей, які мені потрібні, працювати тільки з тими довірителями, з якими я хочу працювати. І все це вийшло виключно завдяки моїм амбіціям, дисциплінованості і, авжеж, щоденним цілеспрямованим діям.
Останні два роки я веду курси, вебінари, марафони, проводжу особисте та групове навчання, передаючи свій досвід і знання тим юристам, які знаходяться у пошуку відповідей на запитання, як зробити так, щоб професія, яку ми обрали, слугувала нашим амбіціям і, звичайно, гаманцям, а також забезпечувала нас можливістю здобувати найбільше досягнення там, де ми є зараз.
12 квітня 2025 року я презентувала мою другу книгу «Адвокат на мільйон». У книзі я розповідаю про мій шлях, як обирати себе, побудувати успішне адвокатське бюро, навчитися створювати команду мрії, реалізовувати стратегію, перемагати конкурентів, вести соціальні мережі. Ця книга для всіх, хто шукає натхнення, не тільки юристів, студентів, адвокатів, керівників власних юридичних компаній або тих, хто тільки мріє створити власний юридичний оазис. Але зауважу, що книга для амбітних і точно нелінивих людей.
Я писала цю книгу, спираючись на ті робочі інструменти, які допомогли мені реалізувати свої амбіції у кар’єрі. Книга викладена на 300 сторінках. Вона про історію мого успіху, вступ на юрфак, про те, як треба шукати своїх людей, виступати в суді, чому вести справи Pro Bono дуже важливо, як спиратися лише на себе, реагувати на поради колег, знайти свою нішу і побудувати особистий бренд, трошки про публічну діяльність, як сплачувати податки і не хвилюватися, правильно і чесно обирати ціну, пропрацьовувати бюджет у юридичному бізнесі, гідно заявляти про вартість свого гонорару, ставити перед собою цілі й досягати їх, де шукати ресурси, як підтримувати баланс, як визначити, хто твій клієнт, як усвідомити, що твоя стратегія розвитку у тебе перед носом, про роботу з опонентами, конфлікти у суді, з довірителями, про Цивільний процесуальний кодекс України, як виграти справу, а ще — про етику, таємниці та пересуди, про команду, «план Б», переговори і медіацію — це якщо коротко.
Я щиро рекомендую вам книгу, впевнена, вона вас точно надихне і буде слугувати для вас джерелом мотивації. Після її прочитання ви усвідомите, що якщо я змогла, то ви завдяки моїм маленьким порадам також зможете.
Не гайте часу, не відкладайте свої мрії на потім, не думайте, що колись буде ідеальний час, не втрачайте стільки грошей і часу, скільки втратила я, а вправно використовуйте мою книгу як ліфт, на якому ви підніметеся на той поверх юридичної кар’єри, на якому вас давно вже чекають, адже в ній зібрано 10 років мого особистого досвіду.
Важлива ремарка: я не покидаю юриспруденцію, не йду виключно у наставництво, а й надалі залишаюся практикуючою адвокаткою.