30 вересня 2020, 10:54

Технологічний кредит ЄС: спрощення правил в Польщі

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Для отримання технологічного кредиту підприємцю достатньо довести, що запропоновані ним товари або послуги будуть новинкою в його компанії. Підприємці, які планують інноваційні нововведення, можуть отримати дуже привабливе фінансування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Понад 20 млрд злотих на цифрову трансформацію економіки в Польщі"

Переглянемо нові правила і розглянемо, як отримати технологічний кредит в Польщі.

Міністерство фондів і регіональної політики у співпраці з Банком Господарства Крайова (Bank Gospodarstwa Krajowego - BGK,) у зв'язку з пандемією вирішило внести кілька важливих для підприємців змін до позички на технологічні інновації. Найбільш важливими з них є: скасування ліміту субсидій, який до цих пір становив 6 млн злотих, відмова від необхідності мати власний внесок і вимоги інновацій в національному масштабі. Тепер достатньо довести, що завдяки кредиту пропоновані продукти або послуги стануть нововведенням у вашій власній компанії. У міністерстві сподіваються, що удосконалення, впроваджені першими на підприємстві, в майбутньому окупляться інноваційними рішеннями в ширшому масштабі.

Технологічний кредит - новий каталог витрат. Також було розширено каталог прийнятних витрат, які можуть бути профінансовані за рахунок технологічного кредиту. Тепер ці витрати включають не тільки придбання і складання основних засобів, але і їх транспортування, витрати на експертні висновки, зроблені зовнішніми консультантами, концепції і технічні проекти, необхідні для реалізації інвестицій, а також витрати, пов'язані з отриманням, підтвердженням і захистом патентів та інших нематеріальних активів.

Павел Хоронжі (Paweł Chorąży), керуючий директор відділу європейських фондів BGK, підкреслює, що новою особливістю є також можливість покриття будівельних витрат за рахунок технологічних надбавок за реконструкцію і адаптацію будівель. Таким чином, технологічні інвестиції - це не тільки впровадження нових технологій, а й створення умов для виробництва нових або вдосконалених продуктів, процесів або послуг.

«У зв'язку з пандемією ми підготували пакет рішень з надання допомоги. Нові правила подачі заявки на безповоротний технологічний бонус відповідають потребам тих, хто хоче розвиватися, незважаючи на кризу, і водночас підтримувати виробництво і зайнятість», - додає Павел Хоронжі.

Таким чином, технологічний кредит може покрити всі прийнятні витрати - раніше підприємець повинен був покривати чверть витрат.

Бонус від BGK. В рамках програми можна отримати технологічний бонус від Банка Господарства Крайового за часткове погашення кредиту, наданого комерційним банком. Технологічний кредит надається для впровадження власної нової технології або для покупки і впровадження технології і, завдяки цьому, для виробництва нових або значно поліпшених продуктів, процесів або послуг, а також для забезпечення умов для їх виробництва. Однак BGK вказує, що технологічний кредит може використовуватися для фінансування покупки машини або пристрою, що використовується для реалізації нової технології, але без включення цієї технології, оскільки вона вже реалізована виробником. У законі не вказані мінімальна і максимальна сума кредиту. Єдине обмеження - це не фінансування великих проектів, вартість яких перевищує еквівалент 50 млн євро. Остаточна сума фінансування залежить від вартості проекту і розміру підтримки, отриманої в результаті «Карти регіональної допомоги на 2014-2020 роки».

Умовою отримання кредиту є отримання обіцянки позики на технологічні інновації в одному з декількох комерційних банків, які співпрацюють з BGK, яку необхідно додати до заяви. Подати заявку на часткову виплату субсидії можна після завершення чверті інвестиційної вартості. Розмір бонусу може бути до 70%. прийнятних витрат для мікро- і малих підприємств і 60%. для середніх, але застосовується тільки до прийнятних витрат, понесених після подачі заявки на фінансування в BGK. Однак вона не може бути більше суми непогашеного технологічного кредиту.

Проект, на який подана заявка, може бути запущений на наступний день після подачі заявки на фінансування. Його початком вважається перші витрати, понесені BGK, або прийняття першого фінансового зобов'язання, пов'язаного із здійсненням інвестицій, наприклад, в результаті оплати авансових рахунків.

Потрібно пам'ятати, що вартість нової технології допустима лише в тому випадку, якщо вона купується тільки після подачі заявки на технологічний кредит. Також важливо додати в заявку хоча б один показник, який підтверджує позитивний вплив впроваджуваних технологій на навколишнє середовище. Вони будуть перевірені на етапі оцінки і розрахунку проекту.

Технологічний кредит - зміна умов. Після подачі заявки на фінансування можливі зміни в проектах. Перед підписанням договору субсидії необхідно лише надати поточну проектну документацію. Це не виключає можливості внесення змін до проекту при його подальшій реалізації. Також можлива зміна термінів виконання проектних завдань, але за певних умов. Повинен бути представлений новий матеріальний і фінансовий графік, а необхідність внесення змін має бути обгрунтована.

BGK може запитати думку експертів, які оцінюють проект, про допустимість продовження термінів. Банк підкреслює, що інноваційність технології і кінцевий результат проекту є основною основою для надання гранту, тому, якщо експерти, які оцінюють запит на зміну термінів, вирішать, що відкладений запуск нового продукту або послуги призведе до того, що продукт або послуга не будуть новими або покращеними в майбутньому. щодо тих, які в даний час пропонуються на ринку, BGK не дає згоди на будь-які зміни.

Зміни в кредиті на інновації.

  1. Відміна національної вимоги до інновацій, введення вимоги про інновації в масштабах всього підприємства.
  2. Відміна квоти на технологічний кредит - поки вона становила 6 млн злотих.
  3. Зняття вимоги про внесення власного внеску в проект (відтепер 100% може бути профінансовано за рахунок технологічного кредиту).
  4. Розширення каталогу допустимих витрат (наприклад, витрат на транспортування основних засобів, експертних висновків та технічних проектів, необхідних для реалізації інвестицій).

Досвід стимулювання інноваційної діяльності в Польщі може бути використаний і в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати