23 вересня 2020, 14:07

Аналіз витрат і вигод податкових пільг для НДДКР: звіт ITIF

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Фонд інформаційних технологій та інновацій (ITIF) 8 вересня ц.р. опублікував звіт за авторством Джона Лестера (John Lester) та Яцека Варди (Jacek Warda) під назвою «Розширені податкові пільги для НДДКР зроблять американців багатшими» (Enhanced Tax Incentives for R & D Would Make Americans Richer). 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "В Україні презентовано гайд для іноземних інвесторів «UkraineInvest Guide»"

Автори звіту ITIF відзначили, що, згідно з результатами міжнародного зіставлення та аналізу витрат і вигод, податкова підтримка НДДКР в США занадто мала і має бути збільшена до 15,5% для забезпечення фінансової відповідальності.

ITIF - це некомерційний, безпартійний дослідницький та освітній інститут, що спеціалізується на технологічних інноваціях і державній політиці. У звіті пояснюється, що багато країн прагнуть збільшити кількість інновацій і надають податкову підтримку компаніям, щоб стимулювати їх до проведення досліджень і розробок (НДДКР). У звіті також пояснюється, що Сполучені Штати «відстають від порівнянних країн за рівнем податкової підтримки, яку вони надають для стимулювання досліджень і розробок», і що збільшення такої податкової підтримки або стимулів, ймовірно, призведе до збільшення «реальних доходів американців за рахунок інновацій, продуктивності і конкурентоспроможності».  

Існуючі податкові пільги для НДДКР. Згідно зі звітом, федеральний уряд США надає два основних інвестиційних податкових кредити (ITC) для НДДКР, тобто регулярний кредит (RC) і альтернативний спрощений кредит (ASC), і багато штатів США, на які припадає понад 80% виконаних НДДКР, також надають податкові пільги компаніям. RC доступний для фірм, які «збільшують інтенсивність НДДКР (витрати на НДДКР, розділені на виручку) в порівнянні з фіксованим базовим періодом». Зокрема, фірми можуть зажадати 20% податкового кредиту на додаткові витрати на НДДКР, якщо їх поточні витрати на НДДКР перевищують базову суму. Згідно ASC, фірми можуть «вимагати 14-процентного кредиту на перевищення поточних витрат на НДДКР на 50% середнього рівня витрат в попередні 3 роки. У звіті наголошується, що ефективні ставки субсидій для RC і ASC можуть бути розраховані з використанням даних, отриманих від податкової служби (IRS), поряд з деякими припущеннями.

Згідно таблиці 1 звіту, ефективна кредитна ставка RC становила 11,5%, а ASC - 5,5% в період з 2011 по 2014 рік. В цілому, федеральні і податкові пільги штатів складають 9,5% витрат на НДДКР, що є досить низьким показником і займає «24-е місце з 34 в групі порівняння, що складається з усіх країн-членів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) з населенням понад чотири мільйони, плюс Бразилія, Росія, Індія і Китай (БРІК)». У звіті також відзначається, що «практика США, що вимагає від фірм зменшення бази для амортизаційних відрахувань на суму отриманих податкових пільг на НДДКР, незвичайна для порівнюваної групи країн».

Зокрема, у звіті йдеться про те, що положення Закону про скорочення податків і створення робочих місць від 2017 року встановлюють, що США не дозволять списання поточних витрат на НДДКР, починаючи з 2022 року, шляхом перенесення поточних витрат на п'ятирічну амортизацію витрат на НДДКР. Таким чином, «згідно з майбутніми правилами, поточні витрати на НДДКР будуть відніматися з оподатковуваного доходу рівними частками протягом п'яти років, починаючи з середини року, коли були зроблені витрати». Така зміна знизить поточну ставку субсидії з 9,5% до 2,8% і опустить рейтинг США до 32-го місця з 34.

Аналіз вигод-витрат. У звіті пояснюється, що втрати обсягу виробництва, наприклад, коли інші фірми збільшують продажі за рахунок інших фірм, представляють собою соціальні витрати, які необхідно врівноважувати перетіканням знань, наприклад, витоком знань з однієї фірми в іншу. У звіті наголошується, що «фірми справедливо не приймають до уваги позитивні вторинні вигоди при прийнятті інвестиційних рішень, є очевидні докази на користь субсидування бізнес-інвестицій в НДДКР для виправлення цього збою ринкового механізму». У звіті також відзначається, що важливо враховувати соціальні витрати і вигоди від субсидування НДДКР для забезпечення того, щоб втручання на ринку шляхом надання податкових пільг поліпшило економічні показники.

Можливі кроки в правильному напрямку. Автори зазначили, що, згідно  міжнародних зіставлень і аналізу витрат і вигод, податкова підтримка НДДКР в США занадто мала і має бути збільшена до 15,5% для забезпечення фінансової відповідальності. Хоча показник в 15,5% тільки наблизить Америку до середнього рівня серед порівнянних країн, він все ж допоможе поліпшити конкурентну перевагу США. У звіті наголошується, що скасування заборони списання витрат на НДДКР у 2017 році дозволить збільшити податкову підтримку США до 15,5%, і далі йдеться про те, що «є перевага у використанні більш ніж одного інструмента для досягнення цільового рівня підтримки». Наприклад, у звіті пояснюється, що «сприятливий податковий режим для нематеріального доходу, отриманого з-за кордону (FDII), який побічно підтримує НДДКР за рахунок зниження ставки податку на дохід від комерціалізованих НДДКР».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати