7 і 8 березня головний судовий орган ООН проведе слухання щодо порушення Російською Федерацією Конвенції про запобігання злочину геноциду (справа «Україна проти Росії»). Позов у Міжнародний суд (International Court of Justice) щодо порушення Росією так званої «Конвенції про геноцид» 1948 року Україна подала 26 лютого – одразу із клопотанням про запобіжні заходи, в якому, по суті, просить МС ООН наказати Росії зупинити ведення війни в Україні. Як цей позов допоможе у боротьбі проти агресора?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
В матеріалі «Юридичний фронт: Україна пішла в наступ» Юридична газета вже наводила фрагмент роз’яснення Міністерства закордонних справ. В цій заяві йшлося про те, що задля створення фальшивого приводу для збройної агресії проти України Росія висунула абсурдне, не підкріплене жодними фактами звинувачення України в нібито геноциді, що РФ перекрутила концепцію геноциду та спотворила один із найважливіших міжнародних договорів, розроблених у відповідь на жахи Другої світової війни та Голокосту, Конвенцію про запобігання злочину геноциду.
«Наша команда виступить в Гаазі та викриє велику брехню, яка лежить в основі агресії РФ проти України, – пише постійний радник президента України в АР Крим, юрист-міжнародник Антон Кориневич. – Ми сформували потужну доказову базу, яка доводить абсурдність заяв Росії про те, що вона діє в Україні з метою запобігання геноциду та покарання за нього»,
Відомо, що крім Антона Кориневича в команду від України входить директор департаменту міжнародного права МЗС Оксана Золотарьова. В жовтні 2021 на слуханнях в Арбітражному трибуналі в Гаазі у справі України проти Російської Федерації щодо порушення нею імунітету українських військових кораблів Оксана Золотарьова була главою делегації, виступала як агент України.
«Почавши збройний напад на Україну під приводом уявного «геноциду» Донецької та Луганської областей, Російська Федерація сама відкрила потенційне вікно для юрисдикції МС ООН», - вважають юристи-автори розлогого матеріалу в «Європейській правді». Свою точку зору вони пояснюють так: «РФ – так само, як і переважна більшість держав світу – є стороною так званої «Конвенції про геноцид», а отже, наперед погодилася на вирішення спорів за цією Конвенцію в МС ООН. Саме цим вікном, яке відкрив сам Кремль, вправно скористалися Україна та її юридичні радники».
Оскільки міжнародні судові процеси можуть тривати роками, а результат Україні вже потрібен негайно, держава ініціювала термінову процедуру обрання запобіжних заходів. Україна просить Суд, зокрема, зобов'язати Росію зупинити так звану «спецоперацію» – зупинити війну, яка вже забрала життя понад 2 тис. мирних жителів України.
Колишня заступниця міністра закордонних справ України Лана Зеркаль згадує, що 5 років тому – якраз у березні – Україна представляла у Міжнародному суді ООН факти порушень РФ норм міжнародного права та розповідала про злочини, скоєні проти цивільного населення:
– Тоді ми просили Суд вжити невідкладних заходів та зобов'язати РФ припинити обстріли цивільних у Авдіївці, відвести важке озброєння, роззброїти їхніх «проксіс» і надати нам можливість відновити контроль на кордоні. Ми доводили, що РФ свідомо залякує цивільне населення та намагається змінити конституційний лад в Україні. Тоді Суд вирішив, що існує політико-дипломатичний спосіб врегулювання ситуації і послався на Мінські домовленості. Ці домовленості зупинили кровопролиття у лютому 2015-го, але стали для нас зашморгом, яким постійно маніпулював Путін та його посіпаки. Так само вони маніпулювали поняттями «громадянська війна», «внутрішній конфлікт», «геноцид російськомовного населення» тощо. Врешті-решт, саме так званий «геноцид» вони використали як формальний привід для прямого вторгнення в лютому 2022 року, не маючи жодного доказу та підстави для звинувачень.
… Упродовж восьми років війни – спочатку гібридної, а віднедавна повномасштабної українці кричать світові: «непокаране зло зростає». Чи усвідомить світ цього разу?