14 листопада 2019, 13:54

Україна впроваджує нові інструменти захисту у кримінальному процесі та значні зміни у сфері протидії корупції

Орест Стасюк
Орест Стасюк «Asters, ЮФ» радник

У жовтні Верховна Рада прийняла цілий ряд змін у сфері кримінального права та процесу, що у комбінації з нещодавнім запуском Вищого антикорупційного суду можуть суттєво змінити інтенсивність та напрямки діяльності правоохоронних органів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ключові зміни у кримінальному процесі

- Спрощено проведення експертиз

Скасовано необхідність звертатися до слідчого судді для проведення експертизи та скасована вимога проводити їх лише в державних установах. Фактично, повернуто правила, що діяли до 15.03.2018.

- Введено новий інструмент закриття справ за спливом строків давності

Таке закриття буде здійснюватися суддею за клопотанням прокурора у разі невстановлення особи, яка вчинила злочин. Учасників кримінального провадження, в свою чергу, наділили правом звертатися до прокурора із відповідним клопотанням.

Зміни у сфері протидії корупції

- НАБУ та ДБР надано самостійне право на "прослушку"

Новим органам надано право здійснювати зняття інформації з телекомунікаційних мереж – один із видів негласних слідчих дій, що раніше могли здійснювати лише з залученням Нацполіції та СБУ.

- Прийнято закон "Про викривачів", який передбачає винагороду за повідомлення про випадки корупції

Право на винагороду викривачі зможуть отримати, якщо предмет злочину або збитки від нього перевищують 10 млн грн*. Винагорода складатиме 10% від цієї суми (але не більше 12,5 млн грн) і визначатиметься під час ухвалення вироку. Повідомлення викривачі зможуть робити анонімно та отримують гарантії щодо конфіденційності. Закон набирає чинності з 1 січня 2020 року.

- У новій редакції запроваджено кримінальну відповідальність за незаконне збагачення

Це очікуваний крок, що відповідав міжнародним зобов’язанням України, який активно обговорювався з моменту скасування статті Конституційним судом у лютому цього року.

- Введено новий інструмент для конфіскації активів

Разом із поверненням статті про незаконне збагачення було впроваджено новий механізм –цивільну конфіскацію необґрунтованих активів чиновників (в тому числі активів, які передані третім особам). Необґрунтованими будуть вважатися активи на суму, що перевищує законні доходи більше ніж на 1 млн грн.

Позови подаватимуть прокурори САП до Вищого антикорупційного суду. У вигляді забезпечення позову на активи може бути накладено арешт, а при неможливості стягнення необґрунтованих активів може бути стягнуто інше майно відповідача такої ж вартості.

*Усі суми вказано у розрахунку на момент публікації даного матеріалу та округлено.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати