06 грудня 2022, 15:42

Удосконалення законодавства у сфері закупівель: слідкуємо за нововведеннями

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зовсім нещодавно отримали зміни до законодавства у сфері закупівель, зокрема запроваджені постановами Кабінету Міністрів України № 1260 від 09.11.2022 та № 1261 від 11.11.2022, що набули чинності 11 та 12 листопада відповідно (наша стаття  за посиланням). 

Нагадаю, що постановою № 1260 «Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита» було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 224 від 20.03.2020, а саме істотно доповнено затверджений даною постановою перелік (далі –Перелік -224). 

До Переліку-224 були додані, зокрема, електрогенераторні установки, акумулятори електричні, трансформатори, обладнання та пристрої для фільтрування або очищення води тощо.

Дані товари звільняються від сплати ввізного мита; операції з їх ввезення на митну територію України та/або операції з їх постачання на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, незалежно від того, хто є виробником, постачальником або покупцем таких товарів. Від оподаткування ПДВ звільняються всі операції з постачання даних товарів, на будь-якому етапі.

Також постановою № 1261 передбачено, що стосовно товарів, включених до Переліку-224, вимоги щодо ступеню локалізації виробництва товарів не застосовуються.

Водночас 17.11.2022 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.2022 № 1288, якою визначено, що до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 90 календарних днів після його припинення або скасування дозволяється надання на ринку та/або введення в експлуатацію продукції (крім системи безперебійного електроживлення), включеної до підрозділу «Інше» переліку товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 р. № 224, — із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2022 р. № 1260, на яку поширюється дія затвердженого цією постановою Технічного регламенту, без наявності декларації про відповідність та без маркування знаком відповідності технічним регламентам.

Постановою № 1288 внесено відповідні зміни до постанов Кабінету Міністрів України, якими затверджувалися технічні регламенти на вказані товари (що включені до Переліку-224 постановою № 1260).

Все зазначене не стосується такого товару, як система безперебійного живлення.

До того ж відповідно до змін,  внесених постановою № 1288 до постанови № 224 від 20.03.2020, для звільнення визначених товарів від сплати ввізного мита та звільнення від оподаткування на ПДВ операцій з ввезення цих товарів на митну територію України та/або операцій з постачання яких на митній території України надання документів про відповідність, передбачених технічними регламентамита маркування знаком відповідності технічним регламентам не передбачено.

Отже, товари, що включені до Переліку-224 звільняються від сплати ввізного мита, операції з їх постачання не оподатковуються ПДВ, щодо них не застосовуються вимоги стосовно локалізації виробництва, також щодо них не передбачено подання документів про відповідність технічним регламентам та маркування знаком відповідності технічним регламентам (останнє за винятком товару «система безперебійного живлення»).

Нарешті, з останніх змін, 02.12.2022 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1340, якою доповнено Перелік-224 такими товарами: основні комплектуючі для виробництва електрогенераторів та витратні матеріали (електроізоляційні масла; казеїнові клеї; іонообмінні смоли тощо), обладнання для фільтрування води, двигуни внутрішнього згоряння різної потужності, генератори змінного струму різної потужності, інвертори, системи для забезпечення супутникового доступу до Інтернету тощо.

Постановою № 1340 зазначається, що з метою надання в умовах тривалого обмеження постачання електричної енергії (відключення) медичних послуг на належному рівні шляхом забезпечення закладів охорони здоров’я та населення обладнанням для сталого постачання (вироблення) електричної енергії і вітчизняних виробників необхідними товарами для виробництва такого обладнання, а також для забезпечення обладнанням закладів охорони здоров’я і медичних працівників, вносяться відповідні зміни. Ця постанова діє до 01.04.2023, але не пізніше останнього дня місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Наразі карантин подовжено до 31.12.2022 року.

Отже, товари, що включені до Переліку-224 постановою № 1340, звільняються від сплати ввізного мита, операції з їх постачання не оподатковуються ПДВ, щодо них не застосовуються вимоги стосовно локалізації виробництва. 

Водночас замовники при закупівлі товарів мають зайвий раз переглянути - товар включений до Переліку-224 постановою № 1260 чи постановою № 1340, оскільки постанова № 1340 має граничний строк дії. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати