28 грудня 2021, 11:31

Таємний Санта на держслужбі: що можна, а також що не можна дарувати чиновникам

Єлизавета Середіна
Єлизавета Середіна юристка Bihus.Info

Якщо ви є посадовою особою, то разом із завданнями, відповідальністю та обов’язками ви отримуєте певні обмеження у своєму житті, у тому числі обмеження на одержання подарунків. Які подарунки, від кого та на які суми можуть отримувати держслужбовці згідно із законом?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Детально правила отримання подарунків розписані в розд. IV Закону України «Про запобігання корупції». Закон говорить, що подарунок – це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової.

На кого розповсюджуються правила щодо подарунків?

Обмеження діють для посадових осіб (визначених у п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції»). В цьому списку широкий перелік посад – від депутатів і міністрів, прокурорів і суддів до рядових працівників держпідприємств, поліцейських, членів наглядових рад держустанов. Простіше кажучи, обмеження діють для всіх, хто подає електронні декларації, а також для осіб, які не є державними службовцями, але надають публічні послуги (аудитори, нотаріуси, приватні виконавці, оцінювачі та інші особи, зазначені у пп. б) п. 2 ч. 1 ст. 3 вищевказаного закону). 

Від кого взагалі не можна приймати подарунки?

Посадовим особам забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких осіб, якщо дарувальник є підлеглим посадової особи, а також якщо подарунок пов’язаний зі здійсненням особою посадових обов’язків (залежить від оцінки того, хто отримує подарунок).

Які подарунки можна приймати?

Від інших дарувальників посадові особи можуть приймати подарунки, якщо вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка (з 01.12.2021 р. це 2 481 грн), одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує 4 540 грн (на 2021 р.).

Однак такі обмеження не поширюються на подарунки від близьких осіб (батьки, діти, сестри, брати, бабусі, дідусі тощо) та на подарунки у вигляді загальнодоступних знижок на товари, послуги, виграші, призи, премії, бонуси. Також цікаво, що рішення, прийняте держслужбовцем на користь особи, від якої вона чи її близькі особи отримали подарунок, вважаються такими, що були прийняті в умовах конфлікту інтересів.

Які подарунки потрібно декларувати?

Якщо вартість подарунку перевищує 5 прожиткових мінімумів на 1 січня року, за який подається декларація (11 350 грн за 2021 р.). Для подарунків у вигляді грошових коштів – якщо розмір таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, перевищує ті ж 11 350 грн за 2021 р.

Варто звернути увагу, що те, що посадовці отримують за нижчою від ринкової ціною, закон також визначає подарунком. Як приклад, можна навести оренду квартири, яка на ринку коштує 50 тис. грн на місяць, а для чиновника чомусь вартує 10 тис. грн, або купівлю авто чи будь-яких інших товарів зі знижкою, що не передбачена для інших громадян.

Яка відповідальність передбачена за порушення цих правил?

Порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків тягне за собою накладення штрафу від 1 700 грн до 3 400 грн з конфіскацією такого подарунка (ст. 172-5 Кодексу України про адмінправопорушення). Якщо особу вже протягом року штрафували за таке порушення, тоді відповідальність становитиме від 3 400 грн до 6 800 грн з конфіскацією такого дарунка та позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на 1 рік.

Отже, посадовим особам заборонено приймати подарунки від підпорядкованих осіб та у зв’язку зі здійсненням своїх обов’язків. Від інших осіб можна приймати подарунки тільки в межах певної суми, які «відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність» (юридичного визначення гостинності не існує, це оціночне поняття). Обмежень щодо вартості подарунків від близьких осіб не існує, проте їх потрібно декларувати, якщо вони дорожчі ніж 5 прожиткових мінімумів на 1 січня року, за який подається декларація.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати