14 листопада 2022, 17:57

США позбавили росію статусу ринкової економіки. Дещо з історії та правові наслідки цього рішення

Андрій Терещук
Андрій Терещук «ЮФ Ілляшев та Партнери» експерт з міжнародної торгівлі

10 листопада США позбавили росію статусу країни з ринковою економікою. Тепер та в подальшому Міністерство торгівлі США не оцінюватиме росію в такій якості у своїх антидемпінгових процедурах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ринковий статус було надано росії у 2002 році. До того моменту росія вважалася країною з неринковою економікою, що погіршувало можливості російських експортерів у ході захисту їхніх інтересів у межах торговельних розслідувань та призводило до встановлення завищених антидемпінгових мит щодо продукції з росії. Мінекономрозвитку рф оцінювало втрати російських експортерів від неринкового статусу приблизно в $1,5 млрд. До 2002 року США відмовлялися визнавати росію країною з ринковою економікою, зазначаючи, що державні субсидії, у вигляді доступу до дешевих енергоносіїв, надають усім російським товарам несправедливу конкурентну перевагу. Враховуючи це, США виправдовували вищі імпортні тарифи на російські товари.

Унаслідок тривалої планомірної роботи рф, США у 2002 році визнали її країною з ринковою економікою. Цей статус був наданий на основі спеціальних критеріїв, які визначені в законі про тарифи від 1930 року: 1) ступінь конвертованості валюти іноземної держави у валюту інших країн; 2) ступінь, у якій ставки заробітної плати в іноземній країні визначаються шляхом вільних переговорів між працівниками та менеджментом; 3) ступінь, в якій державні підприємства або інші інвестори фірм інших зарубіжних країн дозволені в іноземній країні; 4) ступінь державної власності або контроль над засобами виробництва; 5) ступінь державного контролю за розподілом ресурсів і за рішеннями підприємств про ціни на продукцію та обсяги виробництва; 6) інші відповідні фактори, які уповноважений орган вважатиме необхідними. Якщо економіка країни не відповідає якомусь критерію, то регулятор може кваліфікувати цю країну як неринкову.

рф, здобувши визнання у США, згодом отримала зазначений статус і від ЄС. Надання росії статусу країни з ринковою економікою з боку провідних торгових держав світу, а згодом – низки інших держав (Канади, Індії, Японії, латиноамериканських країн) стало для неї одним з головних успіхів  економічної дипломатії. Завдяки цьому, в ході приєднання до СОТ, росії вдалося домогтися визнання її «країною з ринковою економікою». Багато держав, які приєдналися до СОТ, досі класифікуються як неринкові економіки (Китай, В'єтнам, Киргизія, Таджикистан та ін.).

Визнання росії як країни з ринковою економікою дозволило їй не лише домогтися перегляду діючих заходів щодо її продукції, а й суттєво вплинуло на зниження кількості ініційованих торговельних розслідувань та відповідно застосованих заходів щодо продукції з рф.

діаг

WTO 

Минулого року статус росії як ринкової економіки вже ставився під сумнів. У 2021 році Мінторгівлі США проводило розслідування, пов'язане з постачанням добрив. Відомство перевіряло, чи можна вважати ринковими ціни на нітрат амонію. Причиною цього стало звернення американських виробників добрив (CF Industries Nitrogen, Terra Nitrogen, Terra International), які надали відомству факти щодо недоцільності збереження статусу російської економіки як ринкової. Крім виробників добрив, від США вимогу про перегляд статусу рф підтримали  - сталеливарна компанія Nucor, коаліція деревообробних компаній та виробники урану. Американські виробники у зверненні наголошували: про посилення зв’язків рф і білорусі, якій у 2020 році було присвоєно статус неринкової економіки, про підвищення ролі держкомпаній, контроль над фінансовими інститутами, політику щодо підтримки окремих галузей. Російська сторона, зокрема Мінекономіки рф, п'ять російських експортерів (НЛМК, Русал, Сєвєрсталь, Єврохім та Акрон), надали свої заперечення щодо цього. Востаннє подібна оцінка проводилася Мінторгівлі у 2002 році, коли економіка росії і набула ринкового статусу.

За результатами Огляду 2021 року Міністерство торгівлі США підтвердило ринковий статус російської економіки для антидемпінгових процедур. Проте це рішення було прийняте із застереженнями, оскільки було встановлено погіршення ринкових умов у багатьох аспектах російської економіки. Станом на 2021 рік, росія зрештою зберегла свій статус країни з ринковою економікою, незважаючи на високий та зростаючий рівень державної власності в російській економіці, значний вплив уряду на рішення щодо ціноутворення на певні товари та розподіл ресурсів. Зважаючи на суперечливий напрямок економічних реформ, Мінторгівлі США заявило, що «моніторитиме хід реформ у російській економіці найближчим часом», щоб оцінити наступні зміни.

Після публікації Огляду 2021 року та початку повномасштабної війни росії в Україні, попередні ініціативи росії з лібералізації конвертованості валюти та іноземних інвестицій помітно змінили курс у негативний бік. До того ж відступ від економічних реформ, визначений Мінторгівлі у 2021 році, поглибився, враховуючи очевидне збільшення державної власності та контролю над економікою, посилення державного контролю над цінами та погіршення прав, пов'язаних зі свободою інформації. Загалом події, які відбулися з моменту публікації Огляду 2021 року, змусили США встановили, що держава посилила контроль і вплив на економіку росії. Що спотворення, пов’язані зі зростаючим впливом держави на економічну діяльність, у подальшому призведуть до того, що будь-яка інформація про витрати чи продажі, яку Мінторгівлі США може використовувати для цілей антидемпінгових розслідувань, буде неточною. А самі розслідування матимуть нерепрезентативні результати.

Отже, Міністерство торгівлі США прийняло рішення, що у зв’язку з серйозним втручанням влади російської федерації в економічні процеси  для цілей антидемпінгових процедур, росію слід вважати країною з неринковою економікою.

Фактично, це перший випадок, коли США відкликали раніше наданий країні статус «країна з ринковою економікою». Росія стала 12-ю у списку країн з неринковою економікою. До списку також входять Китай, В'єтнам та колишні республіки Радянського Союзу.

Неринковий статус застосовується при торговельних розслідуваннях і пов'язаний зі зміною методики розрахунку рівня демпінгу. Відповідно до загальних правил демпінг має місце, коли іноземний виробник-експортер продає продукцію в США за ціною, нижчою за його внутрішні ціни в країні походження товару, або нижчою за собівартість його виробництва. Такий «недобросовісний (демпінговий) імпорт» може поставити промисловість США в невигідне становище.

Відкликання для росії статусу «країна з ринковою економікою» на практиці означає, що відтепер щодо росії при проведені торговельних розслідувань США повертається до методик розрахунку демпінгу, які застосовувалися щодо експортерів з СРСР та росії до 2002 року. Тобто при визначенні демпінгу буде передбачено особливий метод розрахунку розміру демпінгу в межах проведення розслідувань. Даний метод передбачає порівняння експортних цін російських виробників-експортерів не з їх фактичними цінами та витратами в рф, як країни експорту, а із сумою, пов'язаних з цим товаром, витрат та прибутків в іншій (третій) країні, економіка якої вважається США ринковою, або з ціною аналогічного товару в такій третій країні. Тобто в межах проведення розслідування компетентні органи при розрахунку мита використовують не фактичні дані підприємств, а підбирають дані від певної держави, яка за визначенням США є ринковою, зі схожими умовами виробництва того чи іншого товару, та для проведення розрахунків береться внутрішня ціна товару, що є об’єктом розслідування. На підстав цих даних вже розраховується антидемпінгове мито.

Відомо, що використання такого методу розрахунку суттєво погіршує можливості експортерів для захисту їхніх інтересів та часто призводить до завищених антидемпінгових мит. Це та сама методологія, яку США використовує у випадках, пов’язаних із продукцією з Китаю. Звісно, що в залежності від фактів справи, проте такий підхід до розрахунку потенційно може призвести до того, що мита на російські товари перевищать 100%. Тобто прийняте рішення США наділяє компетентні органи здатністю використовувати всю суворість американського антидемпінгового законодавства для коригування спотворень ринку, викликаних дедалі більш масштабним втручанням російського уряду у свою економіку.

Експорт Росії до США 2021 року становив $17,5 млрд  США, частка США в експорті росії у 2021 році склала 3,6%, за часткою у російському експорті США посідає 9 місце. рф експортує до США переважно мінеральні продукти, добрива, дорогоцінні, напівдорогоцінні метали, чорні метали, сталь, залізо, алюміній. Отже, підвищення мит після зміни статусу може торкнутися насамперед російських металургів та постачальників мінеральних добрив, зокрема Норільський нікель, НЛМК, ЄвроХім, УралХім, Акрон.

Звісно, найбільше, що може турбувати російських виробників, це не втрата американського ринку, а той факт, що аналогічний підхід можуть використати й інші країни при проведені антидемпінгових розслідувань. Оскільки із зростанням рівня ввізних мит до США російські виробники намагатимуться переправити товаропотоки власної продукції на ринки інших країн, це у свою чергу призведе до посилення конкуренції, подальше зростання розміру демпінгу при постачанні російських товарів та як результат інші крани також змушені будуть посилювати торговельний захист, щоб протидіяти російському експорту.

росія вже заявила, що зазначене рішення США суперечить антидемпінговій угоді СОТ (стаття VI ГАТТ) та може бути оскаржено російською стороною у СОТ, наголосивши до того ж, що присвоєння неринкового статусу не має особливого практичного застосування.

Наразі рф намагається применшити негатив від позбавлення її цього статусу, зазначаючи, що на тлі діючих санкційних обмежень, це вже не така значуща для її економіки подія. Проте процес визнання та надання рф статусу країни з ринковою економікою був досить тривалим і затратним. Тому факт позбавлення цього статусу є суттєвим, оскільки санкції колись можуть зняти, а чи повернуть російській економіці статус ринкової  - це вже питання. З упевненістю можна сказати, що для рф повернути собі його буде непросто.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати