14 лютого 2022, 12:11

Що передбачає застосований Україною «Віденський механізм»?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Ввечері 13.02.2022 р. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що Україна скликає зустріч з Російською Федерацією та усіма державами-підписантами Віденського документа. Він заявив, що протягом попередніх 48 годин Росія не відповіла на надісланий 11.02.2022 р. запит стосовно детальних роз’яснень щодо військової діяльності у районах, прилеглих до території України, та в тимчасово окупованому Криму. Тому Україна робить наступний крок – ініціює зустріч згідно з механізмом зменшення небезпеки, викладеним у розд. III Віденського документа.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Повна назва міжнародної угоди, на яку посилається очільник зовнішньополітичного відомства – «Віденський документ про заходи зміцнення довіри та безпеки в Європі». Його поточна версія (VDOC11) датується 2011 р. Положення Віденського документа включають щорічний обмін військовою інформацією про сили, розташовані на територіях держав-учасниць, повідомлення військового характеру для зменшення ризиків, у тому числі консультації про незвичайну військову діяльність та небезпечні інциденти тощо.

«Віденський механізм» є одним із найважливіших в арсеналі Організації з безпеки та співробітництва Європи (з 01.01.2022 р. в ОБСЄ головує Польща – прим. ред.). Запустити механізм може одна з 57 держав-членів ОБСЄ, наприклад, коли вона стурбована власною безпекою. Наразі це зробила Україна. «Якщо Росія серйозно ставиться до своїх слів про неподільність безпеки на просторі ОБСЄ, вона має виконати свої зобов’язання щодо військової прозорості задля зниження напруги…», – зазначив Дмитро Кулеба.

Цілковито конкретні 48 годин для відповіді держави, дії якої викликають занепокоєння, прописані в розд. III Віденського документа. Також там вказаний термін у 48 годин для скликання надзвичайної зустрічі представників держав-членів ОБСЄ. Росія під час зустрічі повинна надати роз’яснення, прописані в розд. III Віденського документа (зокрема, надати точні райони проведення військової діяльності, повідомити дати її завершення, а також вказати найменування, підпорядкованість, кількість військових формувань, військової техніки тощо).

Одночасно Україна використовує інші дипломатичні можливості для гарантування власної безпеки. 11.02.2022 р. на лінії МЗС було звернення до Європейського Союзу, Організації Північноатлантичного договору (НАТО), Організації Об'єднаних Націй і дружніх держав для координації спільної відповіді на блокування Росією Чорного та Азовського морів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати