18 травня 2018, 12:08

Реклама ліків: переформатування від МОЗ

Андрій Горбатенко
Андрій Горбатенко «Правовий Альянс, ЮК» партнер, адвокат

16.05.2018 р. на веб-сайті МОЗ України для громадського обговорення було розміщено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку реклами лікарських засобів)».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Проект передбачає низку змін у сфері реклами лікарських засобів, які стосуються як уточнення термінології, так і встановлення нових вимог до змісту такої реклами, розширення повноважень МОЗ у цій сфері, регулювання реклами, спрямованої на медичних спеціалістів, а також покладення відповідальності за трансляцію забороненої реклами на власника ліцензії на телерадіомовлення.

Напевно, чимало дискусій викличе редакція ч. 15 ст. 21, якою пропонується суттєво звузити коло видань, в яких може поширюватися реклама без спеціальних обмежень, до наукових фахових видань, включених Міністерством освіти і науки до Переліку наукових фахових видань України (друкованих та електронних), що здійснюють публікації за медичними та фармацевтичними спеціальностями.

Якщо така зміна буде прийнята, однозначно, це призведе до переформатування ринку рекламних послуг щодо реклами, спрямованої на медичних та фармацевтичних працівників. Загалом проект закладає основи до регулювання такої реклами. Зокрема, пропонується покласти на Кабінет Міністрів обов'язок розробити порядок здійснення реклами, спрямованої на спеціалістів. Слід зазначити, що зазначене питання вже достатньо давно обговорюється у професійних колах та потребує спеціального регулювання.

Ще однією суттєвою зміною, яка пропонується проектом, є наділення Міністерства охорони здоров’я повноваженнями щодо контролю за рекламою лікарських засобів.

Також не можна оминути увагою новелу, згідно з якою пропонується покласти відповідальність на телеканали у вигляді штрафу в розмірі 5% від розміру ліцензійного збору за таку рекламу:

  • лікарських засобів, застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом лікаря, а також внесених до Переліку лікарських засобів, заборонених до рекламування, які відпускаються без рецепта;
  • допінгових речовин та/або методів для їх використання у спорті;
  • проведення цілительства на масову аудиторію;
  • нових методів профілактики, діагностики, реабілітації та лікарських засобів, які перебувають на розгляді в установленому порядку, але ще не допущені до застосування;
  • послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають.

Окрім того, проект пропонує зміну, яка має епохальний (я б навіть сказав світоглядний) характер, а саме заборона реклами послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають. Ймовірно, МОЗ доведеться скасувати свій наказ від 23.09.2013 р. №822 «Про порядок видачі атестаційно-експертного висновку, що підтверджує наявність в особи цілительських здібностей», щоб остаточно передати битви екстрасенсів до сфери компетенції шоу-бізнесу.

Нагадаємо, що Міністерство охорони здоров’я України презентувало для громадського обговорення законопроект, яким пропонується обмежити рекламу лікарських засобів.

Так, проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку реклами лікарських засобів)» передбачає встановлення чіткого контролю за змістом реклами ліків, що має на меті уникнення маніпулювання інформацією про препарат.

Крім того, документ має гармонізувати чинне законодавство з нормами ЄС. Так, директивами Європейського Союзу обмежено зміст:

  • заборона реклами цілительства та нетрадиційної медицини;
  • заборона залучення до реклами конкретного препарату відомих людей, акторів, що зображають медпрацівників;
  • заборона інформації про те, що ліки призначені виключно для лікування дітей;
  • зміст реклами має відповідати інструкції про застосування лікарського засобу.

Законопроектом передбачено чітке визначення фахових медичних видань, в яких дозволена реклама непередбачених законом ліків, а також розробка та затвердження Урядом окремого Порядку реклами лікарських засобів, спрямована на медичних та фармацевтичних працівників.

Також за МОЗ закріплюються функції контролю та моніторингу. Встановлюються чіткі штрафні санкції до телерадіоорганізацій за рекламу лікарських засобів з порушенням законодавства. Право застосовувати такі санкції надається Нацраді з телебачення і радіомовлення у розмірі 5% від ліцензійного збору за одне порушення.

«Нині в Україні ринок реклами регулюють майже 10 різних законних та підзаконних актів, натомість на практиці вони не працюють. На нашу думку, це відбувається через те, що відсутній належний контроль, адже виявлення порушень та накладання штрафних санкцій розпорошені між різними державними органами влади, а МОЗ взагалі за законом викинуто з цього процесу», – зазначила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати