21 вересня 2022, 19:03

Пошук зниклих під час війни: внутрішні і партнерські можливості

Григорій Мамка
Григорій Мамка народний депутат України IX скликання, д.ю.н.

Через війну пошук зниклих безвісти військових та цивільних лишається в числі невідкладних завдань. Щодня на номери служб та органів, які займаються пошуком людей, надходять повідомлення про втрату зв’язку з близькими та рідними, які лишились на окупованих територіях або у прифронтових містах. Про зникнення людей постійно говорять у соцмережах, під час ефірів, у колах знайомих.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Статистика зниклих та знайдених змінюється щоденно, тому говорити про точні цифри некоректно. Відносною величиною є і час – когось вдається знайти за добу, а на пошук інших потрібні місяці.

Верховна Рада у квітні 2022 року ухвалила зміни до закону "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти" (№7244). Законом передбачено створення Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, функціонування реєстру таких осіб, уточнення їх правового статусу, обліку та розшуку, а також соціального захисту близьких родичів та членів родини. Закон набув чинності 27 квітня 2022 року.

Нижче систематизую кроки, з яких починається пошук зниклих та дії, які потрібно здійснити самостійно, перш ніж звертатись у відповідні органи.

З чого почати пошук

Якщо з близькими немає зв'язку, правоохоронні органи радять спочатку зв’язатись, за можливістю, зі знайомими, рідними, колегами зниклого, які можуть мати інформацію про перебування та повідомити важливі деталі. Це допоможе переконатися, що людина точно зникла.

У разі підтвердження факту зникнення потрібно подати заяву у правоохоронні органи щодо зникнення людини, її викрадення або потрапляння у полон. Заяви про такі факти підрозділи Нацполіції приймають у день звернення родичів зниклого або інших осіб.

Повідомляти у правоохоронні органи можна за наступними номерами:

 – телефон 102 (цілодобово). У разі перенавантаження спецлінії в Google можна знайти додаткові номери поліції у всіх регіонах України;

 – телефон «гарячої лінії» МВС +38(089)4201866 – цілодобово;

 – єдиний номер 112тел. екстреної допомоги населенню, який має запрацювати до кінця року в пілотному форматі у Києві та Київській області.

(закон про впровадження системи екстреної допомоги населенню за номером 112 був ухвалений Верховною Радою 7 вересня).

Запровадження системи 112 є зобов’язанням після підписання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС. 

 – також можна безпосереднього звернутися до підрозділу поліції. У заяві детально повідомити про обставини та відомості про зниклого:

  • дата та місце зникнення;
  • число, місяць, рік народження, особливі прикмети;
  • номерні речі (мобільний телефон, паспорт тощо), які були у особи;
  • дані інших осіб, яким може бути відомо про зникнення.

За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон органом досудового розслідування розпочинається кримінальне провадження.

Окрім цього, звернутись можна до:

  • Національного інформаційного бюро (НІБ).

Сюди надходить інформація про військовополонених, хворих, зниклих безвісти, загиблих з обох сторін. НІБ створене за наказом уряду на базі Українського національного центру розбудови миру. Міністерство з питань тимчасово окупованих територій внесло потрібні зміни до статуту центру.

Номери для звернення:

 - 1648;

- (044) 287-81-65.

Також форма для запитів відкрита на сайті.

Сюди надходить інформація за посередництва Червоного Хреста.

Зараз у НІБ та Мінреінтеграції є списки військовополонених України, полонених окупантів та українських цивільних заручників. Списки сформовані за інформацією органів державної влади та за повідомленнями громадян.

  • Офіс уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Телефон «гарячої лінії» кол-центру: 0 800 339 247;

смс-повідомлення можна надсилати на номер: 095 896 0421 у Viber та Telegram.

Зараз в Україні розгортають мережу регіональних представництв уповноваженого з питань зниклих безвісти, аби ті, хто втратив зв’язок з рідними та близькими, могли звертатись по допомогу безпосередньо за місцем проживання.

Онлайн сервіс із пошуку військовополонених і зниклих безвісти нещодавно було запущено і СБУ. Повідомляти про обставини зникнення можна через онлайн-форму.

Telegram-сервіси для пошуку зниклих

З війною з’явилось чимало соціальних ініціатив, які допомагають шукати зниклих під час війни людей.

  • Telegram-канал «Пошук зниклих», який переріс у соціальний проект за підтримки каналу «1+1» і працює також у форматі народного пошуку;
  • Telegram-канал «Пошук зниклих Україна 2022». Тут, після заповнення гугл-форми дані передаються ТРО та волонтерам, які допомагають з пошуком;
  • Telegram-бот «Знайди рідних», який створено у взаємодії з ГО «Міжнародна асоціація кібербезпеки», «Центром Методик та Координації Криптографічного розвитку», міжнародного жіночого руху «За сімейні цінності» та за підтримки Уповноваженого Президента України з питань волонтерської діяльності. 

З метою розшуку зниклого потрібно зареєструватись. Інформацію про місцезнаходження чат-бот надає лише зареєстрованим у ньому громадянам після підтвердження згоди того, кого розшукують. Персональні дані учасників надійно захищені;

Бот для пошуку зниклих по даних НІБ з питань військовополонених та загиблих військовослужбовців внаслідок російсько-української війни. Також для тих, хто шукає родичів, які ймовірно, потрапили в полон чи загинули;

Щоб відшукати зниклого родича або знайомого, харків'янам необхідно надіслати в телеграм інформацію про зниклого (інформація вказана тут). Потрібно додати фото людини та відправити все одним повідомленням;

Створений на базі правоохоронних органів спільно з Київською обласною військовою адміністрацією. Бот допомагає скласти заявку на пошук людей, з якими втрачено зв’язок через бойові дії.

Створений ювенальною поліцією для пошуку зниклих дітей.

Більш повний перелік ресурсів для пошуку зниклих зібрано у пам’ятці з детальними інструкціями для самостійного та командного пошуку.

Актуальність інформації під час пошуку та ресурси, якими ви користуєтесь, повинні перевірятись постійно.

Партнерська допомога

Наразі в Україні працює Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти (МКЗБ), яка надає експертизу та технічні можливості для пошуку зниклих українців та ідентифікації зниклих безвісти.

Представники МКЗБ пропонують Україні також методи, які допомагають у пошуку. Йдеться про використання ДНК для возз’єднання сімей, які були розділені, також для ідентифікації громадян, які зникли безвісти або вважаються померлими. Детальніше про діяльність МКЗБ – тут.

Нещодавно уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин була проведена зустріч із представниками посольства Швейцарії в Україні. Швейцарська сторона закликала представників Мінреінтеграції долучитись до міжнародних програм обміну досвідом із закордонними колегами, які працюють у сфері пошуку зниклих. Особливу увагу звернули на перспективи співфінансування консультаційної ради та можливості закупівлі спеціальних хімічних реактивів, які дозволяють прискорити процес ідентифікації тіл. Серед зниклих безвісти є чимало представників різних українських оборонних структур, нацгвардійці, прикордонники, працівники спецслужб. У процесі пошуку не потрібно оприлюднювати інформацію про ймовірне місцеперебування зниклих. Всі дані потрібно надавати офіційним пошуковим службам.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати