11 серпня 2020, 17:38

Нові правила продовження та поновлення процесуальних строків в Україні

Роман Герасименко
Роман Герасименко «Asters» юрист, адвокат

17 липня 2020 р. набрав чинності Закон України №731-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» у цивільному, господарському та адміністративному процесах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Законом встановлюються нові правила продовження та поновлення процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Як було врегульовано раніше?

Нагадаємо, що вперше законодавець передбачив правила продовження процесуальних строків в період карантину 30 березня 2020 р. Зокрема, прийнявши Закон України №540-IX, Верховна Рада України передбачила «автоматичне» продовження процесуальних строків.

На практиці це виглядало таким чином, що при встановленні процесуальних строків для вчинення учасниками справи тих чи інших процесуальних дій суди вносили в ухвали застереження про те, що встановлені строки закінчуються не раніше закінчення карантину.

Що змінилось?

Прийнявши Закон №731-IX, законодавець вилучив «автоматичність» продовження процесуальних строків. Зокрема, тепер процесуальні строки продовжуються судом лише тоді, якщо:

- учасник справи (або зацікавлена особа*) звернувся до суду з відповідною заявою;

- неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений раніше судом строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв’язку з карантином.

Крім цього, Закон №731-IX передбачає і умови для поновлення процесуального строку (як до, так і після його закінчення), а саме:

- учасник справи (або зацікавлена особа) звернувся до суду з відповідною заявою;

- у заяві про поновлення процесуальних строків заявник вказує на причини пропуску строків, у тому числі зазначаючи про те, чому такий пропуск зумовлений обмеженнями, впровадженими у зв’язку з карантином;

- суд визнає, що причини пропуску процесуального строку, вказані заявником, дійсно є поважними.

Як бути з процесуальними строками, які вже продовжені автоматично?

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №731-IX передбачено, що строки, які були продовжені судами за правилами, які діяли раніше (тобто строки, продовжені «автоматично»), закінчуються через 20 днів після набрання чинності законом.

Не зважаючи на це, в 20-денний перехідний період для учасників та зацікавлених осіб діють вже нові правила поновлення та продовження процесуального строку, тобто «автоматичного» продовження процесуальних строків у перехідний 20-денний період не відбувається.

зацікавлена особа ­– в даному випадку мається на увазі особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, інтереси та (або) обов’язки, у разі наявності у такої особи права на вчинення відповідних процесуальних дій

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати