27 січня 2022, 16:03

Нові можливості для рейдерів, або До чого готуватися бізнесу у 2022 р.

Олександр Горобець
Олександр Горобець «Legal House» адвокат, керівник практики WСС

На сьогодні рейдерство — це успішний і прибутковий бізнес, який спеціалізується на нелегальному захопленні управління підприємствами та їх активами з корисливою метою. Найчастіше під такий удар потрапляють економічно привабливі бізнеси з високою рентабельністю та вразливою структурою власності або управління. Відтак, пропонуємо розглянути динаміку цього явища у 2021–2022 рр. та виявити нові тенденції, що будуть актуальні для захисту бізнесу вже сьогодні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Проблематика обліку. Статистичні дані

У світі існує майновий індикатор, що оцінює ефективність захисту права власності, — це Міжнародний індекс прав власності (The International Property Right Index, IPRI), який з 2007 р. формується за результатами щорічного дослідження Property Rights Alliance. Однак в Україні такий облік оцінки ефективності захисту права власності на національному рівні не здійснюється.

Рейтинг вимірює рівень захисту прав фізичної й інтелектуальної власності у 129 країнах світу. Відповідне дослідження проводиться за 3 основними критеріями:

  • правове і політичне середовище (незалежність судової системи, рівень корупції);
  • права на фізичну власність (доступність позик, реєстрація та захист власності);
  • права на інтелектуальну власність (рівень «піратства»).

За підсумками останнього дослідження, Україна у 2021 р. посіла 106-е місце серед 129 країн, у 2020 р. піднялась на 105 сходинку порівняно з підсумками 2019 р., коли опинилася на 109 місці у рейтингу. Загальний бал України у IPRI за 2021 р. — 4,453 з 10. Найнижчий бал ми отримали у категорії «правове і політичне середовище» — 3,211 з 10, найвищий — за «право на фізичну власність» — 5,755 з 10.

У Міжнародному індексі прав власності традиційно лідирують Фінляндія, Швейцарія, Нова Зеландія, Сінгапур, Японія та Австралія. Найгірші показники у п’ятірки країн-аутсайдерів: Бангладеш, Ангола, Венесуела, Ємен та Гаїті. Втім, як свідчить останнє дослідження, закріпити позитивний результат і вийти з команди аутсайдерів Україні так і не вдалося.

Згідно з інформацією ресурсу аналізу відкритих даних, у 2021 р. зафіксовано 322 нових рейдерських атак при тому, що у 2020 р. їх відбулося 849. З усіх зазначених випадків за 2021 р. тільки 101 справа була передана до суду. Можемо зафіксувати, що економічний спад сприяв зменшенню кількості зафіксованих рейдерських захоплень протягом 2020–2021 рр.

На жаль, до цього часу в Україні не врегульоване питання з визначеністю поняття «рейдерство» у кримінальному законодавстві. Відтак, рейдерство як окремий склад злочину досі не обліковується в офіційній статистиці правоохоронних органів і судів. Та є вичерпний перелік статей КК України, за сценаріями яких відбуваються атаки на майнові та корпоративні права з боку зловмисників.

Аналізу підлягають наступні статті:

  • 2051 КК України «Підробка документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців»;
  • 206 КК України «Протидія законній господарський діяльності»;
  • 2062 КК України «Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації»;
  • 190 КК України «Шахрайство»;
  • 191 КК України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».

Не варто зайвий раз нагадувати, що захист порушеного права в суді може займати роки, а обвинувального вироку відносно винних осіб можна взагалі не дочекатися. Водночас найефективнішими інструментами юридичного захисту компанії досі залишаються арешт активів, грошових коштів на рахунках та заборона вчиняти дії у державних реєстрах.

Куди ще скаржаться на рейдерів

Згідно оприлюднених відомостей, за 2021 р. до так званої антирейдерської колегії при Мін’юсті було подано 3 683 скарги. Хоча слід враховувати, що у цій цифрі наявна певна кількість відмов у зв’язку з тим, що колегією вже розглядається скарга з того самого питання. Суб’єктами оскарження реєстраційних дій були: юридичні особи — 1245 скарг; фізичні особи — 1223 скарги; органи державної влади, місцевого самоврядування та суб’єкти державної реєстрації — 226 скарг.

Дієвим інструментом у боротьбі проти рейдерства є й подання звернень до тимчасової спеціальної комісії ВРУ з питань захисту інвесторів, а також скарги до Ради бізнес-омбудсмена, які, до речі, можна подавати електронною поштою.

Провалена антирейдерська ініціатива

Законопроєкт №3774 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству», яким передбачалися надання антирейдерській колегії повноважень зупиняти реєстраційні дії та зміни у процедурі розгляду скарг, як законодавча ініціатива досі не прийнятий.

Цей законопроєкт мав на меті усунути проблему щодо виправлення неточностей у реєстрі, які були допущені при його заповненні шляхом запровадження норм про інформування в режимі реального часу засновників (учасників) та керівників юридичних осіб засобами телекомунікаційного зв’язку про проведення реєстраційних дій щодо такої юрособи; підписання протоколу загальних зборів учасників товариства всіма учасниками, які голосували за відповідне рішення; надання можливості внесення змін до характеристик об’єкта нерухомого майна без необхідності проведення реєстраційної дії стосовно такого об’єкта. Також серед позитивних змін цього проєкту є деталізація процесів розгляду скарг антирейдерською колегією та вдосконалення процедури виконання таких рішень міністерством.

Рейдерство в Україні відбувається через неусунення причин та проблемних питань у чинному законодавстві, що дають підґрунтя виникненню та існуванню рейдерства як явища. Нестабільна політична ситуація та корупція в державних інституціях створюють передумови для високої рентабельності незаконних захоплень чужого майна та злочинної рейдерської діяльності.

Що приваблює рейдерів

Вразливими для рейдерських захватів в Україні залишаються середній та великий бізнес з високоліквідними активами у сферах будівництва, управління нерухомістю, агробізнесу, а також рітейл, де більше 50% статутного капіталу чи акцій юридичної особи зосереджено в руках одного власника. Наприклад, згідно аналізу інформації ринку нерухомості, у 2021 р. вартість житла на первинному ринку столиці зросла на 25–35%. Цей факт створює передумови для прогнозу, що захоплення компаній, які володіють нерухомістю, буде збільшуватись.

Вважаємо, що у 2022 р. традиційно серед лідерів економічного зростання буде агробізнес, але залишиться він і серед привабливих об’єктів для рейдерського захоплення врожаю, техніки, землі.

Рейдерські атаки мають організований характер: розподіл ролей, залучення різних спеціалістів з метою заволодіння чужою власністю шляхом вчинення низки пов’язаних між собою протиправних дій кримінального характеру, що включають підробку документів, хабарництво, шахрайство, застосування фізичного та психологічного насильства тощо.

Рейдерство змінює стереотипи

На думку багатьох фахівців, у 2022 р. рейдери будуть використовувати інструменти кібератаки.

Основними ознаками новітнього рейдерства є швидкість (через втручання до державних реєстрів), прихованість (складність встановлення особи виконавця, що діє через інформаційний простір) та перехід в інформаційний простір без необхідності фізичного контакту з активом. Стають поширеними випадки доступу до реєстрів через хакерські атаки, несанкціоноване проникнення до баз даних з нелегальним використанням кодів доступу нотаріуса чи реєстратора без їх відома.

Досі не створено дієвого механізму протидії захопленню майна шляхом подання для державної реєстрації або посвідчення правочинів підроблених паперових документів, що посвідчують право власності на нерухомість чи особу власника.

Зауважимо також, що серед мішеней захоплення порівняно мало бізнесів зі складним технологічним обладнанням, високоточними технологіями чи складним (небезпечним) виробництвом. Втім, це не означає, що ці бізнеси повністю убезпечили себе від негативу, оскільки залишаються ризики тиску держави через правоохоронні або контролюючі органи.

Захист бізнесу в новітніх тенденціях

Рейдерство проникає у бізнес швидко, приховано й дистанційно, тож слід бути готовим та реагувати негайно. У сучасному світі рейдерські захвати можуть здійснюватись прямо з дивану. Ще вчора треба було організувати контроль та охорону периметра, моніторити інформацію в реєстрах щодо власників та керівників бізнесу, контрагентів та об’єктів нерухомого майна тощо, та сьогодні цього вже мало. Тепер є необхідність здійснити диверсифікацію активів та системи прийняття рішень; сформувати надійну систему безпеки баз даних та інформації в цілому; запровадити алгоритми дій на випадок кризової ситуації; формувати репутацію компанії в мережі та моніторити інформаційні ресурси.

Наступними кроками є здійснення регулярного юридичного аудиту компанії з акцентами на перевірку в розділі щодо володіння корпоративними правами, у т.ч. щодо установчих та внутрішніх корпоративних документів, володіння рухомим і нерухомим майном, фінансової звітності та бухгалтерського обліку та моніторингу контрагентів.

Час покаже, чи правильно ми визначили тенденції трансформації рейдерства на рубежі всесвітніх пандемій. Але беззаперечною залишається теза, що дешевше завчасно підготуватись, ніж потім виправляти чи відвертати небезпеку. У потоці глобальної цифровізації системи захисту баз даних набувають вирішального значення не тільки для захисту від атак хакерів, але й для захисту бізнесу від спроб рейдерського захоплення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати