21 серпня 2020, 10:59

Набуття статусу кредитора у справі про банкрутство. Висновок Верховного Суду

Гліб Тимофіюк
Гліб Тимофіюк «EQUITY» молодший юрист

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду прийняв рішення щодо порядку набуття статусу кредитора у справі про банкрутство боржника.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У своєму правовому висновку, викладеному у постанові від 17.07.2020 р. у справі № 910/4475/19, Верховний Суд, серед іншого, зазначив, що особа набуває статусу конкурсного кредитора (сторони, учасника провадження у справі про банкрутство) з повним обсягом процесуальної дієздатності (в тому числі правом оскарження судових рішень) за сукупності наступних умов:

- подання до господарського суду письмових заяв із вимогами до боржника, а також документів, що підтверджують такі вимоги, впродовж 30 днів із дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство (ч. 1 ст. 23 Закону про банкрутство, ч. 1 ст. 45 Кодексу з процедур банкрутства);

- розгляд господарським судом заяв конкурсних кредиторів у попередньому засіданні суду (ч. 6 ст. 23 Закону про банкрутство, ч. 1 ст. 45 Кодексу з процедур банкрутства);

- визнання вимог таких кредиторів, що формалізується у судовому рішенні господарського суду - ухвалі (ч. 6 ст. 23, ст. 25 Закону про банкрутство, ч. 6 ст. 45, ст. 47 Кодексу з процедур банкрутства).

Також Верховний Суд вказав, що ухвала про відкриття провадження у справі про банкрутство має наслідком зміну порядку задоволення вимог заставодержателя майна боржника, у зв’язку з чим є судовим рішенням, яке ухвалено про права та інтереси цієї особи, що надає заставодержателю права заперечувати у підготовчому засіданні відкриття провадження у справі про банкрутство боржника з наділенням у такому разі заставодержателя процесуальними правами учасника у справі про банкрутство - щодо подання клопотань, надання доказів тощо, а відповідно, і процесуальним правом на оскарження ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство у розумінні ч. 1 ст. 254 ГПК України.

Таким чином Верховний Суд у своїй постанові визначив чітку сукупність умов, необхідних для набуття особою статусу конкурсного кредитора у справі про банкрутство, а також встановив, що наслідком постановлення господарським судом ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство є зміна порядку задоволення вимог заставодержателя майна боржника, що надає такій ухвалі правову природу судового рішення, ухваленого про права та інтереси такої особи. Такі обставини надають заставодержателю право на оскарження такої ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати