31 травня 2018, 17:18

MLI набуває чинності

Опубліковано в №21-22 (623-624)

Анна Головацька
Анна Головацька «TaxLink, платформа податкових знань» експерт

Багатостороння конвенція щодо імплементації заходів, пов’язаних з угодою про уникнення подвійного оподаткування для запобігання розмиванню оподатковуваної бази та перенесенню прибутку (далі – MLI), набирає чинності 01.07.2018 р., що є значним кроком у міжнародних зусиллях щодо оновлення мережі двосторонніх податкових угод для скорочення можливостей для ухилення від оподаткування міжнародними корпораціями.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Набуття чинності 15-им кроком BEPS усього лише через рік після першого підписання підкреслює рішучу політичну зацікавленість у багатосторонньому підході до боротьби з розмиванням оподатковуваної бази та виведення прибутку з-під оподаткування транснаціональних компаній. Його введення у дію в такі короткі строки було можливе лише завдяки всебічній підтримці урядів держав. Так, після депонування ратифікаційних інструментів Словенією 22.03.2018 р. MLI остаточно набуває чинності. На цей час ратифікацію вже здійснили Австрія (22.09.2017 р.), острів Мен (19.10.2017 р.), Джерсі (15.12.2017 р.) та Польща (23.01.2018 р.).

«Набрання чинності цієї угодою визначає переломний момент у діяльності ОECD / G20 щодо адаптації міжнародних податкових правил до ХХІ століття, – зазначив Генеральний секретар OECD Анхель Гурріа. – Ми транслюємо зобов'язання в конкретні юридичні положення у більше ніж 1200 податкових угодах по всьому світу. Завдяки діям міжнародного співтовариства ми гарантуємо, що транснаціональні корпорації будуть платити свою справедливу частку, коли йдеться про виконання податкових зобов'язань, як це роблять прості громадяни».

З 01.07.2018 р. MLI буде реально включена до правового поля цих 5-ти юрисдикцій. Відповідно до правил, його положення стосовно податкових угод почнуть діяти вже з 2019 р.

MLI – це перший багатосторонній договір такого роду, що дозволяє юрисдикціям переносити результати плану BEPS до своїх угод про уникнення подвійного оподаткування, трансформуючи шляхи модифікацій чинного законодавства. MLI була розроблена для зміцнення наявних податкових угод, укладених між його сторонами, без необхідності проведення обтяжливих та трудомістких двосторонніх переговорів.

Проект OECD / G20 BEPS надає рішення урядам для усунення прогалин в міжнародних правилах, які дозволяють корпоративному прибутку «зникнути» або штучно переорієнтуватися на низькоподаткові юрисдикції, в місця, де компанії проводять свою діяльність у малих обсягах, або вона там взагалі відсутня. Збитки від такої діяльності консервативно оцінюються в межах 100-240 млрд доларів США щорічно (в еквіваленті 4-10% від загальних надходжень). Понад 110 країн та юрисдикцій у сьогодні працюють в Inclusive Framework on BEPS для реалізації заходів BEPS у своєму національному законодавстві та двосторонніх податкових угодах.

MLI, узгоджена більше ніж 100 країнами та юрисдикціями світу під керівництвом міністрів фінансів країн G20 та керівників центральних банків, модифікує угоди про уникнення подвійного оподаткування для швидкої імплементації податкових заходів, розроблених у межах плану BEPS. Договірні заходи, які включені до MLI, охоплюють ті, що стосуються гібридних невідповідностей, зловживань договорами та постійного представництва. MLI також спрямована на вирішення спорів стосовно договорів, у тому числі шляхом обов'язкового арбітражу, який було прийнято 28 підписантами.

MLI встановлює такі частини:

• Частина 1. Обсяг Конвенції та тлумачення термінів;

• Частина 2. Гібридні міжкордонні схеми;

• Частина 3. Зловживання угодами;

• Частина 4. Уникнення статусу постійного представництва;

• Частина 5. Покращення процедури вирішення спорів;

• Частина 6. Арбітраж;

• Частина 7. Прикінцеві положення.

Ст. 35 Конвенції встановлено, що її положення починають діяти у кожній Договрній державі стосовно відповідної податкової угоди. При цьому ст. 37 передбачено, що будь-яка сторона в будь-який час може вийти з цієї Конвенції, надіславши повідомлення Депозитарію. Депозитарієм Конвенції та будь-яких протоколів до неї є Генеральний секретар Організації економічного співробітництва та розвитку.

Нагадаємо, що незважаючи на той факт, що Україна взяла на себе зобов’язання із запровадження мінімального стандарту плану BEPS, всі попередні спроби приєднатися до MLI були невдалими.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати