02 березня 2021, 18:08

Фрілансери «в законі». Уряд схвалив законопроект про врегулювання нестандартних форм зайнятості

Дар'я Стадник
Дар'я Стадник «Pavlenko Legal Group» старший юрист, керівник практики IT & E-commerce

25 лютого уряд повідомив про схвалення проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості", що в юридичній спільноті отримав назву законопроекту про врегулювання роботи "фрілансерів". Основною ідеєю документу є законодавче регулювання відносин між роботодавцем та працівником у випадках, коли неможливо завчасно встановити вид, обсяг та часові рамки роботи, що має бути виконана. У зв'язку з цим законопроект пропонує на законодавчому рівні закріпити такий характер трудових відносин, за яких роботодавець зможе залучати працівника до роботи лише за наявності потреби, а оплата, відповідно, проводитиметься за фактичний час роботи такого працівника.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З цією метою вводиться нова форма трудового договору – трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Передбачається, що оформлення трудових відносин таким способом дозволить уникнути використання незадекларованої праці та унеможливить накладення фінансових санкцій на роботодавців. Крім того, роботодавець матиме можливість залучати додаткові трудові ресурси, потребу у яких складно вирахувати наперед, що дозволить мінімізувати витрати на оплату роботи працівників, яких "тримають про всяк випадок". Права та інтереси роботодавця захищатимуться умовою договору, згідно з якою працівник не зможе відмовитися від виконання роботи у разі його залучення в дні та години, встановлені договором, що дозволить зменшити ризики, які нерідко виникають при укладенні цивільно-правових договорів.

Переваги для працівника полягають у можливості поєднувати роботу з іншою діяльністю, не порушуючи умови трудового договору, а також у можливості планувати свою діяльність в залежності від поставлених завдань. Працівник може укласти необмежену кількість трудових договорів з нефіксованим робочим часом за умови можливості виконання роботи, не порушуючи зобов'язання за договорами з усіма роботодавцями. При цьому працівник матиме ті ж самі соціальні та трудові права та гарантії, що надаються за стандартним трудовим договором. Зокрема, працівникові має встановлюватися гарантована мінімальна кількість оплачуваних робочих годин на місяць, що забезпечуватиме йому регулярну оплату. З цього вбачається, що нова форма трудового договору зберігає всі необхідні вимоги трудового законодавства щодо прав та обов'язків роботодавців та працівників, при цьому дозволяючи їм регулювати свої відносини більш вільно та взаємовигідно. Додатковим нововведенням такої форми договору, наприклад, є можливість встановити в ньому підстави припинення трудових відносин, що не передбачені діючим трудовим законодавством.

Отже, прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості" дозволить на законодавчому рівні врегулювати роботу "фрілансерів", забезпечивши дотримання трудових прав та обов'язків як працівників, так і роботодавців. Додатково до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення правового регулювання дистанційної роботи", законопроект про роботу "фрілансерів" модернізує трудове законодавство України та надасть можливість врегулювати такі форми відносин між працівниками та роботодавцями, що в сучасних реаліях є неврегульованими, а їх сторони – незахищеними. Остаточна думка щодо проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості" у юридичної спільноти та, безпосередньо, працівників та роботодавців зможе сформуватися після опублікування його тексту в офіційних джерелах.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати