07 грудня 2020, 17:25

Доступ громадян до правосуддя — складова правової держави

Олена Панченко
Олена Панченко суддя Авдіївського міського суду Донецької області, член правління АРССУ

Минуло більше року після набрання чинності Законом України від 16.10.2019 р. №193-IX, на підставі якого припинила роботу Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Було зупинено процеси відбору, оцінювання, переведення та призначення суддів. Таким чином, зупинилися практично всі процедури просування в суддівській професії, однак створені всі умови для того, щоб суддя без перешкод міг звільнитися.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чому робота судді з кожним роком все більше знецінюється? До чого призвела непрацююча ВККСУ? Як від цього страждають громадяни? Хто винен та що робити?

Дефіцит суддівських кадрів на сьогодні становить понад 2000 осіб. Через відсутність хоча б одного судді з повноваженнями в штаті суду з кожним днем не здійснюють правосуддя все більше українських судів, яких зараз більше 10. Крім того, призупинено кваліфікаційне оцінювання суддів. Такими, що не завершили процедуру проходження кваліфікаційного оцінювання, залишаються понад 2500 суддів. Ці люди через невизначеність не мають чіткого розуміння свого майбутнього.

Усе це, безперечно, створює проблему доступу громадян до суду в судах першої та апеляційної інстанцій. Нестача суддів зумовлена тим, що з 2015 р. до останнього часу не призначались нові судді. Разом з тим, попри суддівські гарантії та законні очікування, 5 років не здійснювалося переведення суддів та не проводилися конкурси на заміщення посад у судах апеляційних інстанцій. Такі процедури проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Через відсутність визначених законодавством підходів, шляхів і суб’єктів її формування процес відновлення її роботи може затягнутися, а від цього страждають не лише судді, а й громадяни, які роками чекають вирішення своїх спорів у суді.

На кадровий колапс у судовій системі відреагував Президент України та направив до Верховної Ради України законопроєкт №3711. У разі затягування з прийняттям цього законопроєкту, який покликаний сформувати склад ВККСУ та запустити її роботу, наявні проблеми лише поглибляться:

- майже половина суддів не можуть завершити процедуру кваліфікаційного оцінювання;

- судді понад 5 років не мають доступу до процедури переведення до іншого суду;

- багато суддів не можуть здійснювати правосуддя через відсутність повноважень;

- є суди, в яких відсутні судді, які могли б здійснювати правосуддя;

- не вирішене питання щодо долі суддів Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів;

- велика кількість кандидатів на посади суддів, які пройшли навчання у Національній школі суддів України протягом 9 місяців, залишаються у стані невизначеності через незавершення процедури відбору;

- «заморожено» конкурс до Вищого суду з питань інтелектуальної власності.

Існує кілька законодавчих ініціатив, які могли б частково вирішити питання кадрового дефіциту, однак цю проблему слід вирішувати комплексно та невідкладно. Наприклад, ініціатива щодо відрядження суддів насправді не вирішує проблему, а лише поглиблює її.

Правління Асоціації розвитку суддівського самоврядування України неодноразово закликало законодавчу владу невідкладно вирішити питання щодо формування та відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для розблокування всіх зазначених процедур.

Варто також звернути окрему увагу на критичне недофінансування судової влади у 2020 р. та ще більше скорочення її фінансування у 2021 р. Уже з початку року критично не вистачатиме коштів на оплату праці працівників апарату судів, на що звертали увагу Вища рада правосуддя, Рада суддів України та Державна судова адміністрація України. Через таку ситуацію суди втрачають цінних спеціалістів, зокрема тих, хто протягом багатьох років чекав покращення, але з оприлюдненням проєкту бюджету на 2021 р. зовсім зневірився.

Крім того, у більшості судів йдеться про відсутність коштів для надсилання судових повісток, відсутність паперу та інших витратних матеріалів, що є порушенням вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступу до правосуддя. Зокрема, на офіційному сайті «Судова влада України» одна за одною з’являються новини про тимчасове припинення надсилання поштової кореспонденції через відсутність коштів, і це при тому, що розмір судового збору при зверненні до суду тільки зростає. За даними ВРП, понад 200 судів звернулися до Ради зі скаргами на відсутність коштів для потреб судочинства. Недофінансування призвело до того, що в судах часто відсутні папір, канцелярське приладдя, які судді та працівники суду змушені купувати за власні кошти.

Пандемія не спричинила закриття судів. Навіть у таких небезпечних умовах жоден суд в Україні не припинив здійснювати правосуддя. Однак у період пандемії суди не були належно забезпечені засобами захисту (маски, антисептики, рукавички), відсутність яких щодня ставить під загрозу здоров’я суддів, працівників апарату суду та членів їхніх родин.

Асоціація розвитку суддівського самоврядування України вкотре звертає увагу влади та громадськості на критичну ситуацію в судовій владі, на виснаженість суддів, які потерпають від шаленого навантаження, тоді як їхні колеги хочуть працювати, але не можуть пройти необхідні процедури через відсутність складу органу, який їх проводить. Ця абсурдна ситуація призведе до ще більшого відтоку кадрів з системи, на чому неодноразово наголошувалося.

Закликаємо законодавчу владу до якнайшвидшого законодавчого врегулювання питання відновлення роботи ВККСУ і стабілізації судової влади шляхом укомплектування судів суддями та належного фінансування потреб судової влади. Тільки це дасть змогу забезпечити громадянам безперешкодний та якісний доступ до правосуддя.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати