17 лютого 2023, 19:05

Як проводити коронавірусні закупівлі в умовах воєнного стану

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

З минулого року ми практично забули про гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, або ж просто коронавірус. Але з настанням зимового сезону статистика захворюваності почала погіршуватися. Дані статистики підтверджуються численними зверненнями замовників із питанням, як саме у період воєнного стану правильно та без порушень провести закупівлю необхідних товарів, робіт та послуг. А також інформацією в електронній системі закупівель  про укладені договори Звіт про укладений договір COVID-19 (або ж коронавірусні закупівлі). З початку року їх в системі вже понад 300, а переважають серед них закупівлі кисню, медичних газів та ліків. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Закупівлі товарів, робіт та послуг, що спрямовані на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби здійснюються із дотриманням норм, визначених частиною 3-1 Розділу Х Закону України «Про публічні закупівлі» Прикінцеві та перехідні положення, які залишаються чинними. 

Так, на період дії встановленого Кабінетом Міністрів  карантину дія Закону не поширюється на закупівлі, предметом яких є:

- лікарські засоби, вакцини, інші медичні імунобіологічні препарати для надання медичної допомоги хворим на COVID-19;

- розхідні матеріал для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та медичні вироби для вакцинації від COVID-19;

- медичне обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на COVID-19

- системи постачання медичних газів; 

Усі ці товари можна закуповувати шляхом укладання прямих договорів, без застосування електронної системи закупівель та без обмеження по вартості. Але з дотриманням певних  умов!

Лікарські засоби, що закуповуються, мають обмежене використання – вони призначені для надання допомоги хворим на COVID-19. Тому для укладання прямого договору  в медичному закладі перш за все повинні перебувати на лікуванні хворі з визначеним відповідним діагнозом. 

Така ж сама умова застосовується при закупівлі розхідних матеріалів для надання медичної допомоги хворим на COVID-19. Якщо медичний заклад надає допомогу хворим на COVID-19, то має право укласти прямий договір на закупівлю необхідних матеріалів. 

Що стосується закупівлі медичного обладнання, то укласти прямий договір без застосування електронної системи закупівель має право заклад охорони здоров’я, що надає допомогу хворим на COVID-19. Але даний варіант не містить обмежень щодо використання такого обладнання., що зрозуміло, адже високотехнологічне обладнання може бути наявне в єдиному екземплярі. Отже, при закупівлі медичного обладнання вирішальним є сам факт наявності хворих на COVID-19 у медичному закладі. А використовується воно у загальному порядку.  

Так само заклади охорони здоров’я можуть укласти прямі договори на системи постачання медичних газів. Часткова розшифровка того, що може бути включено до такого поняття міститься в абзаці четвертому пункті 3-1 Прикінцевих положень – системи постачання медичних газів це, зокрема, кисневі станції, кріогенні ємності, мережі централізованого киснепостачання та їх складові. 

Окремо зупинимось на закупівлі лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим на COVID-19. Нагадаю,  що на відміну від інших вказаних товарів, лікарські засоби закуповуються відповідно до Порядку та Переліку, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 1012 від 22.09.2021.

Тобто замовник може укласти прямий договір на закупівлю лікарських засобів для надання допомоги хворим на COVID-19 виключно тих, що наявні у затвердженому Переліку. До того ж замовник зобов’язаний попередньо виконати всі необхідні дії, що передбачені Порядком – провести аналіз ринку та здійснити запит цінових пропозицій, перевірити потенційного постачальника на надійність та доброчесність. За виконанням всіх цих умов замовник має право укладати прямий договір за так званою коронавірусною закупівлею. 

Також доцільно нагадати про Постанову Кабінету Міністрів України № 224 від 20.03.2020 «Про затвердження переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита». Згідно з Постановою № 224 товари, що входять до затвердженого даною Постановою  Переліку звільняються від оподаткування податком на додану вартість на всіх етапах їх постачання. 

Щодо закупівлі інших товарів, робіт та послуг, пов’язаних з проектуванням та встановленням систем постачання медичних газів, а також інших послуг що є необхідними для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, то відповідно до абзацу четвертого пункту 3-1 Прикінцевих та перехідних положень, такі закупівлі здійснюються в порядку, встановленому Законом для спрощених закупівель. Ця норма жодних змін не зазнала. 

Нагадаю, що саме замовник визначає, за якою процедурою провести закупівлю необхідних товарів, робіт або послуг. Тобто саме замовник вирішує, що доцільно застосувати в конкретному випадку – спрощену закупівлю чи відкриті торги з урахуванням особливостей.  

Бережіть себе та своїх близьких. Наближаємо Перемогу разом. Вдалих закупівель!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати