15 серпня 2017, 16:32

Антирейдерство: як захистити сучасний агробізнес

Опубліковано в №31-32 (581-582)

Стосовно захисту земельних правовідносин вже було дуже багато висловлювань, коментарів та порад від авторитетних фахівців юридичної спільноти. Однак цього разу я хочу присвятити нашу розмову серйозній та актуальній проблемі сучасності – рейдерству в аграрному бізнесі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З року в рік все більше аграріїв страждають від цього явища. Рейдерство в аграрному бізнесі стало справжнім лихом, а практика показує, що жоден аграрій не має стовідсоткового захисту.

Що ми знаємо про таку загрозу для агробізнесу? Які причини виникнення рейдерства? Як діють рейдери та чи можна захисти свій бізнес від рейдерського нападу? На ці та інші теми пропоную поговорити відверто.

Останні кілька років агропромисловий комплекс посідає 3 місце в економіці України. Темпи росту дуже вражають, тому відомі іноземні та національні аналітики прогнозують подальше зростання аграрного сектору, пророкуючи йому вихід на пріоритетні позиції економіки України.

Завдяки наполегливій праці сільгоспвиробників, Україна посідає 1 місце у світі з експорту зернових культур, олії та ін. Приємно усвідомлювати, що наша держава годує 174 країни світу. За останні 3 роки Україна нарощує кількість виготовленої та експортованої продукції. Зрозуміло, що за цими фактами стоїть багаторічна наполеглива праця, боротьба за своє діло, повна самовіддача українських аграріїв, завдяки чому бізнес, насамперед, вижив, а потім став набирати обертів, забезпечуючи стабільне зростання.

glenn-carstens-peters-108372

Сьогодні національний аграрій значно відрізається від аграрія, який починав свій бізнес у 90-ті роки. Сьогодні агробізнес – це сучасне виробництво, яке має у своєму розпорядженні багатомільйонні активи: сільгосптехніка, технології, насіннєвий матеріал, споруди, обігові кошти тощо.

На перший погляд, здається, що українського аграрія, який подолав такий нелегкий шлях у бізнесі, вже нічим не здивуєш. Ризики, якими наповнений агарний бізнес, власникам відомі, тому до них виробник звик, має досвід їх запобігання та з кожним роком вдосконалює свою діяльність.

У такий ситуації рейдерські напади є нічим іншим як «ударом у спину», до якого агровиробники, як показує практика, зовсім не готові. Вивчаючи цю проблематику, ми дійшли до висновку, що у сучасного аграрія взагалі відсутній захист від такого виду посягання. Тому український агробізнес є дуже привабливим шматочком для осіб, охочих до швидкого збагачення.

Зрозумійте, таку ідеальну (з позиції рейдера) модель існування сучасного українського агробізнесу важко ще десь уявити. З одного боку, це сучасне виробництво, яке володіє багатомільйонними цінностями, а з іншого – воно не має ні захисту, ні системи протидії рейдерським нападам.

Безумовно, посилює привабливість поширення рейдерства таке явище як повна безкарність цих осіб з боку держави. Подекуди ми зіштовхуємося з відкритою допомогою в проведені рейдерських нападів з боку чиновників та правоохоронців. Рівень корупції в правоохоронних органах та судовій владі також не додає захисту національним агровиробникам.

Сучасні кроки держави щодо протидії рейдерству на практиці є дуже малоефективними та не відповідають вимогам сьогодення. Тому чинне законодавство має дуже багато «білих плям», які використовують рейдери з метою надання «правових» підстав для здійснення нападів. Отже, потрібно визнати, що сучасний агробізнес залишається сам на сам з таким явищем як рейдерське захоплення.

Чому не працює стара система захисту?

Насамперед, необхідно змінити свою свідомість щодо системи захисту бізнесу. Про що йде мова? Ще з початку формування агробізнесу головною загрозою був тиск з боку або за допомогою державних органів та правоохоронців. Тому агробізнесмени-початківці бажали заручитися «дружбою» з правоохоронцями або керівнім складом чиновників. Насправді, на це були об’єктивні підстави. Протягом багатьох років правовідносини з державою не були оформлені з вимогами законодавства, тому така модель «співпраці» була дуже поширеною, працювала та давала взаємні вигоди. Проте часи змінювалися, змінювалися й відносини з державою. В державі виникали інші процеси. Агробізнес сформував цивілізоване обличчя, а в пріоритеті стали стандарти європейського розвитку. З такими змінами стало зрозуміло, що відібрати квітучий бізнес за допомогою старих методів буде неможливо. До того ж агарний бізнес вже і самостійно міг успішно захищати себе та протистояти тиску з боку держави.

Однак для розуміння сучасного рейдерства необхідно зауважити, що такі захоплення проводять не лише люди у масках та зі зброєю в руках. Всі рейдерські напади мають правове підґрунтя! Останнім часом ми спостерігаємо, що рейдери щоразу удосконалюють можливості надати своїм діям як найбільше «правових підстав». Я маю на увазі, що за кожним рейдерським нападом стоїть або «корпоративний», або «цивільний» спір.

Коли рейдери з’являються на підприємстві, вони завжди мають на руках рішення суду, виконавчі документи, нотаріальні написи тощо. Саме тоді з’являються особи спортивної статури у супроводі юристів. Ці особи повідомляють власникам, що вони вже не власники, керівництво вже інше, а підприємство має дуже великий борг, у зв’язку з чим майно та гроші підприємства будуть передані іншим особам, про існування яких власники навіть не підозрювали.

Наведений приклад є майже стандартним сценарієм початку рейдерського захоплення, що трапляється останніми роками. Власники весь цей час, поки відбувалися судові засідання, реєстраційні дії та інше, займалися поточними справами та перебували у повному незнані. Опинившись у такій ситуації, розгублений власник, перш за все, терміново звертається до своїх «друзів» – правоохоронців та чиновників. Однак, яке ж його очікує розчарування, коли «друзі» повідомляють, що у цих незнайомих осіб є документи, на підставі яких вони мають повне право так вчиняти. Цей приклад я наводжу на підставі реальних подій, які відбулися на Кіровоградщині на початку літа цього року. На жаль, такі сценарії не поодинокі. Як ми бачимо, стара система захисту у такій ситуації не спрацювала, а іншої просто не було.

Як захисти свій бізнес від рейдерського нападу?

Сьогодні потрібно зрозуміти, що необхідно самостійно та дуже відповідально будувати таку систему захисту свого бізнесу. Система захисту агропідприємств може бути побудована з набору тих правових важелів, які наразі існують. Тому систему захисту агропідприємства можна поділити на дві частини: превентивні заходи та заходи, які застосовуються під час здійснення рейдерської атаки.

Торкаючись теми попередження або превентивних заходів безпеки, хочу наголосити, що гарний менеджер – це той, хто керує своїми ризиками. З огляду на це, перше, що потрібно зробити власникам або керівництву агропідприємств, – виявити ризики, завдяки яким можуть бути створені умови привабливості для рейдерського захоплення. Для цього потрібно буде провести правовий аудит діяльності підприємства. Це дуже глибока та ретельна робота щодо аналізу стану підприємства, його функціонування. Під час проведення аудиту відбувається повна перевірка від моменту утворення підприємства та складу засновників до взаємовідносин з пайщиками та контрагентами. Проведення такого аудиту має декілька позитивних результатів. Після його завершення власник має сторонню, незалежну оцінку стану готовності та спроможності протидіяти рейдерам, яка є більш об’єктивною та неупередженою. Також з висновків можна оцінити фактичний стан справ на підприємстві, під час дослідження яких інколи випливають проблеми, які могли залишатися поза увагою, але потребують термінового вирішення. Однак головне, що виявивши ризики, можна чітко ними керувати.

З власного аналізу рейдерських нападів ми встановили, що до того моменту, коли на дворі підприємства з’являються представники «іншої сторони», проходить дуже тривалий час. Рейдер ретельно готується до нападу (не менше ніж півроку).

До речі, досліджуючи статистику, було виявлено, що найбільш поширеними серед рейдерів є напади на сільгоспвиробників із земельним банком від 3 тис. га до 10 тис. га.

Найголовнішим для рейдерів є отримання доступу до інформації підприємства і документів щодо організації та діяльності. Ця інформація використовується з метою виявлення реальних правових прогалин у діяльності підприємства. Такими можуть бути незареєстровані договори оренди або взагалі відсутні правові підстави використання землі, тоді як на цих ділянках вирощується врожай.

Тому, передусім, потрібно привести у відповідність всі правові підстави для функціонування підприємства.

Також я раджу аграріям приділити увагу забезпеченню зберігання оригіналів установчих документів, розробці нормативного забезпечення щодо обліку документообігу та забезпеченню збереження комерційної інформації. З метою запобігання здійснення іншими особами реєстраційних дій, ввести обмеження на здійснення реєстраційних дій лише певною особою. Посилити цей захід можна за допомогою використання послуги «СМС-Маяк». Цю послугу дуже просто отримати на сайті Міністерства Юстиції України. Такий метод допоможе власнику або керівнику підприємства в режимі реального часу отримувати повідомлення щодо здійснення реєстраційних дій або дій із нерухомістю.

Постійний моніторинг державного реєстру судових рішень допоможе ліквідувати можливість проведення судових процесів без вашої участі, які так люблять використовувати рейдери (особливо в інших регіонах країни).

Варто наголосити, що сам по собі проведений правовий аудит не захистить від рейдерського нападу, оскільки захист – це послідовність певних дій, які постійно повинні здійснюватися на підприємстві. Лише таким чином можна посилити контроль над ризиками та посилити свій захист від рейдерського нападу.

Народна мудрість говорить: «Бажаєш миру – готуйся до війни». У цьому контексті запобігання рейдерству виглядає так, що власникам агропідприємств потрібно проводити постійну роботу з пайовиками з метою налагодження доброзичливих стосунків. Нормальні та позитивні стосунки з пайовиками будуть запорукою не лише підтримки аграріїв, а саме вони є рішучою та масовою силою, яка протистоїть рейдерам, подолати яку майже неможливо.

У процесі побудови системи запобігання рейдерству буде дуже актуальним заздалегідь вирішити питання щодо фізичної охорони підприємства. Необхідно ретельно підійти до відбору охоронної структури, яка зможе вирішити питання щодо силового протистояння та можливості взяти під фактичний контроль майно підприємства у разі такої нагоди. Я вважаю, що потрібно проводити відбір за критерієм професійної підготовки, наявності досвіду в подібних ситуаціях.

Що робити, коли напад все ж таки відбувся?

Якщо напад все ж таки відбувся, необхідно діяти за певним алгоритмом, який також потрібно мати заздалегідь. Треба усвідомлювати, що рейдер не прийшов за вас робити бізнес. Його головна мета – швидко отримати доступ до активів підприємства, а потім також швидко його переоформити на інших осіб з метою подальшого перепродажу або відкрито ним заволодіти. Тому, насамперед, потрібно зупинити швидкий наступ рейдерів. Якщо рейдерські дії були проведені за допомогою реєстраційних дій, слід звернутися до Антирейдерської комісії при Міністерстві Юстиції України. Якщо вам відомо, що реєстраційні дії проведені лише за допомогою підроблених документів, то не гайте часу, цей захід не допоможе.

Негайно оскаржуйте всі угоди, які від вашого підприємства уклали рейдери. В рамках цієї дії необхідно отримати забезпечення позовних вимог у вигляді заборони відчуження майна, коштів, що належать підприємству.

З метою посилення свого захисту негайно зверніться до правоохоронних органів із заявою про скоєний злочин. Позиція в кримінальному проваджені надасть можливість слідчими діями отримати підроблені документи, допоможе вийти на осіб, які організували або допомагали у здійснені рейдерського нападу. Також цей захід посилить збереження майна підприємства за допомогою заходів забезпечення в кримінальному проваджені.

Я акцентую увагу читачів, що запроваджуючи заходити захисту від здійсненого рейдерського нападу, потрібно розуміти, що головне – це час. Рейдер вже випередив атаковане підприємство, тому діяти треба швидко, рішуче та паралельними напрямками. Тоді системність допоможе загальмувати дії рейдерів.

Під час рейдерського нападу, поки ведеться боротьба у правовій площині, постає питання про те, як фактично зберегти майно підприємства. Саме у такі моменти необхідно негайно реалізовувати програму щодо фізичного захисту майна, долучивши винятково професіоналів.

Дуже неприємно, але наш власний досвід показує, що особи, які здійснюють рейдерський напад, отримують «негласну» підтримку з боку чиновників та правоохоронців. У зв’язку з цим, захищаючи аграріїв, зіштовхуєшся з протидією у вигляді затягування з відкриттям кримінального провадження, а потім дуже повільне розслідування. В органах судової влади це проявляється у затягуванні розгляду позовних заяв та необхідних заходів забезпечення. Інколи це взагалі перетворюється на повне ігнорування таких варварських подій з боку представників влади.

У боротьбі з такими випадками є позитивний досвід зі спільною взаємодією із засобами масової інформації. Потрібно негайно проводити прес-конференції, висвітлювати злочинні події, а також факти протидії захисту в друкованих або інтернет-виданнях країни. Підіймати інформаційну хвилю, формувати суспільне бачення на всілякі спільні прояви рейдерства та представників влади, вимагати покарання та звільнення з посад, осіб які допомагають втілюватися загарбним діям. За допомогою пайщиків та трудового колективу, в таких випадках необхідно проводити мітинги, акції протесту. Мета – привернути увагу до рейдерського нападу та позбавити рейдерів будь-якої підтримки з боку представників влади. Такі дії обов’язково приводять до того, що рейдери втрачають лобіювання. З цього моменту в рейдерському нападі настає переломний момент та події починають текти у зворотньому напрямку.

Звичайно, в ідеалі, саме держава повинна забезпечити нас чіткими та ефективними заходами захисту від рейдерських посягань. Саме на законодавчому рівні має бути створена система швидкого реагування на злочинні дії рейдерів. Однак ще раз варто наголосити, що кожен сучасний аграрій має можливість захистити себе самостійно, не чекаючи нагоди. Керуйте своєю справою!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати