03 вересня 2019, 15:18

Режим вичерпання прав інтелектуальної власності у Великобританії

Опубліковано в №36 (690)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Бюро інтелектуальної власності Великобританії (далі — IPO) у липні 2019 р. опублікувало Керівництво «Вичерпання прав інтелектуальної власності» (Exhaustion of Intellectual Property Rights), що інформує британські компанії та інші зацікавлені сторони про те, що станеться з вичерпанням прав інтелектуальної власності, якщо Великобританія вийде з Європейського Союзу без укладення угоди між Великобританією та ЄС. Цьому передувало проведення на замовлення IPO незалежного техніко-економічного обґрунтування для інформування уряду про оцінку та аналіз можливих варіантів майбутнього режиму вичерпання прав інтелектуальної власності після виходу з ЄС. Дослідження показало, що доступні дані про масштаби паралельної торгівлі обмежені. Воно не проводить аналіз різних варіантів, а отже, не дає політичних рекомендацій. IPO зобов'язується повною мірою взаємодіяти із зацікавленими сторонами та консультуватися до внесення будь-яких змін. Якщо Великобританія вийде з ЄС 31.10.2019 р. без угоди, то необхідно знати, як це вплине на вичерпання прав інтелектуальної власності. Нижче міститься короткий виклад основних положень Керівництва.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перш ніж Великобританія вийде з ЄС

Права інтелектуальної власності (далі — ПІВ) надають бізнесу, організації або приватній особі, що володіє правами (правовласнику), певні виключні права (зокрема, право контролювати поширення захищеного продукту). Вичерпання прав інтелектуальної власності означає втрату права контролювати поширення та перепродаж цього продукту, після того як він був розміщений на ринку на певній території або з дозволу правовласника.

Наразі Великобританія є частиною схеми регіонального вичерпання прав Європейського економічного простору (далі — ЄЕП). Це означає, що права ІВ вважаються вичерпаними, після того як вони були випущені на ринок у будь-якому місці в ЄЕП за згодою власника авторських прав.

Якщо немає угоди

У цьому сценарії Великобританія продовжить визнавати регіональний режим вичерпання ЄЕП з дня виходу. Це забезпечить наступність у найближчому майбутньому для бізнесу та споживачів. Цей підхід означає, що не буде жодних змін у правилах, які впливають на імпорт товарів до Великобританії. Підприємства, які здійснюють таку діяльність, можуть залишитися без змін. Постійне визнання у Великобританії зони вичерпання регіональних ресурсів ЄЕП забезпечить можливість продовження паралельного імпорту з ЄЕП таких товарів як фармацевтичні препарати.

Паралельний імпорт — це не контрафактний продукт, який імпортується в країну, де права інтелектуальної власності на цей продукт вже вичерпані. Там не буде жодних змін для імпорту товарів до Великобританії. Однак можуть бути обмеження на паралельний імпорт товарів з Великобританії в ЄЕП.

Підприємствам, які здійснюють такі дії, може знадобитися перевірка у правовласників ЄС, щоб дізнатися, чи потрібно мати дозвіл. Наразі уряд розглядає всі варіанти, як повинен діяти режим виснаження після цього тимчасового періоду. Уряд вживає дослідницьку програму на підтримку цього рішення.

Наслідки

Товари із захистом інтелектуальної власності, розміщені на ринку ЄЕП або за згодою правовласника після Brexit, як і раніше, будуть вважатися вичерпаними у Великобританії. Це означає, що паралельний імпорт цих товарів з ЄЕП до Великобританії може відбуватися без змін. Однак товари, розміщені на ринку Великобританії за згодою правовласника після виходу Великобританії з ЄС, не можуть вважатися вичерпаними в ЄЕП. Це означає, що підприємствам, які експортують ці товари з Великобританії в ЄЕП, може знадобитися згода правовласника.

Дії для бізнесу та інших зацікавлених сторін

Підприємствам може знадобитися згода власника авторських прав на експорт товарів, захищених інтелектуальною власністю, які були законно випущені на ринок у Великобританії в ЄЕП. Підприємства можуть звернутися за юридичною консультацією, щоб дізнатися, як це може вплинути на їхню бізнес-модель або права інтелектуальної власності.

Наступні кроки

Сьогодні уряд розглядає всі варіанти вибору режиму, якщо Великобританія не залишиться в ЄЕП після Brexit. Юридичні та економічні аргументи на користь майбутнього режиму є надзвичайно технічними, складними й точно збалансованими. Ось чому уряд підготував техніко-економічне обґрунтування для оцінки та аналізу варіантів, коли Великобританія вийде з ЄС. Результати дослідження показують, що існує обмежена інформація про масштаби паралельної торгівлі. Вичерпання прав є одним із пріоритетів, IPO зобов'язується повною мірою взаємодіяти із зацікавленими сторонами та консультуватися до внесення будь-яких змін у політику.

Нагадаємо, прем'єр‑міністр Великобританії Борис Джонсон у своїй першій промові на посаді глави уряду обіцяв, що країна в будь-якому випадку вийде з ЄС 31.10.2019 р. Також він висловив впевненість у тому, що у процесі переговорів з європейськими лідерами йому вдасться досягти нової угоди щодо Brexit, яка буде більшою мірою відповідати інтересам країни, ніж проєкт тієї угоди, яку погодив з Брюсселем уряд його попередниці Терези Мей.

Однак, для того щоб перешкодити виведенню Сполученого Королівства з Євросоюзу, без угоди з Брюсселем Нижня палата британського Парламенту прийняла поправку до закону про самоврядування в Північній Ірландії. Якщо Джонсон розпустить чи призупинить роботу Парламенту, депутати все одно зберуться і зможуть приймати закони, щоб не допустити «жорсткого Brexit».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати