24 вересня 2013, 13:17

Права інтелектуальної власності на твір, створений у зв’язку з виконанням трудового договору

Теорія і практика

Опубліковано в №39 (381)

Тетяна Трембовецька «Голдмарк, ПЮФ» Адвокат, патентний повірений України, директор

Коли твір створюється у порядку індивідуальної розробки, при вирішенні питання приналежності прав інтелектуальної власності, тут, здається все просто: немайнові та майнові права належать особі, яка створила твір. Проте коли твір створюється у зв’язку з виконанням трудового договору, на майнові права інтелектуальної власності можуть претендувати як роботодавець, так і працівник.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згадаємо, що згідно з ч. 1 ст. 429 Цивільного кодексу України особисті немайнові права інтелектуальної власності на об’єкт, створений у зв’язку з виконанням трудового договору, належать працівникові, який створив цей об’єкт. У випадках, передбачених законом, окремі особисті немайнові права інтелектуальної власності на такий об’єкт можуть належати юридичній або фізичній особі, де або в якої трудиться працівник. Варто звернути увагу, що норми діючого Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі – Закон) не встановлюють таких випадків належності особистих немайнових прав іншим особам, у тому числі роботодавцю.

А ч. 2 ст. 429 Цивільного кодексу України зазначає, що майнові права інтелектуальної власності на об’єкт, створений у зв’язку з виконанням трудового договору, належать працівникові, який створив цей об’єкт, та юридичній або фізичній особі, де або в якої він працює, спільно, якщо інше не встановлено договором. Проте ч. 2. ст. 16 Закону ще й досить викладена у редакції, що не відповідає вищезгаданій нормі Цивільного кодексу України. А саме в ній йдеться про те, що виключне майнове право на службовий твір належить роботодавцю, якщо інше не передбачено трудовим договором (контрактом) та (або) цивільно-правовим договором між автором і роботодавцем.

 

Реєстрація авторських прав на службовий твір

 

Як відомо, згідно з ч. 1 ст. 437 Цивільного кодексу України авторське право виникає з моменту створення твору. Таким чином, державна реєстрація авторських прав на твір, у тому числі й на службовий твір, не є обов’язковою. Проте в багатьох випадках роботодавець бажає отримати Свідоцтво про державну реєстрацію авторських прав на твір шляхом подання відповідних документів до Державної служби інтелектуальної власності України (далі – Держслужби ІВ).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати