Популярні матеріали

29 травня 2017, 18:07

Наслідки незаконного використання фотографій з інтернету

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник, завідувач лабораторії правового забезпечення розвитку науки і технологій НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Відтворення, тобто копіювання у комерційних цілях фотографій, знайдених в інтернеті, є правопорушенням. Правомірно можна копіювати і використовувати зображення тільки у тому випадку, якщо на це є чіткий дозвіл, ліцензія. Інакше порушники можуть понести значні фінансові збитки. Показовим прикладом у цьому плані є нещодавній судовий випадок, що стався в Канаді.

CarGurus – друга за величиною цифрова онлайн-платформа для рекламування та продажу нових і старих транспортних засобів у США. На початку 2015 р. вона вийшла на канадський ринок і стала прямим конкурентом корпорації Trader, відомої завдяки своїй веб-сторінці AutoTrader.

Вийшовши на канадський ринок, CarGurus продовжила вести ті ж бізнес-практики, які використовувала раніше у Сполучених Штатах. Включаючи «індексування», або збір даних з веб-сайтів оптових покупців товарів для отримання фотографій транспортних засобів та їх подальшої публікації на сторінці CarGurus. Аргумент, яким оперувала компанія, був наступний: цією практикою вони користувалися вже багато років, і ніяких проблем не виникало.

Корпорація Trader пропонує оптовим покупцям таку послугу: фотографи відвідують дилерські центри і самі фотографують транспортні засоби для їх включення у списки. Потім фотографії з'являються на веб-сторінках дилерів і на сайті autotrader.ca. Шляхом «моніторингу» сайтів канадських дилерів CarGurus незаконно використовувала фотографії, що належать корпорації Trader.

Суд постановив, що на фотографії поширюється авторське право. Той факт, що фотографи Trader слідували при створенні фотографій стандартним процедурам, не виключає використання творчих зусиль і професійних навичок, необхідних для захисту авторських прав. Іншими словами, фотографії були отримані в результаті чогось більшого, ніж проста механічна дія натискання на кнопку.

Завдяки свідченням фотографів корпорація Trader довела, що вона володіє авторськими правами на приблизно 150 тис. різних фотографічних зображень. Розміщуючи ці фотографії на своєму веб-сайті без згоди на те авторів і без ліцензії, CarGurus здійснила доведення їх до загального відома і, отже, порушила авторські права корпорації Trader.

CarGurus безуспішно намагалася довести, що всього лише виступала «інформаційним засобом». Компанія стверджувала, що використовувала охоронювані авторським правом твори з метою добросовісного вивчення, однак суд відхилив цей аргумент. І ось чому: хоча з точки зору споживача використання фотографій могло бути добросовісним вивченням, у CarGurus були альтернативи розміщенню фотографій корпорації Trader – наприклад, можна було зробити власні фотографії. А CarGurus використовувала фотографії Trader у цілях безпосередньої конкуренції з нею ж.

Trader виявила бажання отримати компенсацію встановлених судом збитків у сумі понад $76 млн (простий розрахунок: 152 532 фотографій, штраф за кожну – $500). Суд скористався правом зменшити суму виплати на свій розсуд, оскільки вважав, що така компенсація не відповідає порушенню, і постановив сплатити по $2 за кожну фотографію. Сума була визначена з урахуванням мит, що стягуються корпорацією Trader, відсутності реального збитку, відсутності доходу CarGurus у Канаді і необхідності утримання. В остаточному підсумку CarGurus зобов'язали виплатити понад $300 тис. у якості відшкодування збитку, а також сплатити судові витрати позивача.

Що цікаво, в Україні суд призначив би 27 560 грн – 10 мінімальних заробітних плат (найменший розмір суми санкції від 10 до 50 тис. мінімальних заробітних плат, передбаченої ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права») за кожну фотографію, а в Росії за подібне доведене порушення авторських прав суд призначив би мінімум по 10 тис. руб. за кожну незаконно скопійовану фотографію.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати