05 березня 2015, 18:31

Мавпи, слони і привиди не можуть претендувати на авторські права

Опубліковано в №9(455)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Серед понад 1200 сторінок постійно оновлюваних правил і рішень системи авторських прав США з'явилася нова директива, згідно з якою тварини, рослини, а також божественні або надприродні сили не можуть претендувати на авторські права.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Поява такого несподіваного правила була обумовлена історією, що сталася на початку серпня 2014 року. Wikimedia - американська організація, що стоїть за Wikipedia, відмовилася задовольнити прохання британського фотографа Девіда Слейтера, який вимагав видалити його знімки з розділу безкоштовних зображень. Як з'ясувалося, фотографії - це «автопортрети», зроблені мавпою. Під час подорожі до Індонезії Слейтер, наткнувшись у джунглях на зграю чорних макак, встановив камеру на штативі і відійшов на кілька хвилин. Цієї миті одна з мавп схопила камеру і зробила кілька Селфі. Отже, як вважають у Wikimedia, авторські  права Д. Слейтеру вже не належать. «Їхній основний аргумент такий: оскільки мавпа зробила це фото, права належать їй, а не мені. Але у них немає права стверджувати, що фотографії не захищені авторським правом. Так, мавпа натиснула на кнопку, але всю настройку виробляв я», -  каже Д. Слейтер.

 Знімок усміхненої макаки миттю облетів світ, а Девід Слейтер натрапив на  незвичайну юридичну проблему. За словами фотографа, під загрозою опинився його дохід, адже кожна людина може безкоштовно скористатися його найвідомішим знімком. Він нарікає, що експедиція до Індонезії коштувала досить дорого і зрештою не вдалося відшкодувати її через непорозуміння з авторськими правами.

У своїй офіційній заяві представники Wikimedia відмовилися вважати Д. Слейтера власником знімків. З одного боку, зазначають в організації, американські закони не дозволяють автоматично наділяти правами «авторів, які не є людьми». З іншого, щоб заявляти про авторські права, фотограф «повинен був внести істотний внесок в оброблення зображення, але навіть у такому випадку копірайт поширювався б лише на самі зміни». Відповідно, авторські права нікому не належать і фотографія є суспільним надбанням.

У цьому зв'язку Бюро реєстрації авторських прав США випустило нову директиву, в якій йдеться, що мавпам, привидам і божественним істотам забороняється заявляти авторські права на різні зображення. У переліку прикладів відмови в авторських правах значаться «фотографії, зроблені мавпами» - очевидний натяк на нещодавній конфлікт Д. Слейтера з Wikimedia. Також за новими правилами об'єктами копірайту не можуть бути «малюнки, зроблені слонами» і «зображення, що нагадують шкіру справжніх тварин».

Цікаво, що незважаючи на заборону робіт, створених богами і привидами, Бюро згідно зареєструвати роботу, яка була «натхненна божественним духом».

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати