11 червня 2019, 15:27

Лікарські засоби

Проблеми та законодавчі ініціативи вдосконалення системи патентування

Опубліковано в №24 (678)

Дарина Васильєва
Дарина Васильєва «Integrites» старший юрист, адвокат

Гострою проблемою фармацевтичної промисловості, як не дивно, є патентний захист лікарських засобів. Фармацевтичні компанії прагнуть залишити за собою протягом якомога довшого періоду часу виключні права, що випливають з патенту на винахід/корисну модель, об'єктом яких є лікарський засіб, з метою компенсування величезних витрат, понесених на наукові дослідження, а також отримання прибутку. Таким чином, ускладнюється вихід на ринок генеричних препаратів, а держава та пацієнти вимушені значно переплачувати за ліки. Така ситуація склалася через недосконалість системи патентування лікарських засобів, у тому числі практики отримання так званих «вічнозелених» патентів (Evergreen Patent).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Лікарський засіб як об'єкт винаходу чи корисної моделі?

Як відомо, Закон України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі» встановлює порядок отримання патенту на винахід/корисну модель. Згідно зі ст. 459, 460 Цивільного кодексу України, ст. 6 Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі», об'єктом винаходу/корисної моделі може бути продукт (пристрій, речовина тощо) або процес у будь-якій сфері технології. Отже, чинне законодавство передбачає отримання патенту на винахід/корисну модель, об'єктом яких може бути лікарський засіб. Основною відмінністю є те, що патент на винахід видається за результатами кваліфікаційної експертизи заявки на винахід, а патент на корисну модель — лише за результатами формальної експертизи (тобто під відповідальність винахідника).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати