05 листопада 2019, 16:01

Основи паркування: правила, штрафи, а також хто винен у тому, що в Києві немає паркомісць

Опубліковано в №45-46 (699-700)

Олександр Сундєєв
Олександр Сундєєв «ЮФ Ілляшев та Партнери» юрист

Питання наявності паркомісць у Києві стає дедалі гострішим. Вже давно спостерігається тенденція щодо збільшення кількості автомобілів. Така тенденція зумовлена розповсюдженістю газобалонного обладнання для автомобілів та більшою доступністю відповідного пального, високим попитом на послуги таксі, збільшенням імпорту транспортних засобів, а також підтримкою з боку держави, що виражається у відтермінуванні застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів на митну територію України згідно з Постановою КМУ №862 від 02.10.2019 р. Водночас вимоги Правил дорожнього руху до паркування автомобілів та відповідні штрафні санкції залишаються достатньо високими. Де і як паркувати таку кількість автомобілів? Хто повинен проводити благоустрій паркомісць у Києві та нести за це відповідальність?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Насамперед, пригадаємо чинні правила паркування

Важливо відзначити, що Правилами дорожнього руху (далі — ПДР) передбачені режими зупинки та стоянки. На відміну від зупинки, стоянка передбачає, що автомобіль припаркований довше ніж на 5 хвилин з причин, які не зазначені у ПДР. Тобто поняття «паркування» у широкому розумінні можна ототожнити з визначеним у законодавстві поняттям «стоянка». Відповідно, розглянемо основні правила паркування легкових автомобілів у місті з огляду на ті, що застосовуються у ПДР до стоянки.

Дозволяється:

  • Стоянка автомобілів у спеціально відведених місцях чи на узбіччі, а за відсутності таких — біля правого краю проїзної частини. Бажано паркуватися якомога правіше або під кутом до краю проїзної частини в місцях, де це не буде перешкоджати руху інших транспортних засобів. Біля тротуарів або інших місць із пішохідним рухом ставити транспортні засоби під кутом дозволяється лише передньою частиною, а на підйомах — тільки задньою частиною.
  • Стоянка на лівому боці дороги, що має по одній смузі для руху в кожному напрямку (без трамвайних колій посередині) та не розділена білою вузькою суцільною лінією, а також на лівому боці дороги з одностороннім рухом.
  • Стоянка на тротуарі за умови, що автомобіль можна поставити на край тротуару, де для руху пішоходів залишається щонайменше 2 метри, а біля контейнерів для відходів — на відстані щонайменше 5 метрів.

Забороняється:

  • Стоянка біля роздільної смуги або бульвару.
  • Стоянка на трамвайних лініях.
  • Стоянка на проїзній частині у два і більше рядів.

Окрім того, під час паркування водій повинен витримувати регламентовану дистанцію — 10 метрів до виїзду, перехрестя, пішохідного переходу та 30 метрів до зупинок маршрутного транспорту, а також вимоги відповідних дорожніх знаків. Автомобіль може бути евакуйований у випадку, якщо він припаркований у забороненому місці, а водій відсутній. Якщо водій повернувся до автомобіля після виклику поліцейським евакуатора — евакуація не проводиться.

Штрафи за порушення правил паркування

Національна поліція здійснює контроль за виконанням ПДР, у певних випадках затримує і доставляє на спеціальний майданчик чи стоянку, тимчасово вилучає посвідчення водія. Відповідальність за порушення правил несе особа-порушник, а у випадку автоматизованої фото-відео-фіксації правопорушення — власник автомобіля.

Кодексом про адміністративні правопорушення передбачені такі штрафні санкції за порушення правил паркування:

  • Порушення правил зупинки та стоянки — 255 грн або 50 штрафних балів.
  • Порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди або загрозу безпеці руху, включаючи паркування на смузі для маршрутного транспорту — 510 грн.
  • Зупинка чи стоянка на місцях для водіїв з інвалідністю (окрім випадків вимушеної стоянки) — 1020–1700 грн.

Варто пам'ятати, що паркувальник майданчика для паркування не має права виписувати штраф за порушення правил паркування, отримувати будь-яку оплату в готівковій формі.

Проблема водіїв у Києві очевидна, але хто за це відповідальний?

Більш доступне альтернативне автомобільне паливо та відповідні технології, ліберальна політика Уряду щодо імпорту автомобілів в Україну створюють передумови для збільшення автомобілів у Києві. Таким чином, питання паркування, особливо в робочий час, з вищезазначених причин стає дедалі відчутнішим. Враховуючи вимоги ПДР та високі штрафи за порушення правил стоянки, де в Києві паркувати своє авто?

Законодавством у межах розвитку транспортної інфраструктури передбачається розвиток майданчиків для паркування як об'єктів благоустрою міста. Повноваження розвитку паркувальних майданчиків покладено на Київміськраду, КМДА та відповідні районні адміністрації. На жаль, у Києві майже відсутні облаштовані майданчики для паркування та відповідний ринок послуг.

Київ потребує розвитку транспортної інфраструктури загалом, тому Уряду необхідно приділити увагу не лише лібералізації імпорту автомобілів в Україну, але й питанню створення відповідної інфраструктури. Чинне законодавство передбачає такі механізми.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати