03 грудня 2018, 12:33

Права людини vs інтереси національної безпеки: де тонка межа?

Опубліковано в №49 (651)

Андрій Тищенко
Андрій Тищенко «Asters, ЮФ» юрист

01.11.2018 р. Прем'єр-міністр Росії підписав постанову, яка вводить спеціальні економічні заходи щодо 322 громадян та 68 компаній з України. Вказані заходи запроваджено у відповідь на введені санкції з боку України, яка щороку поповнює свій санкційний список юридичних та фізичних осіб, визначений рішенням РНБО «Про застосування та скасування персональних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Такі обмежувальні заходи є закономірною реакцією на всі ті події, що відбуваються на Сході України, та є одним із проявів активних дій з боку держави, спрямованих на забезпечення національної безпеки.

У §2 ст. 8, 10 та 11 Європейської конвенції з прав людини національна безпека згадується як одна з легітимних цілей, що начебто дозволяє обмеження прав людини. В цьому випадку державні органи мають у своєму арсеналі широкий перелік заходів: починаючи з обмеження прав власності на майно, прослуховування, масового стеження, депортацій, обмеження в'їзду на територію держави та закінчуючи арештами з метою запобігання, вирішення та ліквідації наслідків суспільно небезпечних посягань (шпигунства, тероризму, сепаратизму, підбурювання до порушення військової дисципліни та ін.).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати