10 квітня 2019, 15:02

Посада концертмейстера дає право на пенсію за вислугу років

Прес-служба Сьомого апеляційного адміністративного суду

Обставини справи

Громадянка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію завіком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до записів трудової книжки вона працювала з 1 серпня 1978 року по 12 лютого 1979 року на посаді викладача по класу фортепіано в Іллінецькій дитячій музичній школі; з 11 березня 1979 року по 4 грудня 1980 року на посаді музичного керівника дитячого садка; з 11 грудня 1980 року по 16 вересня 1999 року на посаді музичного керівника дитячих ясел саду; з 17 вересня 1999 року по 29 серпня 2008 року на посаді концертмейстера Вінницького міського центру художньо хореографічної освіти дітей та юнацтва «Барвінок»; з 1 вересня 2008 року по теперішній час на посаді викладача по класу фортепіано з виконанням обов'язків концертмейстера Вінницької дитячої школи мистецтв "Вишенька".

12.08.2016 року позивачка звернулась до Управління ПФУ в місті Вінниці з проханням сплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, передбаченої пунктом 7 розділу 15 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак відповідач листом від 6 грудня 2016 року №2472/06-33-2/02-1 відмовив у виплаті вказаної допомоги, у зв’язку з цим, позивач звернулася до суду за захистом свого порушеного права.

Позиція адміністративних судів всіх інстанцій

Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили з того, що посада концертмейстера, відповідно до постанови КМУ від 14 червня 2000 року № 963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» належить до категорії педагогічних працівників, а тому відповідач безпідставно не зарахував спірний період роботи позивача до стажу працівника освіти, що дає право на призначення і виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Відповідно до статті 29 Закону України «Про освіту» структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.

Згідно з частиною четвертою статті 21 Закону України «Про позашкільну освіту» педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Як зазначено пунктом 7-1 розділу 15 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" -"ж" статті 55 "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

З аналізу наведених норм законодавства, суди дійшли висновку, що вищевказаний оскаржуваний період роботи позивача на посаді концертмейстера безпідставно не зарахований відповідачем до стажу працівника освіти, що дає право на призначення і виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Отже, стаж роботи концертмейстером у центрі художньо хореографічної освіти дітей та юнацтва має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при розгляді територіальними органами ПФУ відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909.

Повний текст рішень можна знайти за посиланнямhttp://reyestr.court.gov.ua/справа №127/159/17-а.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати