03 вересня 2019, 14:17

Польща: революційні зміни в судових зборах

Опубліковано в №36 (690)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

24.07.2019 р. Президент Республіки Польща Анджей Дуда підписав Закон від 04.07.2019 р. про внесення змін до Цивільно-процесуального кодексу та деяких інших актів. Він набирає чинності протягом 3‑х місяців після опублікування. Однак у багатьох випадках вводиться 14‑денний законодавчий період. Це стосується також поправки до акта про судові витрати у цивільних справах, яка набирає чинності протягом 14‑ти днів з дня опублікування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зміни до Цивільного процесуального кодексу охоплюють понад 300 нових або змінених положень. Метою цих змін було скорочення тривалості розгляду в цивільних судах, щоб спростити перебіг розгляду. Також Закон передбачає впровадження рішень, спрямованих на запобігання процедурних перешкод, усунення прогалин та неточностей в наявних нормативних актах.

Значна частина поправок набуде чинності 07.11.2019 р. Однак для деяких положень, зокрема тих, що змінюють судові витрати, передбачений 14‑денний термін дії чинного законодавства. Це означає, що вони набирають чинності 21.08.2019 р. Тому будьте оперативними, щоб встигнути ініціювати вирішення деяких нових проблем та уникнути більш високих зборів. Нижче наведений перелік змін до регламентів, які набудуть чинності через 14 днів після оголошення зазначеного.

Подорожчав судовий розгляд

Судові розгляди будуть дорожчими, тому щоб скористатися більш низькими митами (зокрема, судовими позовами), необхідно ініціювати нові справи, до того як змінені правила набудуть чинності. Перехідні положення надають таку можливість. Поправка вносить істотні зміни в суму судового збору у справах про права власності. Донині правилом у цьому процесі була винагорода в розмірі 5% від вартості предмета спору (підлягає оскарженню), яке не могло бути нижчим ніж 30 злотих або понад 100 тис. злотих. Отже, сторона не могла заплатити вищу суму ніж 100 тис. злотих за позов та апеляцію, незалежно від вартості справи.

В результаті поправки максимальна плата була збільшена вдвічі та складе 200 тис. злотих. Тому наслідки поправки будуть найбільш болючими для тих організацій, вартість яких перевищує 2 млн злотих. Сьогодні потрібно сплатити 100 тис. злотих, але згодом вони сплачуватимуть 5% від вартості предмета спору (не більше ніж 200 тис. злотих). Такі організації, якщо вони хочуть заощадити, повинні діяти швидко, щоб подати позов.

Водночас у випадках з вартістю нижче ніж 20 тис. злотих правило обчислення судового збору було виключене як 5% від вартості предмета спору. Замість цього були введені діапазони квот, за які стягуватиметься така ж плата.

Залежно від вартості предмета спору, збори є такими:

  • до 500 злотих — оплата в розмірі 30 злотих;
  • понад 500 злотих до 1,5 тис. злотих — оплата в розмірі 100 злотих;
  • понад 1,5 тис. злотих до 4 тис. злотих — оплата в розмірі 200 злотих;
  • понад 4 тис. злотих до 7,5 тис. злотих — оплата в розмірі 400 злотих;
  • понад 7,5 тис. до 10 тис. злотих — оплата в розмірі 500 злотих;
  • понад 10 тис. злотих до 15 тис. злотих — оплата в розмірі 750 злотих;
  • понад 15 тис. до 20 тис. злотих — оплата в розмірі 1 тис. злотих;
  • понад 20 тис. злотих — оплата, що дорівнює 5% вартості предмета спору (максимум 200 тис. злотих).

Окрім того, у випадках, що стосуються немайнових прав і певних питань майнових прав, зазначених у Законі, максимальна плата з нинішньої суми у 5 тис. злотих збільшиться до 10 тис. злотих.

Очікування справи також буде рости

Також зміни вплинуть на незавершене провадження. Листи та заяви, які будуть представлені після набуття чинності новими правилами, оплачуватимуться відповідно до нових правил. Це означає, наприклад, що апеляція з поточної справи після набрання чинності змінами буде дорожчою і може коштувати до 200 тис. злотих. Тому в деяких випадках сторони свідомо можуть не використовувати повний 14‑денний термін для оскарження рішення про зміну своїх зборів до їх зміни.

Революція у примиренні — закінчилася ця інституція?

Поправка може призвести до значного скорочення кількості заявок на спроби врегулювання спору та навіть до того, що ця інституція не буде використовуватися на практиці. Примирення стане дорогим і може бути нерентабельним, особливо у разі виникнення спору високої вартості. Ця інституція зараз є дуже популярною і широко використовується як хороший спосіб перервати термін давності. Безперечно, це пов'язано з розміром реєстраційного внеску (40 злотих — у разі до 10 тис. злотих, 300 злотих — у разі понад 10 тис. злотих).

Після внесення поправок збори значно зростуть, оскільки вам доведеться заплатити 1/5 від збору за заявку на спробу врегулювання. Таким чином, з максимальною платою 200 тис. злотих вона становитиме до 40 тис. злотих замість 300 злотих. Отже, можна очікувати, що багато людей відмовляться від такого способу примирення і вирішать негайно почати судовий розгляд. Тому варто почати погоджувальну процедуру згідно зі старими положеннями. Зокрема, у випадках, коли наближається термін позовної давності, а кредитори планують вдатися до спроб врегулювання.

Що краще почекати?

Поправка може означати хороші новини для тих, хто планує розпочати судовий розгляд, щоб усунути несумісність змісту земельного та іпотечного регістра з фактичним правовим статусом, позбавлення права на примусове виконання і звільнення заарештованого предмета від виконання.

Досі в цих випадках не було окремого регулювання, а плата за судові позови становила 5% від вартості предмета спору. Тому воно було дуже високим, зокрема у випадках, що стосуються усунення невідповідностей у змісті земельного та іпотечного реєстру, де це визначалося вартістю майна. Зазвичай це призводило до того, що судовий збір був непропорційно високим щодо рангу, що випливає з цієї невідповідності. Це вимагає засобу правового захисту (наприклад, щодо помилки в кількості часток співвласників, спір про право оренди, розкрите в реєстрі землі та іпотеки).

Після внесення поправки у таких випадках з вартістю предмета спору або вартістю апеляції понад 40 тис. злотих фіксована плата становитиме 2 тис. злотих. Тому організації, які планують почати такий розгляд, повинні розглянути можливість подачі позову лише після набрання чинності новими, більш сприятливими положеннями.

Що ще буде дорожчим?

Більш високі збори також з'являться в несудових розглядах (наприклад, збільшення з 40 злотих до 100 злотих за запит про порушення ненаголошеного розгляду, апеляцію, скаргу, касаційне подання). Також буде дорожче створити земельний та іпотечний регістр, об'єднати нерухомість в одну книгу, відключити нерухомість або її частину, виправити відділ I‑O, ввести попередження. Необхідно заплатити 100 злотих замість 60 злотих.

Плата за підтвердження прийняття спадщини, підготовку інвентарю або отримання акта про прийняття чи відхилення спадщини також зросте. У цих випадках плата складатиме 100 злотих замість 50 злотих. Нововведенням є плата в розмірі 100 злотих за подачу рішення або замовлення з обґрунтуванням. Поки що такий запит не сплачується.

Окрім того, буде дорожче розпускати компанію, звільняти партнера з компанії, анулювати рішення акціонерів або загальних зборів, визначати наявність чи відсутність рішень органів компанії. Плата в цих випадках була збільшена з 2 тис. злотих до 5 тис. злотих. Зміняться також канцелярські оплати. Потрібно буде сплатити 20 злотих за кожні початкові 10 сторінок копії, витягу або витягу з документів замість 6 злотих за кожну сторінку. Копія документа становитиме 20 злотих за кожну почату 20 сторінку замість нинішньої плати в 1 злотий за кожну сторінку. Таким чином, один документ може коштувати до 20 злотих.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати