30 квітня 2013, 15:16

Шлюб з іноземцем

Основні проблеми та підводні камені

Опубліковано в №18 (360)

Катерина Гоцуляк «Arzinger» Юрист

На сьогодні досить розповсюдженим явищем є укладення шлюбу між громадянами України та іноземними громадянами. Така тенденція є досить поширеною. Однак такий шлюб таїть у собі багато несподіванок з моменту офіційної церемонії шлюбу до його визнання в кожній країні, тому навіть у такий приємний для кожного момент життя слід пам’ятати про деякі юридичні тонкощі, які стосуються процедури визнання, укладення та розірвання шлюбів між громадянами України та іноземцями.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Реєстрація шлюбу

Відповідно до ст. 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Згідно з ч. 3 ст. 21 Сімейного кодексу України релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов’язків подружжя.

Утім, релігійні шлюби є досить поширеними в багатьох країнах світу. Наприклад, в Ізраїлі всі легальні шлюби, зареєстровані в цій країні, повинні бути офіційно схвалені релігійними авторитетами тієї чи іншої релігії. Таким чином, шлюби між представниками різних конфесій, наприклад, християнина і єврейки або мусульманки з євреєм, не можуть бути офіційно зареєстровані в Ізраїлі. В ісламських країнах реєстрація шлюбів відбувається відповідно до Корану. В деяких країнах існують також расові обмеження, неможливість укладення шлюбу без згоди на те батьків. Згідно з чинним законодавством України такі шлюби визнаються дійсними на території України, але не на території країни, де існують такі заборони і обмеження. Як наслідок, може виникнути проблема, коли на території однієї країни шлюб визнається, а на території іншої – ні.

Згідно з ч. 1 ст. 25 Сімейного кодексу України жінка та чоловік одночасно можуть перебувати лише в одному шлюбу. Водночас у країнах, що проповідують іслам, полігамність серед чоловіків передбачена на законодавчому рівні. На території України полігамність є однією з причин визнання шлюбу недійсним. Відповідно до ст. 58 Закону України «Про міжнародне приватне право» шлюб між громадянами України, шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянином України та особою без громадянства, що укладений за межами України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні за умови додержання щодо громадянина України вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу. Підставами недійсності шлюбу відповідно до ст. 38 Сімейного кодексу України є порушення вимог, встановлених статтями 22, 24–26 цього Кодексу. А саме: укладення шлюбу з особою, яка не досягла шлюбного віку; примушування жінки та чоловіка до шлюбу; реєстрація шлюбу з особою, яка визнана недієздатною, а також з особою, яка з інших причин не усвідомлювала значення своїх дій і (або) не могла керувати ними; одночасне перебування в декількох шлюбах; шлюб між родичами прямої лінії споріднення, шлюб між рідними братом і сестрою, шлюб між двоюрідними братом та сестрою, рідними тіткою, дядьком та племінником, племінницею.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати