11 червня 2013, 10:59

Трансфертне ціноутворення та податкові спори щодо відшкодування ПДВ

Про те, що маємо сьогодні й чого чекати в найближчому майбутньому

Опубліковано в №24 (366)

28 травня цього року відбувся семінар на тему «Трансфертне ціноутворення та податкові спори щодо відшкодування ПДВ», співорганізаторами якого виступили Единбурзька бізнес­школа у Східній Європі та ЮФ «Василь Кісіль і Партнери». Подібні бізнес­семінари мають регулярний характер і покликані забезпечити представників топ­ і мідл­менеджменту актуальною інформацією у сфері бізнесу та управління.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юристи ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» – Андрій Стельмащук, партнер, практика вирішення спорів, та Іван Юрченко, радник, практика оподаткування, – розповіли про особливості застосування звичайних цін та податкові спори щодо відшкодування ПДВ, а також окреслили перспективи прийняття нового законодавства про трансфертне ціноутворення.

 

Перевороту не буде

Трансфертне ціноутворення – не примха одного дня. Велосипед тут ніхто не вигадує. Принаймні в Україні. Очевидно, що новація спиратиметься на певні реалії. Зокрема, у нас є законодавство про звичайні ціни і правозастосовна практика. Звичайно, люди змінюються. Проте коло осіб, які займаються цією тематикою, не надто широке. Тому слід очікувати, що нові ідеї та їх сприйняття так чи інакше пов’язуватимуть з попередніми.

Утім, самого трансфертного ціноутворення в Україні ще немає. Навколо нього багато розмов. Зокрема у зв’язку із законопроектом, який наразі подано на розгляд до парламенту. Натомість маємо законодавство про звичайні ціни, що
з 1 січня цього року діє в новій редакції. Ще є принцип – більше європейський – під назвою «простягнута рука» (arm lengths), який передбачає, що відносини у незалежних комерційних структурах зазвичай спрямовані на одержання прибутку. Саме з такого погляду варто оцінювати діяльність пов’язаних осіб.

За словами Івана Юрченка, концепція звичайних цін у тому вигляді, як її закладено у вітчизняному законодавстві, зводиться до наступного: звичайною є та ціна, яку визначено договором, доки інше не буде встановлено (ст. 39 Податкового кодексу України (далі  – ПК України). Коли ж говорити про трансфертне ціноутворення, то орієнтиром тут може бути документ ОЕСР (OECD) «Керівні принципи трансфертного ціноутворення для багатонаціональних підприємств та податкових адміністрацій» (до речі, їх перекладу українською або російською мовами на сьогодні у відкритому доступі не виявлено). Україна не є членом ОЕСР. Однак податкова служба свого часу заявляла про те, що принципи ОЕСР щодо Угоди про уникнення подвійного оподаткування можуть застосовуватися для тлумачення її окремих положень.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати