17 липня 2015, 13:58

Спати спокійно

Адміністративне оскарження рішень фіскальної служби VS судове оскарження: що швидше й дешевше?

Євген Дмитренко
Євген Дмитренко «Kreston GCG» податковий консультант, судовий експерт Міністерства юстиції України

Найбільшими скептиками є юристи. З їхніх вуст часто можна почути, що ефективно оскаржити рішення (податкові повідомлення-рішення) органів державної фіскальної служби України можливо тільки в адміністративному суді. Податкові консультанти все частіше є прихильниками використання всіх законних досудових можливостей врегулювання спору з фіскальними органами. Така полярність думок абсолютно очевидна, – юристи гарні в судах, податкові консультанти – у податкових органах, в юристів акцент на процес, у консультантів – на бухгалтерський й податковий облік.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Спробую висловити альтернативний погляд судового експерта та податкового консультанта.

Мабуть, немає нічого кращого, ніж відразу звернутися до прикладу з життя.

Одна відома фармацевтична компанія, офіційний представник іноземного виробника в Україні, з року в рік судиться з фіскальною службою, відстоюючи свої інтереси в адміністративних судах. Порушення, виявлені контролюючим органом під час перевірок, настільки абсурдні, що очевидні як юристу, так і податковому консультанту. Проти посадових осіб підприємства порушуються кримінальні провадження. За рік накопичилося понад 20 судових проваджень, по жодному з них немає ясності. Цілий полк юристів працює над побудовою захисту та представленням інтересів компанії в судових інстанціях.

Треба визнати, що судовий процес в Україні може тривати роками і навіть п’ятиріччями. У свою чергу слід зазначити, що адміністративне оскарження забирає не більше трьох місяців. Економія часу вже очевидна.

Мало хто знає, що судового експерта можна залучати на стадії адміністративного оскарження – як фахівця, який дасть незалежну юридичну та бухгалтерську оцінку правопорушенню.

У нашій ситуації директор теж не був обізнаний щодо такої можливості, тому отримав рекомендацію від свого бухгалтера. Чергове рішення контролюючих органів у сумі порушень на 3,3 млн грн вирішили оскаржити в адміністративному порядку, тобто по вертикалі органів фіскальної служби.

Районна податкова інспекція прийняла заперечення на акт перевірки, але не змінила свого рішення. Як показує досвід, у більшості випадків інспекція не поступається своїм інтересам.

Наступним кроком стала підготовка первинної скарги до столичного Головного управління державної фіскальної служби. Важливо пам’ятати те, що з моменту подання такої скарги донараховані штрафні санкції вважаються неузгодженим, тобто зобов’язання зі сплати до бюджету податкових зобов’язань припиняється до моменту прийняття рішення по суті справи.

На цьому етапі компанія залучила судового експерта для проведення експертного економічного дослідження. Судовому експерту було поставлено питання, чи підтверджуються висновки податкової перевірки викладені в акті.

Статтею 84 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для висновків під час податкових перевірок є зокрема й експертний висновок судового експерта. Інакше кажучи, цей висновок – дієвий важіль впливу на фіскальний орган, який розглядає скаргу.

Судово-експертну діяльність можуть здійснювати як державні установи, так і приватні експерти. Виконанням цього експертного дослідження займався приватний судовий експерт, атестований Міністерством юстиції України.

Експерт використовує спеціальні методики й методи з проведення експертних досліджень. Ні консультант з оподаткування, ні юрист, ні адвокат не мають відповідних можливостей та повноважень. Будь-яке втручання й вплив на проведення досліджень забороняється. Особи, які здійснюють втручання й чинять тиск на експерта, притягуються до юридичної відповідальності.

У своєму висновку судовий експерт зазначив, що висновки перевірки контролюючого органу, якими встановлено порушення на 3,3 млн грн «...документально та нормативно не підтверджуються».

Після отримання відповіді від міського управління фіскальної служби, яким, до речі, ревізори скасували 730 тис. грн, Підприємство подало повторну скаргу до Державної фіскальної служби України. ДФСУ взяла до уваги інформацію зі скарги та погодилася з висновком експерта. Відповідно, прийняло позицію підприємства.

Донараховані суми не були скасовані повністю, проте підприємство погодилося з рештою суми акта й не оскаржило більше податкове рішення в судових органах. Кримінальне провадження було закрито.

Залишається тільки сказати про економію коштів. На відміну від судових інстанцій, адміністративне оскарження – процедура безкоштовна. Вартість експертного дослідження неможливо порівняти з витратами на залучення юристів. У нашому випадку, юристи не знадобилися, прекрасно впорався з усім головний бухгалтер, який отримав премію від керівництва.

У такій спосіб наша фармацевтична компанія відкрила для себе ефективний механізм протидії необґрунтованим рішенням органу фіскальної служби – адміністративне оскарження.

Іншим прикладом успішного використання поєднання «адміноскарження + експертне дослідження» стала українська компанія, що займається транспортними перевезеннями. Підприємство має кілька автопарків по всій Україні. В одному з них силами залученого підрядника виконувався капітальний ремонт дорожнього покриття. За результатами позапланової податкової перевірки, ревізори щодо цієї операції зняли всю суму податкового кредиту з ПДВ.

Компанія негайно вирішила скористатися можливістю проведення експертного економічного дослідження. За результатами вивчення документів бухгалтерського, податкового обліку й звітності, а також інших документів, що підтверджують фактичність (реальність) операції, експерт дав висновок про те, що: «... результати викладені в акті перевірки документально та нормативно не підтверджуються».

На рівні Головного управління фіскальної служби м. Києва результати перевірки районної податкової інспекції було скасовано. Більше того, ревізорам, які проводили податкову перевірку оголосили догану.

Судіть самі: переваги адміноскарження над судовим очевидні (економія часу й грошових коштів). А поєднання «адміноскарження + експертне дослідження» доводить свою ефективність. Переконаний, сьогодні треба використовувати всі можливості, які дають змогу спростити процес оскарження результатів податкових перевірок, зробити його результативним і порівняно недорогим.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати