19 грудня 2016, 18:22

Режим IP Box на Кіпрі змінено!

Зміни набирають чинності ретроактивно

Опубліковано в №51 (549)

Денис Сіюшов
Денис Сіюшов «Arzinger» юрист
Павло Ходаковський
Павло Ходаковський «Arzinger» перший віце-президент Асоціації податкових радників, партнер

Кіпр ускладнює правила пільгового оподаткування доходів від об'єктів інтелектуальної власності, приводячи їх у відповідність до дії №5 плану БЕПС (план протидії розмиванню податкової бази та виведенню прибутків). Зміни до режиму IP Box, що діяв до недавнього часу, набрали чинності 27 жовтня та застосовуватимуться ретроактивно з 1 липня 2016 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Нагадаємо, що IP/Patent Box режим – це спеціальний режим оподаткування доходів від об’єктів інтелектуальної власності (ІВ), що існує у деяких країнах світу (в т.ч. на Кіпрі, у Бельгії, Великобританії, Угорщині). Цей режим дозволяє оподатковувати доходи (або прибуток), отримані від об'єктів ІВ, за ефективною ставкою, значно нижчою, ніж стандартна ставка корпоративного податку.

Останнім часом багато країн Європи вже внесли зміни в аналогічні режими у відповідності з вимогами Дії №5 плану БЕПС, які стосуються наступних аспектів:

  • Nexus approach – пільги для доходів від об'єктів ІВ надаються тільки у разі, якщо компанія-одержувач пільги здійснила значні дослідження та розробки (R&D) щодо такого об'єкта ІВ у даній юрисдикції;
  • пільговий дохід (прибуток) повинен розраховуватися за спеціальною формулою, однією зі складових якої є витрати на R&D;
  • об'єкти ІВ, що підпадають під дію пільгового режиму – тільки патенти і аналогічні об'єкти (включаючи права на програмне забезпечення, а також у деяких випадках на об'єкти, які є «неочевидними, корисними і новими»);
  • аутсорсинг R&D: повинні бути встановлені обмеження щодо частки витрат на R&D, відданих на аутсорсинг підрядникам-непов'язаним особам; витрати на R&D, віддані на аутсорсинг підрядникам-пов'язаним особам, повинні взагалі не враховуватися.

Що змінилося на Кіпрі

Об’єкти ІВ, на які поширюється пільговий режим

Перелік «пільгових» об'єктів ІВ повністю відповідає вимогам плану БЕПС: патенти, програмне забезпечення, деякі інші об'єкти ІВ. При цьому такі об'єкти повинні бути придбані, розроблені або використовуватися у рамках комерційної діяльності, бути результатом R&D, а компанія повинна бути їх економічним власником.

З-під дії режиму виключені об’єкти ІВ, які використовуються в маркетингових цілях, зокрема комерційні найменування, торгові марки, логотипи тощо.

Розрахунок «пільгового» прибутку

Якщо раніше єдиною умовою функціонування IP Box було оподаткування лише 20% фактичного прибутку компанії від об'єктів ІВ, то відтепер сума прибутку повинна бути розрахована за спеціальною формулою, яка враховує суму витрат на R&D. Чим вище такі витрати, тим вище неоподатковуваний прибуток (але не вище 80% від фактичного). Таким чином, ефективна ставка IP Box може становити від 2,5% та вище.

Формула обчислення «пільгового» прибутку

(ДозВ + ДодВ) / ВВ * П, де:

ДозВ – дозволені витрати (прямі витрати, понесені на розробку, створення або поліпшення об’єкта ІВ, і частина загальних витрат, пов’язаних з проведенням R&D);

ДодВ – додаткові витрати – менший з наступних показників: 30% від дозволених витрат або загальна сума витрат на придбання об’єкта ІВ і оплату послуг підрядників з проведення R&D;

ВВ – сума дозволених витрат і витрат на придбання об’єкта ІВ та оплату послуг підрядників з проведення R&D;

П – прибуток, який розраховується як дохід від прав на об’єкти ІВ, зменшений на прямі витрати.

Також закріплено зобов’язання вести детальний облік витрат і доходів по кожному об’єкту ІВ, який підпадає під дію режиму IP Box.

Перехідні положення

Незважаючи на вказані зміни, перевагами старого IP Box режиму власники об’єктів ІВ зможуть користуватися до 30 червня 2021 р. за умови, що права на ці об’єкти:

  1. були отримані до 2 січня 2016 р.;
  2.  були отримані прямо або опосередковано від пов’язаної особи у період між 2 січня і 30 червня 2016 р., та: в момент отримання на них поширювався режим IP Box або інший аналогічний режим держав-членів ЄС; або вони не були отримані з метою уникнення оподаткування;
  3. були отримані від непов’язаної особи або розроблені у період між 2 січня і 30 червня 2016 р.

Старі правила IP Box режиму продовжують також діяти до 31 грудня 2016 р. щодо прав на об’єкти ІВ, які були отримані від пов’язаної особи у період між 2 січня та 30 червня 2016 р. і не відповідають критеріям, зазначеним вище.

Висновки

Вимогами плану БЕПС продиктовано встановлення більш жорстких умов для застосування режиму IP Box на Кіпрі (аналогічно, як і в інших країнах ЄС). Серед основних змін – виключення з об'єктів ІВ, що підпадають під дію пільгового режиму, торгових марок, комерційних найменувань та аналогічних об'єктів; зміна правил розрахунку неоподатковуваного прибутку з прив'язкою до розміру R&D витрат; обмеження на врахування таких витрат, понесених на користь пов'язаних осіб-підрядників.

Проаналізовані нововведення найімовірніше спричинять реструктуризацію діяльності багатьох компаній, які створювались на Кіпрі та в інших юрисдикціях з пільговими режимами саме для використання податкових переваг IP режимів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати