12 лютого 2019, 12:39

Земельно — будівельне 2019: головні законодавчі зміни

Буде гаряче!

Опубліковано в №7 (661)

Анжеліка Лівіцька
Анжеліка Лівіцька «Asters, ЮФ» радник

Щодня мій ранок починається із земельно-будівельних новин. Адже відстежувати земельно-будівельні новини — це частина моїх професійних обов'язків. Варто відзначити, що 2019 р. почався хвилею цікавинок і важливих змін.

Почнемо із законодавчих змін у земельному праві. Отже, 2019 р. приніс такі зміни:

• З 01.01.2019 р. набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 18.12.2018 р. №605 «Про внесення змін до додатка 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення».

Цим наказом внесено зміни до додатка 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України. Фактично змінено нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення багатьох регіонів України. Нагадую, що нормативно-грошова оцінка є основою для нарахування податку та сплати орендної плати. Тому раджу переглянути та перевірити, як там ваша грошова нормативна оцінка.

• З 05.01.2019 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 р. №1144 «Про внесення змін до Стратегії удосконалення механізму управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними».

Зміни були внесені до розділу «Система організації процесу виконання Стратегії» та викладені у такій редакції: «Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність у межах норм безоплатної приватизації повинні визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області (крім надання земельних ділянок особам, на яких поширюється дія п. 19 і 20 ч. 1 ст. 6, п. 11‑14 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (учасникам антитерористичної операції), за такою формулою:

Sбп = Sаук × 0,25,

  • Sбп — площа земельних ділянок, яку пропонується передати безоплатно у власність на території відповідної області;
  • Sаук — площа земельних ділянок, право оренди та/або емфітевзису на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував поточному кварталу».

Отже, Держгеокадастр надаватиме дозволи на розробку документації із землеустрою та передаватиме земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність у межах норм безоплатної приватизації, враховуючи площу земельних ділянок, обчислену за вказаною формулою.

• З 01.01.2019 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України стосовно покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» №2628 від 23.11.2018 р.

Хоча за назвою Закон начебто не стосується регулювання земельних питань, проте він дещо змінив поточне нормативно-правове регулювання. Згідно з нормами Закону, починаючи з 01.01.2019 р. можна розміщувати об'єкти альтернативної енергетики, що використовують відновлювані джерела енергії (енергія сонячна, вітрова, аеротермальна, геотермальна, гідротермальна, енергія хвиль та припливів, гідроенергія, енергія біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно‑очисних станцій, біогазів), на землях, віднесених до земель «промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення», незалежно від цільового призначення таких земельних ділянок.

Отже, без зміни цільового призначення земель, окрім земель енергетики, можна буде розміщувати об'єкти альтернативної енергетики на земельних ділянках такого призначення: землі промисловості (код 11), землі транспорту (код 12), землі зв'язку (код 13), землі оборони (код 15).

До того ж, згідно із зазначеним Законом, оновлено п. 172.3 Податкового кодексу України, відповідно до якого порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку затверджує Фонд державного майна України. Внесення інформації зі звітів про оцінку до єдиної бази даних звітів про оцінку здійснюють суб'єкти оціночної діяльності через авторизовані електронні майданчики.

Авторизований електронний майданчик — це авторизована Фондом державного майна України інформаційно‑телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом «Про захист інформації в інформаційно‑телекомунікаційних системах» та забезпечує реєстрацію суб'єктів оціночної діяльності (з 01.01.2019 р. ще й нотаріусів), розміщення, отримання і передавання інформації та документів (без попередньої ідентифікації суб'єкта оціночної діяльності) до/з єдиної бази даних звітів про оцінку з метою перевірки оціночної вартості об'єкта нерухомості, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до яких здійснюється за допомогою мережі Інтернет та з 01.01.2019 р. має підтверджену підписаним протоколом обміну між усіма вже авторизованими електронними майданчиками можливість використовувати інформацію та документи, які були розміщені на одному авторизованому електронному майданчику, з будь-якого іншого вже авторизованого електронного майданчика. Отже, контроль за оцінкою нерухомого майна було значно посилено.

• З 01.01.2019 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», який визначає особливості використання та розпорядження земельними ділянками, розташованими в масиві земель сільськогосподарського призначення, а також полезахисними лісовими смугами, які обмежують такий масив №2498‑VIII від 10.07.2018 р.

Цим Законом передбачено чимало цікавого. По‑перше, право власників та землекористувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення, призначених для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, використовувати їх для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни цільового призначення таких земельних ділянок.

По‑друге, право власників земельних ділянок усіх форм власності, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, обмінюватися такими земельними ділянками. По‑третє, нове регулювання статусу польових доріг. По‑четверте, визначено особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв). Зокрема, Законом визнаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані, землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які перебували у приватній власності).

Очевидно, що багато положень Закону на практиці можуть бути реалізовані у різний спосіб, тому на нас вже чекає чималий пласт піднормативних актів, розроблених з метою розвитку Закону. Проекти піднормативних актів вже розроблені, але поки що не затверджені.

Також додає цікавинок будівельний напрямок:

• 07.11.2018 р. була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України №931 «Про внесення зміни до переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію».

Цією Постановою передбачено, що роботи, пов'язані з будівництвом гідротехнічних споруд, а саме в акваторії морського порту (портової акваторії), внутрішніх підхідних, судноплавних каналів, операційної акваторії причалу, якірної стоянки, а також інших підводних гідротехнічних споруд штучного та природного походження, розташованих у межах акваторії морського порту і призначених для забезпечення безпеки мореплавства, маневрування та стоянки суден, не потребуватимуть дозвільних документів.

• 01.12.2018 р. набрали чинності оновлені державні будівельні норми (ДБН) щодо теплоізоляції фасадів (ДБН В.2.6‑33:2018 «Конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією. Вимоги до проектування»), якими передбачається впровадження європейських вимог до енергомодернізації фасадів. Відтепер утеплення буде проводитися по‑новому.

• 01.09.2018 р. офіційно набрали чинності нові державні будівельні норми (ДБН Б.2.2‑12:2018 «Планування і забудова територій»), які регулюють питання розробки усієї містобудівної та проектної документації в Україні.

Всім, хто проводить поточне будівництво, варто звернути увагу на нові ДБН та перевірити, чи потребує поточний проект будівництва корегування/приведення у відповідність до норм нових ДБН. Це вкрай важливо для багатьох будівельних проектів в Україні. Адже старі ДБН застосовуються лише в частині, що не суперечить новим ДБН. Таким чином, можливо, декому доведеться багато чого переробляти у проектній документації.

Серед ключових моментів нових ДБН варто звернути увагу на такі нововведення: обмеження висотності забудови у містах — «блакитні лінії»; обмеження забудови у зелених зонах — «зелені лінії», що визначають межі ландшафтних та рекреаційних територій, на яких заборонено будівництво; обмеження щільності забудови, яке забороняє її підвищення у декілька разів; обов'язкове будівництво дитячих садків і шкіл у житловій забудові, збільшення майданчиків для відпочинку та спорту; обов'язкове забезпечення безбар'єрного доступу. Окрім того, було змінено низку технічних регламентів щодо будівництва.

Отже, читайте, досліджуйте, насолоджуйтеся і пам'ятайте, що незнання не звільняє від відповідальності. Далі буде ще цікавіше...

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати