20 січня 2015, 14:10

Проблемна реєстрація

Чи спрощено систему отримання інформації про права на нерухоме майно та їх обтяження

Опубліковано в №1-2 (447-448)

Яна Лисенко
Яна Лисенко «БТІ Консалтинг» юрист

14 листопада 2014 року ВР України ухвалила ЗУ за № 1701-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів». На підставі цього документа з 25 листопада 2014 року набрали чинності внесені зміни до ст. 28 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно з якою інформація про зареєстровані права на нерухоме майно стала відкритою та загальнодоступною. Також 24 грудня 2014 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 722 «Про деякі питання надання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження», якою визначений спрощений Порядок надання фізичним та юридичним особам інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Порядок доступу посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки, нотаріусів, адвокатів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до цього Порядку інформацію про зареєстровані права та їхнє обтяження може одержати будь-яка заінтересована фізична чи юридична особа. Хочу зазначити, що інформацію з Державного реєстру прав зацікавлена особа має можливість отримати виключно по об’єкту нерухомого майна (квартирі, житловому будинку тощо). Дані з Реєстру отримуються як інформаційна довідка, яка буде містити наступну інформацію:

-          об’єкт нерухомого майна та його адреса;

-          підстава виникнення права власності;

-          форма власності та розмір частки;

-          прізвище, ім’я, побатькові власника/власників ( крім реквізитів документа, що посвідчує особу та реєстраційного номера облікової картки платника податку );

-          актуальна інформація про реєстрацію іншого речового права (наявність/відсутність);

-          актуальна інформація про державну реєстрацію іпотек (наявність/відсутність);

-          актуальна інформація про державну реєстрацію обтяжень (наявність/відсутність).

Інформаційну довідкуможна отримати як у паперовій, так і в електронній формі.

Для того щоб одержатиінформаційну довідку у паперовій формі, фізична особа звертається до Державної реєстраційної служби або нотаріуса (незалежно від місця розташування нерухомості) з відповідною заявою. При собі потрібно мати документ, що посвідчує особу. 

Від імені юридичної особи заяву у паперовій формі подає її керівник або інша особа, яка крім документа, що посвідчує її особу, повинна мати при собі довіреність, що видала така юридична особа.

Також потрібно здійснити попередню оплату за надання інформації з Реєстру, розмір якої встановлено постановою КМУ від 21 листопада 2012 р. № 1204 «Про затвердження розміру і порядку використання плати за внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та надання інформації із зазначеного реєстру». За відсутності квитанції про внесення плати заява органом державної реєстрації прав, нотаріусом не приймається. Крім цього, в разі ненадання інформації у зв’язку з її відсутністю у Державному реєстрі прав плата за отримання такої інформації не повертається.

Надання інформації в паперовій формі або відмова в наданні такої інформації здійснюється не пізніше наступного робочого дня з моменту надходження до органу державної реєстрації прав, нотаріуса відповідної заяви.

Для того щоб отримати інформаційну довідку в електронній формі, потрібно зареєструватися на офіційному веб-сайті  Укрдержреєстру (http://kap.minjust.gov.ua/). При реєстрації на веб-сайті потрібно вказати своє прізвище, ім’я, по батькові, серію та номер паспорта, податковий номер або ж найменування та податковий номер юридичної особи (у випадку, коли інформація запитується в інтересах юридичної особи її керівником або представником).

Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених при реєстрації на сайті, покладається на заявника. Також законодавством не врегульований порядок перевірки достовірності введених даних особою, що унеможливлює ведення обліку осіб, що здійснили пошук в Реєстрі.

Отримання інформації з реєстру здійснюється шляхом пошуку, перегляду та (в разі необхідності) роздрукування актуальної інформації про зареєстровані речові права та їх обтяження на об'єкт нерухомого майна.

Крім цього, необхідно внести плату за надання інформації з використанням платіжних систем через інтернет. Вартість такої електронної довідки становить 21 грн разом з комісією.

Варто зауважити, що власники нерухомого майна чи інші правоволодільці, спадкоємці (правонаступники) відповідних осіб, особи, в інтересах якої встановлено обтяження можуть подавати заяви до органів державної реєстрації прав, нотаріусів та отримувати інформацію у вигляді Витягу з державного реєстру речових прав як за об’єктом нерухомого майна, так і за суб’єктом прав на нього. Витяг крім інформації, яка зазначається в інформаційній довідці, міститиме персональні дані суб’єкта речового права.

Також власники нерухомого майна, звернувшись до органу державної реєстрації прав, можуть отримати Виписку з Реєстру, в якій буде подана інформація про осіб, які отримали відомості про зареєстровані права та їх обтяження на нерухоме майно, що йому належить.

Безпосередній доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно посадовими особами органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки, нотаріусами, адвокатами буде здійснюватися за наявності та використання електронного цифрового підпису, який, своєю чергою, видаватиметься на підставі договору, укладеного між таким користувачем та адміністратором Державного реєстру прав. Такий договір таким особам потрібно укласти до 1 жовтня 2015 року. А до цього отримання ними інформації з Державного реєстру прав здійснюватиметься у паперовій формі як за об’єктом нерухомого майна, так і за суб’єктом права на нього на підставі письмового запиту.

Під час надання інформації з Державного реєстру прав як для фізичних і юридичних осіб, так і для державних органів використовуються відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які функціонували до 2013 року.

Звісно, зміни до закону щодо відкритості реєстрів нерухомості мають чимало позитивних моментів, проте порядок доступу має бути вдосконалений.

Хочу зазначити, що до сих пір так і не вирішено низку проблемних моментів. Як відомо, починаючи приблизно з 1960 року і до 1 січня 2013 року державну реєстрацію прав власності здійснювали БТІ на паперових носіях з формуванням архівних справ на об’єкти нерухомого майна, які досі зберігаються в архівах БТІ. А реєстрація прав власності в Державному реєстрі прав на нерухоме майно реєстраторами БТІ розпочалася лише з 2003 року, підключення до якого здійснювався в кожному регіоні в різний час. Як приклад: в Черкаській області зазначений реєстр почав функціонувати з 2003 року, в Київській – з2010-го. З паперових носіїв до електронного реєстру відомості вносилися і вносяться лише за заявами власників. Також інформація цього реєстру може бути неповною та мати неточності. Перевірити достовірність відомостей при формуванні Витягу чи Інформаційної довідки органами реєстрації прав Державної реєстраційної служби України, яким передано повноваження у проведенні державної реєстрації прав власності починаючи з 1 січня 2013 року, немає можливості. Також проблемним питанням залишається доступ до поземельних книг стосовно земельних ділянок, право власності (користування) на які не зареєстровані в Державному реєстрі прав.

Якщо брати до уваги нібито основну мету Закону (виявлення активів в «деяких осіб»), зокрема, у вигляді нерухомого майна, то зазначені зміни, що спрямовані на спрощення способу отримання інформації про зареєстровані права та їх обтяження, спрощує лише отримання таких відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, але не забезпечує спрощеної системи в отриманні такої інформації в цілому про зареєстровані права на нерухоме майно за такими особами в Україні.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати