17 вересня 2013, 12:51

На чиєму боці Феміда: неповнолітніх дітей чи банків?

Недійсність договорів іпотеки у зв’язку з їх укладанням без дозволу органу опіки та піклування

Опубліковано в №38 (380)

Сергій Штогрин «Легітимус, АК» Адвокат, керівник відділу судової практики

Неважко погодитися з тим, що іпотека є одним із основних засобів отримання квартири для молодих сімей. Саме завдяки йому значна кількість сімей змогла отримати у власність квадратні метри.

Проте при обтяженні нерухомого майна іпотекою дуже часто виникають порушення норм чинного законодавства, особливо за наявності в іпотекодавців малолітніх/неповнолітніх дітей, у результаті чого в сторін договору іпотеки з’являються можливості визнання таких договорів недійсними з усіма ймовірними наслідками.

У цій сфері можна виділити два напрямки: 1) передача в іпотеку нерухомості, що належить малолітній/неповнолітній дитині та 2) передача в іпотеку нерухомості, право користування якою належить малолітній/неповнолітній дитині.

У першому випадку чинне законодавство чітко передбачає, що в разі передачі нерухомого майна, яке належить дитині, в іпотеку без згоди органу опіки і піклування, такий договір підлягає визнанню недійсним. Судова практика по даному напрямку також є в більшості випадків однозначною – договори іпотеки, укладені від імені дитини без дозволу органів опіки і піклування, визнаються недійсними.

Неоднозначною є ситуація у тих випадках, коли договори іпотеки укладалися щодо нерухомого майна, право користування яким належить малолітній/неповнолітній дитині.

Так, чинним законодавством, а саме ст. 203 та 215 ЦК України, передбачені випадки, за наявності яких правочини визнаються недійсними.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати