09 липня 2013, 13:38

Єдине вікно в державній реєстрації: міф чи реальність?

Нюанси реєстрації речових прав на нерухоме майно

Опубліковано в №27-28 (369-370)

Антон Проценко Начальник реєстраційної служби ГУЮ у Запорізькій області

На сьогодні розвиток законодавства призвів до реформування такої суспільно важливої сфери, як реєстрація речових прав на нерухоме майно. Необхідність запровадження єдиної системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і загалом наведення ладу в цій сфері спричинила прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації прав на нерухоме майно та їх обтяжень при їх державній реєстрації» від 09.12.2011 року № 4152­VI (далі – Закон). Слід зазначити, що повноваження щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень переходять до органів державної реєстрації прав. Законодавець змінив систему в цілому, намагаючись створити систему так званого єдиного вікна, передавши всі повноваження щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно (далі – державна реєстрація) реєстраційній службі, що входить до системи органів юстиції. У даному випадку державні реєстратори є держслужбовцями. У цілому ідея не нова і плідно працює в інших розвинених державах, але це не все, чого досягнуто в Україні. Значним кроком уперед стало введення в структуру державної реєстрації нотаріуса як спеціального суб’єкта права. Законодавець значно спростив процедуру реєстрації для пересічного громадянина, надавши нотаріусу повноваження щодо державної реєстрації. Так, разом з нотаріальним посвідченням нотаріального договору нотаріус зобов’язаний провести державну реєстрацію в строк, встановлений законодавством, який становить 14 робочих днів, але ці нововведення мають і деякі негативні наслідки.

Законодавством визначено, що нотаріус одночасно з нотаріальним посвідченням правочину проводить державну реєстрацію речових прав та законодавчо закріплений обов’язок набувача за договором звертатись виключно до того ж нотаріуса, яким було посвідчено цей договір. У випадку з договором, за яким право власності переходить, одразу зрозуміло, а у разі посвідчення спадкового договору, за яким згідно зі ст. 1302 Цивільного кодексу України право власності переходить до набувача лише після смерті відчужувача, яка може настати через рік або через десять років, можуть виникнути проблеми з пошуком того нотаріуса, який посвідчив цей договір.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати