21 березня 2018, 10:30

Що змінюється в арбітражі FOSFA?

Опубліковано в №11 (613)

Данило Христич
Данило Христич «LeGran.TT» старший юрист

З 01.04.2018 р. набувають чинності нові правила однієї з найбільш дієвих інституцій для вирішення спорів за контрактами купівлі-продажу олії, насіння, жирів – FOSFA. Вони замінять дещо застарілу редакцію 2012 р. Запроваджені зміни мають усунути розбіжності та, як наслідок, сприяти зручному й швидкому розгляду арбітражних спорів для всіх сторін процесу.

Окрім незначних технічних доповнень, нові правила змінюють вимоги щодо кількості арбітрів, їх стажу в торгівлі, строків давності, а також щодо обов’язку сплати депозиту.

Найсуттєвіша зміна стосується кількості арбітрів, які розглядають процес. Раніше стандартна процедура передбачала розгляд суперечок двома арбітрами – по одному від кожної зі сторін. Для заощадження коштів і часу сторони могли узгодити розгляд спору одно осібним арбітром, однак на практиці таке відбувається рідко. Якщо між двома арбітрами виникали розбіжності стосовно рішення, матеріали справи передавалися ампіру – третьому арбітрові. Він одноосібно виносив рішення на підставі наявних матеріалів. При цьому арбітрам заборонялося повідомляти ампіру і сторонам свою думку щодо справи та питання, з яких арбітрам не вдавалося дійти згоди.

Зі зміною правил спори розглядатимуться трьома арбітрами: по одному від кожної зі сторін і головуючим трибуналу, призначеним Федерацією після подання позову. Аналогічна процедура застосовується також в арбітражі GAFTA. Водночас, за бажанням сторін, все ще можна узгодити розгляд спору одним арбітром.

В арбітражній практиці юридичної компанії LeGran.TT зустрічалися справи, коли арбітри не доходили згоди та призначали ампіра. Це призводило до того, що ухвалення рішення відкладалося щонайменше на місяць, оскільки ампіру необхідно ознайомитися з позовом і поясненнями сторін, а також підготувати проект рішення. При цьому арбітражний збір нараховується, виходячи з розгляду спору трьома арбітрами, попри те, що кінцеве рішення ухвалюється одним арбітром.

Арбітраж FOSFA передбачає різні строки позовної давності залежно від предмета спору та базису поставки. Поточна редакція ділить строки на такі види: для суперечок за якістю і кількістю, для суперечок, не пов'язаних з якістю і кількістю (залежно від базису поставки), та для суперечок щодо будь-яких обов’язкових платежів (in respect of any monies due). Під «monies due» малися на увазі платежі, прямо передбачені договором, такі як оплата вартості товару.

Нова редакція правил поділяє терміни позовної давності лише на два види: для суперечок за кількістю і якістю та для решти. При цьому в суперечках за якістю або кількістю строки давності були збільшені: нотіс про арбітраж необхідно подати не пізніше ніж через 90 днів від закінчення вивантаження на умовах CIF, CIFFO, C&F та аналогічних, а також не пізніше ніж через 90 днів від моменту постачання за контрактами FOB, Extank, Ex-mill, Ex-store. В інших спорах, як і раніше, строки становлять 120 днів та обчислюються залежно від базису поставки.

Колишня редакція також передбачала право арбітрів вимагати оплату депозиту на будь-якому етапі арбітражу на їхній власний розсуд. Проте здебільшого збори оплачувалися після повідомлення арбітрів про готовність рішення. Нова редакція встановлює, що до початку процесу позивач зобов'язаний заплатити депозит за рахунок майбутньої винагороди та витрат арбітражу. Згідно з даними FOSFA, розмір такого депозиту складе 5 тис. фунтів стерлінгів для звичайних справ і 2,5 тис. фунтів стерлінгів для справ, які розглядаються за спрощеною процедурою (small claims procedure). Аналогічне правило діє також в арбітражі GAFTA, однак тут розмір стандартного депозиту значно більший – 13 тис. фунтів стерлінгів.

В оголошенні про зміну правил арбітражу секретаріат FOSFA акцентував увагу на підвищеній відповідальності арбітрів за ведення процесу. Зокрема, оновлені правила арбітрів встановлюють, що третій арбітр, призначений Федерацією, є відповідальним за активний розвиток справи та зобов'язаний стежити за її перебігом. Нова редакція також встановлює, що досвід арбітра в торгівлі повинен становити щонайменше 10 років. Як і раніше, арбітром не може бути особа, яка повністю або хоча б частково займається юридичною практикою.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати