14 травня 2013, 16:14

Позасудове врегулювання спорів

Огляд існуючих альтернатив

Опубліковано в №19-20 (361-362)

Катерина Малигіна
Катерина Малигіна «ПОКОН, АК» Юрист

Коли розмова заходить про вирішення спорів, більшість асоціює її з судовим розглядом та винесенням рішення як найдієвішим способом розв’язання конфліктів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За українським законодавством будь-яка особа (якщо інше не встановлено законом чи НПА України) має право передати спір до суду одразу після його виникнення, не звертаючись до опонентів, державних органів. Однак судовий процес – не завжди найефективніший спосіб вирішення суперечки.

На мій погляд, одна з ознак цивілізованого суспільства – уміння домовлятись. Так, задля впровадження в Україні якомога більшого числа правових, демократичних і високорозвинених механізмів вирішення спорів існує ціла низка альтеративних способів.

Альтернативне врегулювання спорів – це група процесів, за допомогою яких вирішуються спори і конфлікти без звернення до формальної системи судочинства.

 

Основними видами альтернативного врегулювання спорів є:

–          переговори;

–          арбітраж (третейський суд);

–          медіація.

І справді на даний момент є досить значною проблемою те, що більшість спорів не вирішуються найефективнішим з усіх можливих способів, а передаються до суду чи взагалі залишаються в тіні, породжуючи ще більші конфлікти.

Також перед тим, як приймати рішення про негайне вирішення спору в суді, необхідно насамперед зважити наступне:

По-перше: судовий процес на практиці завжди потребує тривалого часу.

По-друге: судові витрати – це гроші.

По-третє: психічні навантаження, стреси від судових засідань; ризик програти.

Тож, на мій погляд, звертатися до суду треба, якщо цей спосіб вирішення спору є максимально ефективним для певної суперечки та коли особа переконана у своїй правоті.

Одним з найвідоміших способів альтернативного врегулювання спорів є переговори (перемовини) – дискусія, взаємне спілкування з метою досягнення сумісного рішення.

Мистецтво перемовин – один з ключових аспектів конкурентоспроможності компаній. Перемовини також є найважливішим інструментом урегулювання різниці позицій сприйняття, причому не лише між компаніями. Комерційні перемовини – перемовини на тему будь-яких ресурсів (гроші, матеріальні цінності, часові та людські ресурси тощо). Так, основними функціями перемовин є: інформаційно-комунікативна, досягнення домовленостей, регулювання, контроль, координація дій.

Ще одним альтернативним способом вирішення спору є арбітраж  – розв’язання спорів недержавними арбітрами (третейськими суддями) з винесенням рішення, обов’язкового для сторін. Включає внутрішньодержавні третейські суди, міжнародний комерційний арбітраж, міжнародний інвестиційний арбітраж, міждержавний арбітраж.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати