18 червня 2013, 14:37

Здійснення угод M&A у сучасній Україні

Практичні проблеми

Опубліковано в №25 (367)

Вадим Самойленко
Вадим Самойленко «Asters, ЮФ» партнер
Олесь Квят
Олесь Квят «Asters, ЮФ» радник

Злиття та поглинання є однією з найпоширеніших форм прямого інвестування, що завжди присутня в арсеналі менеджерів і власників розвиваючого бізнесу та входить до стратегічних планів компаній. При цьому вибір стратегії, а також форм і методів здійснення угод M&A залежить як від структури ринку, так і від інвестиційних цілей та намірів самих учасників таких угод. Для того щоб забезпечити економічний потенціал тієї чи іншої інвестиції, у тому числі й шляхом укладення угод M&A, необхідно враховувати зміни конкурентного середовища, технологій, прогнозувати з достатнім ступенем ймовірності наслідки реакції конкурентів, а також проводити детальний аналіз існуючих та потенційних проблемних аспектів такого придбання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як показує практика, для українського ринку M&A на сучасному етапі його розвитку і функціонування є характерною низка ключових проблем, на які змушений зважати потенційний інвестор. Насамперед це недоліки, які інвестору вдається ідентифікувати на етапі проведення юридичного аудиту групи компаній. Найтиповішими серед них є проблеми, пов’язані з невпорядкованістю і непрозорістю компаній групи, що продаються, зі значною кількістю порушень законодавчих вимог у сфері корпоративного, антимонопольного, договірного права, інтелектуальної власності. Усе це, разом із недосконалістю та недостатньою гнучкістю українського законодавства, а також невизначеністю правозастосовної практики, зокрема щодо низки значущих для ринку M&A питань, створює значні перепони на шляху здійснення інвестицій в економіку країни.

Зупинимося детальніше на найпоширеніших та актуальних проблемах українських активів, що продаються в рамках угод M&A, з огляду на існуючий рівень їх законодавчого регулювання та загальний стан існування українського ринку злиттів та поглинань.

 

Невпорядкованість та непрозорість бізнесу

Однією із кричущих проблем, притаманних вітчизняному M&A­ринку, є високий рівень невпорядкованості та непрозорості бізнесу, що продається.

Неоптимізована структура бізнесу, коли до складу власників бізнесу вводяться численні топ­менеджери компаній групи, ділові партнери, члени сім’ї та родичі кінцевого власника (власників) бізнесу, має незаперечним та вкрай негативним наслідком збільшення рівня непрозорості та інертності бізнес­одиниць, що плануються до продажу. Крім того, характерним явищем є недостатня документальна урегульованість відносин із зазначеними особами, що створює додаткові ризики виникнення конфліктних ситуацій із ними у випадку намірів власника продати бізнес або його частину.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати