18 лютого 2014, 17:40

Застосування антикорупційного законодавства США та Великобританії до українських компаній

Іноземний підхід до українських компаній

Сергій Оберкович
Сергій Оберкович «GOLAW, ЮФ» Старший партнер
Ірина Кальницька
Ірина Кальницька «GOLAW, ЮФ» старший юрист

Аналіз міжнародного досвіду боротьби з корупцією свідчить про те, що за сучасних умов корупція виходить за рамки національних кордонів і потребує глобального підходу. Прояви корупції створюють загрозу не лише національній безпеці більшості країн світу, а й підривають міжнародні інститути влади та економіки. Саме тому в останні роки боротьба з корупцією набула транснаціонального значення, а деякі національні закони країн мають екстериторіальну дію.

Одним із прикладів таких законів є Закон Великобританії «Про боротьбу з хабарництвом» (UK Bribery Act/UKBA), що набрав чинності 1 липня 2011 року та Закон США «Про корупцію за кордоном» (Foreign Corrupt Practices Act/FCPA), що діє ще з 1977 року.

Сфера застосування UKBA значно ширша за сферу застосування FCPA, у якому йдеться лише про підкуп іноземних посадових осіб, якими визнаються як власне іноземні посадові особи, так і працівники іноземних органів державної влади, публічні міжнародні організації або їх представники.

Саме у зв’язку з набранням чинності UKBA компаніям, у тому числі й українським, необхідно приділяти особливу увагу способам мінімізації корупційних ризиків.

Під дію UKBA підпадають всі компанії, зареєстровані у Великобританії, а також ті, які повністю або частково ведуть свій бізнес на території Великобританії. Що мається на увазі під «частковим веденням бізнесу», є питанням досить дискусійним. Більшість експертів стверджують, що наявність представництв, філій або інших відокремлених підрозділів на території Великобританії є достатнім для поширення юрисдикції UKBA на таку компанію.

Таким чином, якщо українська компанія здійснює свою діяльність хоча б частково на території Великобританії, то на неї розповсюджується дія положень UKBA, а отже й відповідальність за вчинення правопорушень, передбачених цим законом.

Дія американського FCPA розповсюджується на:

             американські компанії, чиї акції котируються на американських біржах, або компанії, які зобов’язані подавати звітність до Комісії США з цінних паперів (Securities and Exchange Commission);

             бізнес­організації незалежно від форми власності (партнерства, корпорації, компанії з обмеженою відповідальністю, приватні підприємства), які створені відповідно до законодавства США або здійснюють свою діяльність на території США;

             фізичних осіб, які визнаються посадовими особами, працівниками, представниками зазначених вище бізнес­організацій, а також фізичних осіб, які є резидентами США;

             неамериканські компанії, якщо їхні акції котируються на американській біржі або вони діють від імені американської компанії у зв’язку із вчиненням корупційного діяння.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати