18 червня 2013, 16:22

Особливості сучасного інвестування в багатоквартирне житлове будівництво

Практика використання ФФБ

Опубліковано в №25 (367)

Проїхавшись Києвом та його околицями, можна помітити значну будівельну активність. Різні забудовники зводять окремі будинки, квартали, цілі житлові масиви. Усіх їх турбують спільні питання – як залучити кошти у будівництво та як зацікавити покупця.

На сьогодні незначна частина забудовників здійснює будівництво власним коштом. Особисте фінансування – прерогатива будинків не більш ніж ІІІ категорії складності. Найчастіше застосовують два варіанти фінансування будівництва – банківське та через залучення коштів безпосередньо від покупців квартир.

Банківське кредитування є не надто привабливим на сьогодні. Так, банк під видачу коштів вимагає забезпечення, яке за банківськими коефіцієнтами значно перевищує розмір необхідних коштів, плюс – високі проценти за користування коштами фінустанови. Зрозуміло, що для забезпечення отримання кредиту можливо передати в іпотеку земельну ділянку під забудовою, у заставу – корпоративні права, забезпечити наявність поручителів. Проте корпоративні права не надто цікаві для банків, а з поручителів завжди можливо вчасно вивести цікаві для банку активи. До того ж далеко не всі забудовники мають у власності землю під будівництво, дедалі більшої популярності набувають договори суперфіцію. Тож часто забудовник мало що має запропонувати банку в забезпечення.

Значно цікавішим є банківське проектне фінансування – механізм, за якого банк надає кошти фактично під перспективу проекту та майбутніх фінансових потоків, з розробленням індивідуальної системи надання та повернення коштів. При даному виді фінансування банк є більше бізнес­інвестором, ніж кредитором, оскільки кошти можуть надаватися успішному проекту без забезпечення їх повернення іпотекою. Хоча провідні українські банки й пропонують на своїх сайтах такий продукт, як проектне фінансування, даний механізм в Україні, на жаль, поки що не має світової привабливості, а є лише синонімом кредитування.

Тому більшість багатоповерхівок будують за кошти так званих приватних інвесторів – покупців квартир.

Як передбачено ч. 3 ст. 4 ЗУ «Про інвестиційну діяльність», інвестування та фінансування будівництва об’єктів житлового будівництва з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління, може здійснюватися виключно через фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інститути спільного інвестування, а також шляхом емісії цільових облігацій підприємств, виконання зобов’язань за якими здійснюється шляхом передачі об’єкта (частини об’єкта) житлового будівництва. Інші способи фінансування будівництва таких об’єктів визначаються виключно законами.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати