25 березня 2014, 11:51

Угода TRIPS і доступ до лікарських засобів в Україні

Дещо про гнучкі механізми

Опубліковано в №13 (407)

Роман Майданик
Роман Майданик д.ю.н., професор, завідувач кафедри цивільного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Угода ТРІПС і глобальне регулювання інтелектуальної власності


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


ЄС і США, які контролюють більшість патентів у світі, активізували підвищення рівнів інтелектуальної власності порівняно з приписаними Угодою ТРІПС, що призвело до так званого ефекту ТРІПС-плюс.

ЄС розглядає сильну охорону інтелектуальної власності як життєво необхідний елемент, від якого дуже залежать результати його економічної діяльності та конкурентоспроможність.

ЄС впроваджує заходи для створення європейських прав інтелектуальної власності, що передбачає забезпечення одноманітної охорони прав інтелектуальної власності в усьому ЄС, створення централізованих загальносоюзних механізмів санкціонування, координації та контролю, а також впровадження мовних механізмів для європейських прав інтелектуальної власності.

 

Угода ТРІПС і доступ до лікарських препаратів

Базовий принцип Угоди ТРІПС – використовувати результати інтелектуальної діяльності у спосіб, який не призводить до надмірної матеріальної шкоди законним інтересам її власника.

Однак з моменту прийняття ТРІПС більша цінова влада, яку отримали фармацевтичні компанії, дедалі частіше позначається на доступності ліків в особливо бідних державах – членах СОТ. Як приклад, коли епідемія ВІЛ/СНІДу почала швидко поширюватися територіями країн, що розвивалися, вартість антиретровірусних препаратів унеможливлювала їхню доступність для місцевого населення.

В умовах стрімкого поширення епідемії деякі члени СОТ – як ті, що розвиваються, так і розвинені, зупинили процес патентування іноземних антиретровірусних препаратів, що дозволило їм копіювати та виробляти останні, не сплачуючи ліцензійних виплат.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати