16 квітня 2013, 15:05

Регулювання аптечного бізнесу

Нормотворчі ініціативи

Опубліковано в №16 (358)

Незважаючи на спроби уряду якомога швидше врегулювати фармацевтичну сферу, у ній і досі залишається багато прогалин та недоліків

Ганна Гайдукова «Олексій Пуха і Партнери, ЮК» Юрист
Олександр Козаков
Олександр Козаков «Олексій Пуха і Партнери, ЮК» Юрист

Питання діяльності інтернет-аптек та насамперед регулювання такої діяльності є надзвичайно гострим не лише в Україні, а й у світі загалом. Адже цей спосіб організації процесу продажу лікарських засобів є безперечно зручним, але недостатньо контрольованим. Наприклад, минулого року з 25 вересня і протягом тижня Інтерпол спільно з правоохоронними та митними органами різних країн світу, компаніями і надання інтернет-послуг, державними та приватними структурами проводили масштабну операцію проти онлайн аптек під назвою «Панжеа 5». Вона була спрямована на перевірку якості препаратів, що реалізуються через Інтернет у 100 країнах світу. Наслідком стало закриття понад 20 тисяч нелегальних аптек у світі, конфіскація понад 3 млн упаковок ліків, відкриття понад 80 слідчих справ та затримання 70 осіб. За статистикою, понад 90% світових інтернет-аптек працює незаконно.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В Україні, поряд з проблемами, які існують у всіх країнах світу у сфері аптечного бізнесу щодо якості ліків, що реалізуються у мережі, має місце проблема невизначеності на законодавчому рівні юридичного статусу інтернет-аптек, яка разом з національними законодавчими актами, зокрема ліцензійними умовами продажу через аптечні заклади лікарських засобів, стає вкрай актуальною.

Згідно з розділом ІІ пункту 2.6 наказу МОЗ України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами» торгівля лікарськими засобами здійснюється виключно через аптечні заклади (виняток становить лише реалізація лікарських засобів у сільській місцевості за відсутності аптеки, де реалізація дозволена у фельдшерських пунктах, сільських, дільничних лікарнях, амбулаторіях та навіть працівниками даних закладів на підставі договорів з ліцензіатами). Забороняється дистанційна (через мережу Інтернет) торгівля лікарськими засобами, а також продаж лікарських засобів поштою та через будь-які заклади, крім аптечних, та поза ними, крім випадків передбачених для сільської місцевості у разі відсутності аптеки.

Увагу необхідно звернути також і на дотримання ліцензійних умов під час транспортування лікарських засобів у випадку їх замовлення через Інтернет. Ліцензіат під час транспортування лікарських засобів має забезпечити умови зберігання лікарських засобів відповідно до вимог, встановлених виробником. А це передбачає дотримання належного рівня вологості, температурного режиму, захисту від пилу, бруду, сторонніх запахів та загалом забезпечення повної схоронності засобу. В ліцензійних умовах міститься пряма заборона щодо транспортування лікарських засобів транспортом загального користування, яким здійснюється перевезення пасажирів, та у поштових відправленнях. Як свідчить практика, саме такі способи доставляння товару є найуживанішими серед українських інтернет-аптек.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0