11 квітня 2017, 19:01

Як «відбілювання» Кіпру ускладнило життя підприємцям

Опубліковано в №15 (565)

Уже багато років Кіпр є юрисдикцією, яка широко використовується для оптимізації оподаткування не тільки холдингами, а й невеликими підприємствами. Сьогодні досить поширене використання у якості материнської компанії певної престижної європейської юрисдикції, як то Люксембург, Нідерланди чи Велика Британія, проте це не виключає того, що у загальній структурі компанії будуть низькоподаткові юрисдикції та офшори. Зокрема, ми проаналізували структуру діяльності багатьох відомих агрохолдингів, і виявилося, що більше половини їх усе ще використовують у якості материнських компанії на Кіпрі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Переваги, недоліки, особливості

Про переваги, недоліки та особливості Кіпру вже, напевне, сказано й написано вдосталь, проте останні тенденції спонукають підняти тему невеличкої, але привабливої з різних точок зору острівної держави ще раз.

Під тиском європейської та світової спільноти на Кіпрі періодично впроваджуються певні норми, пов’язані не лише з боротьбою з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму, а й з ухиленням від сплати податків. Крім того, утримувати кіпрські компанії стало дещо дорожче.

У першу чергу, хотілося б відмітити ускладнення у роботі з банками, які тривають уже близько півроку. Зміни дуже відчутні. Часи перерахування коштів будь-куди у кілька кліків через інтернет-банкінг, як і часи договорів розмитого змісту на дві сторінки, минули. Суттєвих обмежень зазнали вхідні та вихідні платежі на/з ряду країн, зокрема Балтії. Кіпрські банки дотримуються політики, що такі платежі можуть бути проведені лише у випадку, якщо є повноцінний офіс та ведеться реальна діяльність у країні, з якої/куди відбувається оплата.

При цьому для переведення коштів, окрім договору та рахунку, необхідно надати якомога повнішу інформацію щодо суті транзакції, а також контрагента. І це стосується не лише назви та адреси, а й даних щодо діяльності, яку веде компанія. Вагомим показником є наявність сайту. Власники, як відомо, не завжди вважають доцільним витрачатись на їх розробку, проте свідомість більшості співробітників банку на сьогоднішній день сприймає все так: «немає сайту – немає компанії».

Внаслідок розширення переліку вимог, які висуваються кіпрськими банками, відділи комплаєнсу значно збільшились. Проте у даній ситуації, на жаль, кількість не завжди означає якість. Наш досвід дає змогу ставити під сумнів кваліфікацію працівників таких відділів. Загалом вони рідко вдаються у подробиці та приділяють необхідну увагу вивченню отриманих даних. Наприклад, здійснюючи пошук по назві компанії та неправильно вказавши організаційно-правову форму (LLP замість потрібного LLC), банк виявив досить багато компрометуючої інформації і відразу ж пред’явив клієнту претензії. Звісно, згодом все вдалося прояснити та владнати, проте такі ситуації дають змогу зрозуміти, як підходити до роботи – не інакше, як набравшись терпіння.

Суттєві зміни на «договірному» фронті

Що стосується договорів, то вимоги до їх якості також змінилися, причому досить суттєво. Бажано, щоб вони були конкретними і ґрунтовними, відображали природу відносин між сторонами, а не складалися з якихось загальних фраз, як то «предметом договору є фінансові чи юридичні послуги».

Зараз склалась така ситуація, що рішення банку може відрізнятися залежно від ситуації. Причому в абсолютно аналогічних випадках висновки банку щодо можливості проведення платежу бувають різні. Розглянемо, наприклад, договір позики. Загалом політика кіпрських банків така, що вони відмовляють у перерахуванні коштів за договорами позики між непов’язаними компаніями, за виключенням тих, які мають одного бенефіціарного власника. Тож у випадку, якщо було вирішено надати чи отримати позику, як показала практика, варто бути готовим до того, що доведеться розкривати інформацію про бенефіціара компанії-контрагента і надавати паспорт, трастову декларацію, сертифікат про директорів, акціонерів тощо.

Якщо говорити про сам договір, то він обов’язково повинен мати положення про розмір відсоткової ставки, гарантії, зобов’язання, порядок здійснення розрахунків, право, якому підпорядковуватиметься договір, та мету використання коштів. Скажімо, якщо кошти будуть інвестовані у нерухомість, у договорі необхідно прописати місце розташування та тип об’єкта, а якщо підуть на придбання частки у статутному капіталі приватної компанії, обов’язково зазначаються її найменування, реєстраційні деталі, а також дані щодо видів діяльності.

Практичні моменти

Ще один важливий момент. Якщо кіпрська компанія тривалий час не виявляла активності, а потім на її рахунки раптом почали заходити значні суми, слід бути готовим до того, що їх буде заморожено. І для їх активації, швидше за все, доведеться пройти досить непростий банківський аудит, який вимагатиме надання чітких пояснень і даних з широкого кола питань щодо компанії в цілому, бенефіціара, видів діяльності, контрагентів тощо. І коли розпочинається такий процес, діяти треба спокійно та виважено, адже коригувати інформацію за бажанням банківських працівників потрібно буде не раз.

Прикладом можуть бути хоча б дані щодо видів діяльності. Якщо раніше потрібно було надавати чіткий та детальний перелік, щоби потім чергова транзакція не стала сюрпризом для банку, то сьогодні вже можна зіткнутися з вимогою скоротити та обмежити цей список. Крім того, в окремих випадках при зміні бенефіціара банк може висунути вимогу щодо проведення такого ж due diligence, як при відкриті рахунку, і окрім пакету даних про нового бенефіціара та бізнес-плану компанії, обов’язковим стане ще й проведення у встановлений строк особистої зустрічі.

Та як би там не було, при проведенні аудиту необхідно добросовісно співпрацювати з банком, адже якщо не виконувати вказівок, можна отримати попередження, що у зв’язку з недотриманням політики банку рахунки компанії будуть закриті.

Із звітністю краще не жартувати

Взагалі не варто забувати, що хоча Кіпр і є своєрідною європейською економічною гаванню, проте законодавство все ж висуває ряд вимог, дотримуватись яких слід неухильно. Візьмемо хоча б щорічний збір. Він не надто великий у порівнянні з тими сумами, якими зазвичай оперує кіпрська компанія, проте його несплата може привести до накладення штрафів, а якщо і вони не будуть сплачені, то й до ліквідації шляхом виключення з реєстру. Також положення кіпрської нормативної бази передбачають ведення фінансової звітності і її щорічне подання до реєстраційних органів. І тут важливо зазначити, що невиконання вказаного положення може призвести до притягнення до кримінальної відповідальності директорів. Тож з номіналами та кіпрським законодавством жартувати не слід, бо у будь-який момент директором та акціонером може стати бенефіціар.

Не можна обминути увагою і той факт, що у 2016 р. Центральним банком Кіпру було внесено поправки до директиви щодо боротьби з відмиванням грошей та протидії фінансуванню тероризму. Відповідно до внесених змін, офшорні компанії, які не мають обов’язку готувати фінансову звітність, але мають, скажімо, рахунки у кіпрських банках, повинні надавати управлінську звітність. Вона мало відрізняється від фінансової, і її підготовка на Кіпрі коштуватиме немало. Як альтернатива, можна звернутись до українських аудиторів, послуги яких обійдуться дешевше.

Для того, щоб скористатися вигодами податкової системи Кіпру, необхідно, щоб були застосовані положення угоди про уникнення подвійного оподаткування. Для цього необхідно отримати сертифікат, що компанія є податковим резидентом Кіпру, а це не так просто, якщо була видана генеральна довіреність на особу, яка є резидентом, скажімо, України. Як свідчить практика, отримати вказаний сертифікат можливо, проте певні ризики все ж є.

Уважно обирайте агента

На завершення хотілось би наголосити, що компанію-агента необхідно обирати дуже уважно. І її розміри та відомість, як виявилося, не показник. Доказом цього може слугувати вирок у кримінальній справі, яка прогриміла не лише на весь Кіпр, а й далеко за його межами. Тоді було покарано не лише замгенпрокурора, а й відомих та високоповажних кіпрських юристів у зв’язку з тим, що вони здійснили спробу рейдерського захоплення багатомільйонних активів російської компанії «Росинка». Їх визнали винними у цілому ряді злочинів, серед яких, зокрема, хабарництво, корупція, змова з метою вчинення шахрайства та ін.

До того ж, не варто забувати, що жодна компанія не застрахована від банкрутства. Тут треба обов’язково зважати на той факт, що юристів на Кіпрі близько 4 тис., проте лише 300 з них мають ліцензії арбітражного керуючого. Отримати її не так і просто, тож наявність хоча б одного такого спеціаліста буде беззаперечним плюсом для обслуговуючої компанії. А для забезпечення додаткового захисту дуже важливою є здатність представляти інтереси клієнта в суді і наявність відповідного досвіду. У нашій практиці, зокрема, був випадок, коли відповідно до рішення суду у нашого клієнта витребували докази, які вимагали розкриття важливої інформації, проте представнику на Кіпрі вдалося успішно оскаржити це рішення.

Отож, реалії такі: працювати тепер складніше, правила стали суворіші. Кіпрські банки взагалі набули нової ролі і стали своєрідними регуляторами, які диктують свою політику. Проте очевидно, що Кіпр не зацікавлений втрачати свої позиції пластичної та вигідної з багатьох точок зору для інвесторів юрисдикції. Взяти хоча б той факт, що процедура отримання громадянства була спрощена Це свідчить про те, що Кіпр тепер вабить не лише тих, хто хоче скористатися певними податковими пільгами, а й тих, хто підшукує нове місце проживання. Тож найближчим часом можна очікувати, що трансформаційні процеси закінчаться, і ситуація стабілізується.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати