20 листопада 2017, 12:39

Як емоційний інтелект врятує юридичну професію

Опубліковано в №47 (597)

Чи думали ви у 1998 р., що через 5 років не будете друкувати свої фото на папері? Корпорація Kodak теж так не думала і швидко збанкрутувала, хоча у 1998 р. вона була світовим лідером у виробництві фотопаперу. Приклад Kodak – один з багатьох проявів закону Гордона Мура, співзасновника Intel: «Міцність комп’ютерів подвоюється кожні 2 роки». Звичні нам професії йдуть із ринку, поступаючись сіті-фермерам, космобіологам та архітекторам людського тіла. Нова технічна революція з шаленою швидкістю змінює величезні індустрії. Юриспруденція не стане винятком.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чат-боти, юридичні стартапи та недорогі правові сервісні центри вже розробляються в усьому світі. Супер-комп’ютер IBM Watson протягом кількох секунд дає юридичну консультацію з 90% точністю, у порівнянні з 70% людини-юриста. Не потрібно бути оракулом, щоб передректи переведення типових юридичних завдань на аутсорс-машини. Як залишитися затребуваним на ринку з такою конкуренцією? Потрібно вміти робити все те, що не під силу машинам, а саме: розуміти потреби клієнтів, розробляти унікальні правові рішення, писати цікавий блог, вести складні переговори. Робити все те, в основі чого лежить недоступний комп'ютеру елемент – емоція.

Емоційний інтелект входить до ТОП-10 найзатребуваніших роботодавцями навичок до 2020 р. Вчені наперебій доводять, що розвинений емоційний інтелект (EQ) набагато більше впливає на успіх людини в суспільстві, роботі та родині, ніж високий коефіцієнт інтелекту IQ. Також вчені визначають емоційний інтелект як уміння усвідомлювати та керувати своїми емоціями й емоціями інших людей, розуміючи їхні наміри та мотивацію.

Наче все просто і зрозуміло, але наскільки ми застосовуємо цей принцип на практиці? Розберемо деякі приклади з життя.

  1. Якщо п’ятирічний малюк поранив пальчик, то він знає, що рану слід промити, намазати зеленкою та забинтувати. А чи знає малюк, що робити, якщо він відчуває образу, гнів чи розчарування? Далеко не кожен 30-річний юрист може вчасно визначити ці емоції, не говорячи вже про те, щоб грамотно ними керувати. Усвідомлювати свої емоції, а тим більше керувати ними, нас мало хто вчив. «Не переймайся», «давай пожалію» і «це мине» – не найпотужніші способи впоратися з напливом почуттів.
  2. Чи доводилося вам під час ділової зустрічі чути фразу: «Давайте без емоцій»? «А давайте без ноги», – хочеться мені на це відповісти. Чому «без ноги» звучить абсурдно, а «без емоцій» можна? Доки ми живі, ми відчуваємо різні емоції у кожен момент часу.
  3. Тренінги на тему особистої ефективності, тайм-менеджменту та цілепокладання продають як гарячі пиріжки. Записуйся на тренінг, плати й виходь через кілька годин суперменом. «Візьми від життя все!», – спокусливо вабить реклама. Якби ж було так… Зазвичай тренінг дійсно дає інструменти, щоб стати продуктивнішим і поставити амбітні цілі. Проте далеко не всі тренінги згадують, як не померти у процесі та залишитися щасливим. Якщо зануритися глибше, в основі особистої ефективності лежить саме вміння керувати своїми емоціями, залишаючись гармонійним і радісним у процесі впровадження нових інструментів та змін у житті. Таких практичних тренінгів набагато менше.

Мораль усього сказаного в тому, що часто ми не надаємо належного значення емоціям. Однак вони існують і щосекундни впливають на життя людини. Так чому ж про це нарешті варто серйозно замислитися? Навіщо юристу емоційний інтелект?

По-перше, щоб отримати роботу. Багаторічний досвід співбесід показує, що юристам є куди розвивати свій рівень EQ. Іноді під час інтерв’ю вони майстерно вміють змусити рекрутера відчути себе непотрібним предметом інтер’єру чи всім своїм виглядом роблять велику послугу просто за те, що прийшли на співбесіду. Проблема в тому, що про рекрутера часто «не потурбувалися», тобто кандидат не намагався створити комфорт у спілкуванні, не подумав про потреби та очікування людини, до якої прийшов на зустріч. Як інакше можна пояснити відсутність спроби прочитати останні новини компанії, заздалегідь продумати відповіді на найбільш поширені запитання чи сформулювати власні питання до компанії. Не важко передбачити результат таких співбесід. Яким би експертом не був кандидат, у сучасному світі йому доведеться не лише сидіти за комп’ютером та «пиляти» документи. Рано чи пізно потрібно буде вийти в люди та «потурбуватися» про них.

По-друге, щоб виконати проекти у строк. У книгах про Гаррі Поттера є неприємні істоти – дементори, які висмоктують всю радість з людини. Депресивні хлопці. У мене є теорія, що вони – пародія на людей з низьким рівнем емоційного інтелекту. Такі люди сіють навкруги себе холод, з ними не хочеться спілкуватися. Вони не замислюються над мотивами інших людей вони. В результаті командна робота виходить неефективною та не в радість її учасникам, проекти летять, строки горять, клієнти незадоволені, настрій зіпсований. Про важливість командної роботи у XXI столітті можна написати окрему статтю, тому якщо ви хочете досягти більшого – вчіться взаємодіяти з людьми.

По-третє, щоб продати свої послуги. Навіть якщо юрист-дементор вирішить працювати у гордій самотності, то повністю себе ізолювати навряд чи вийде. Щонайменше, йому доведеться бачитися з клієнтами, щоб на щось жити. Клієнт не завжди чітко розуміє, що саме йому потрібно. Потреба може бути закопана десь дуже глибоко і розкопана лише завдяки вмінню ставити правильні запитання, слухати людину, а головне – її чути. Навички активного слухання та емпатії також підвладні людям з добре розвиненим EQ. Без нього продажі можуть бути, але скоріше випадкові, та навряд чи приведуть до повторних замовлень і довгострокової співпраці.

По-четверте, щоб бути цікавим спікером і блогером. Заради нових клієнтів, зв’язків і власного «Его» юристу доводиться бути публічним. Однак конкуренція зростає і поширюється. Вихід один – бути настільки цікавим, щоб очей не можна було відвести. Як? Розуміти потреби й очікування своєї цільової аудиторії, чуйно налаштуватися на їхню хвилю та піднести інформацію таким чином, щоб вона кожному стала близькою. Звичайно, контент і манера виступу перед IT-співтовариством буде відрізнятися від аудиторії з банківської сфери чи АПК. Також це стосується і текстів.

По-п'яте, щоб досягти професійних і кар’єрних цілей. Цілі в усіх різні, але шлях до них однаковий ‒ через комунікацію з людьми. Оцінка команди ILF за методом 360 градусів щорічно доводить цікаву закономірність: юристи з високим рівнем EQ частіше ніж інші отримують високі бали за експертизу. Не завжди це означає, що в інших експертиза була нижчою (рішення юридичного кейсу часто зрівнює всіх учасників оцінки), але доводить, що суб’єктивно люди схильні високо оцінювати та підкреслювати сильні сторони колег, з якими особливо приємно й комфортно працювати в команді. Чому так відбувається – доводить поведінкова економіка. В основі навіть найраціональніших рішень лежить емоція. Чи варто співпрацювати з юристом – клієнти й роботодавці часто вирішують, виходячи з емоційного комфорту. Навчіться його створювати, чути себе та оточення. Тоді машини ніколи вас не обженуть, а щасливих і реалізованих у професії юристів стане більше.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати