12 червня 2019, 11:30

Унікальний номер судової справи вже не унікальний. Чому в судовому реєстрі дублюються справи

Опубліковано в №24 (678)

Федір Сафір
Федір Сафір керівник корпоративних сервісів Опендатабот

З вересня 2018 р. набрав чинності наказ Державної судової адміністрації, яким затверджено класифікатор судів з новими тризначними кодами для всіх судів. Нові коди почали застосовувати одразу в адміністративних судах. Це призвело до дублювання номерів. Тепер паралельно два різних суди можуть зареєструвати дві судові справи за ідентичними номерами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дубль два. Чому різні судові справи мають однаковий номер?

Існує два документи, які регулюють створення номерів для судових справ. Перший — наказ Державної судової адміністрації (далі – ДСА) від 17.12.2013 р., другий — наказ ДСА від 28.09.2018 р.  

Згідно з наказом ДСА від 17.12.2013 р., кожній судовій справі надається єдиний унікальний номер, який формується автоматично в суді першої інстанції та залишається незмінним незалежно від проходження справи в інстанціях. Номер справи має такий формат: код суду/порядковий номер в цьому році/рік реєстрації.

Наказом ДСА від 28.09.2018 р. затверджено класифікатор судів з новими тризначними кодами для всіх судів. Відповідно до цього Наказу, окружні адміністративні суди застосовують визначені коди вже з наступного дня.

Таким чином, з вересня 2018 р. всі 27 окружні адміністративні суди отримали нові коди. Проте майже всі нові коди є ідентичними до тих, що вже існують в судах першої інстанції по всій Україні. Тобто починаючи з 29.09.2018 р. одночасно два різних суди реєструють нові судові справи за ідентичними номерами.

Чи багато таких справ?

За останні півроку, відколи почалась вибіркова реформа лише для окружних адміністративних судів, вже призначено понад 21400 судових справ, які мають однаковий номер справи, але розглядаються в різних судах, з різними типами судочинства та предметами спору.

Нижче наведено статистику щодо здвоєних номерів судових справ, які спричинило реформування окружних адміністративних судів.

Опендата-таблица-из-газеты-(на-всякий-пожарник,-если-их-для-сайта-не-подойдет)

 Як вирішити проблему?

На наше запитання про те, чи буде виправлено ситуацію, ДСА відповіла, що питання унікальності номерів судових справ остаточно буде вирішено лише після завершення реорганізації, яка досі триває з 29.12.2017 р. Скільки ще чекати, доки реформа все розставить на свої місця, поки що невідомо. Однак вже зараз ми маємо нагальну проблему, яку не буде вирішено навіть після згаданої вище реорганізації, адже в системі залишаться сотні тисяч продубльованих номерів судових справ.

Розглянемо на прикладі: одна справа є кримінальною та розглядається в суді загальної юрисдикції, а інша – адміністративне судочинство. Суть спору різна, сторони у справах також різні. Якщо поглянути на цю ситуацію очима адвокатів, які мають декілька десятків справ, то може вийти така ситуація: шукаєш наступне засідання по адміністративній справі з приводу штрафу податкової в Києві, а натомість отримуєш, що суд у Харкові призначив обшук. Ситуація погіршується, якщо цим питанням займається людина без юридичної освіти.

Для того щоб бути впевненим, що ти шукаєш саме ту справу, яка потрібна, ми рекомендуємо додавати до номера справи ще один фільтр — тип судочинства. На прикладі судової справи №320/6355/18 за допомогою сервісу пошуку судових справ від Опендатабот отримуємо два зовсім різні результати:

Адміністративна справа:

Снимок экрана 2019-05-10 в 11.12.53

Цивільна справа:

Снимок экрана 2019-05-10 в 11.12.29

Висновки

Номера судових справ перестали бути унікальними одразу після початку реформування від ДСА. Після введення класифікатору нових кодів для Окружних адміністративних судів, такі коди почали збігатися та продублювали ті, що вже існують у судах першої інстанції. Таким чином, вже більше ніж півроку в судовій системі реєструється велика кількість різних по суті, але однакових за номером судових справ.

Отже, у процесі пошуку необхідної судової справи за її номером потрібно бути дуже уважним, адже можна почати готуватися до засідання щодо іншого провадження. Для унікалізації справи під час пошуку ми рекомендуємо застосовувати додатковий фільтр – тип судочинства. Однак для остаточного вирішення питання ДСА потрібно якісно завершити реформу судочинства та унікалізувати раніше продубльовані номери судових справ. Без системного підходу судова система України й надалі перебуватиме у підвішеному стані.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати