31 січня 2019, 16:31

Тенденції розвитку технологій – штучного інтелекту

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Дослідження ВОІВ WIPO Technology Trends 2019 Artificial Intelligence з серії «Тенденції розвитку технологій» присвячене штучному інтелекту (далі – ШІ). На тлі глобальної тенденції останніх років щодо збільшення кількості винаходів на основі ШІ, лідерами галузі є компанії IBM та Microsoft.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У новому передовому дослідженні ВОІВ наводяться документальні підтвердження, що за останній час різко збільшилася кількість винаходів на основі ШІ. Лідерами за кількістю таких винаходів є американські компанії IBM та Microsoft. Це зростання пояснюється тим, що за останні роки ШІ перетворився з теоретичної концепції в реальний продукт, який завойовує світовий ринок.

Перша доповідь з серії публікацій ВОІВ «Тенденції розвитку технологій» надає визначення та оцінку інноваціям у галузі ШІ, спираючись на більше ніж 340 тис. патентних заявок, пов'язаних з цією технологією (більшість з яких були опубліковані після 2013 р.) та 1,6 млн наукових статей, опублікованих з моменту першої появи ШІ у 50-х роках минулого століття.

Пілотна доповідь із серії «Тенденції розвитку технологій» надає загальну інформацію щодо ШІ. Вона адресована представникам директивних органів у державному і приватному секторах, а також всім зацікавленим особам, які зіштовхуються з результатами впровадження нової технології, що обіцяє докорінно змінити багато сфер економічного, суспільного та культурного життя.

«Темпи отримання патентів у галузі Ші набирають обертів. Це означає, що ми можемо очікувати появу маси нових продуктів, додатків і технологічних способів, заснованих на технології ШІ, які змінять наш побут, а також визначатимуть подальшу форму взаємодії людини зі створеними нею машинами», – заявив Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі.

«ШІ глибоко вплине на подальший розвиток людського суспільства. Першим кроком на шляху до максимального поширення масштабної користі ШІ, за умови належного врахування етичних, правових і нормативних аспектів, є створення загальної фактологічної бази для розуміння специфіки ШІ. Презентуючи першу доповідь із серії «Тенденції розвитку технологій», ВОІВ робить свій внесок у зусилля з прогнозування ситуації на основі фактологічних даних. Таким чином ВІОВ інформує світові структури, що відповідають за вироблення політики, про майбутнє ШІ, управління ним та принципи охорони ІВ, що лежать в основі ШІ», – зазначив пан Френсіс Гаррі.

У процесі дослідження були встановлені такі факти:

• З моменту появи ШІ у 50-х роках минулого століття винахідники й дослідники подали заявки майже на 340 тис. винаходів на основі ШІ (станом на кінець 2016 р.) та опублікували понад 1,6 млн наукових статей (гл. 1).

• Темпи патентування винаходів на основі ШІ стрімко зростають: більше половини виявлених у процесі дослідження винаходів були опубліковані після 2013 р. (гл. 3).

• 26 з 30 провідних заявників на отримання патентів на розробки в галузі ШІ – це компанії, а інші 4 – університети або державні науково-дослідні організації (гл. 4).

• Компанія із США International Business Machines Corp. (IBM) станом на кінець 2016 р. мала найбільший портфель патентних заявок на ШІ-технології, що налічує 8290 винаходів. За нею слідувала інша компанія із США Microsoft Corp., в активі якої 5930 винаходів. Першу п'ятірку заявників замикає японська компанія Toshiba Corp. (5223), а також Samsung Group з Республіки Корея (5102) та NEC Group з Японії (4406) (гл. 4).

• Три з чотирьох академічних структур, представлених у списку 30 провідних заявників, є китайськими організаціями. Китайська академія наук займає 17-е місце та має більше ніж 2,5 тис. родин патентів-аналогів. Якщо говорити про академічні структури, то 17 з 20 наукових організацій, що є лідерами за темпами патентування розробок у галузі ШІ – це китайські суб'єкти. До того ж на частку Китаю припадає 10 з 20 перших місць за кількістю наукових публікацій, присвячених ШІ (гл. 4).

Методи ШІ

• Машинне навчання та, насамперед, нейронні мережі повністю змінили галузь машинного перекладу. Це основний метод, що розкривається в патентних документах. Він вказаний у більше ніж третині всіх виявлених у процесі дослідження винаходів. Кількість патентних заявок на технологію машинного навчання, зокрема методів, що використовуються службами підсадки пасажирів для мінімального відхилення від маршруту, збільшилася з 9567 у 2013 р. до 20195 у 2016 р. Таким чином, загальні темпи зростання склали 111 %, а середньорічний приріст – близько 28% (гл. 3).

• Глибоке навчання як метод машинного навчання докорінно змінив ШІ (до нього належать системи розпізнавання мови) та є методом, що найбільш активно розвивається. Кількість відповідних патентних заявок зросла майже у 20 разів, з 118 у 2013 р. до 2399 у 2016 р. Таким чином, середньорічний приріст склав 175%. Для порівняння, кількість патентних заявок на будь-які інші технології за той же період зросла лише на 33%, що становить 10% від середньорічного приросту (гл. 3).

Галузі застосування ШІ

• Комп'ютерний зір, що включає технологію розпізнавання зображень та має найважливіше значення для функціонування автопілотних автомобілів, є найпоширенішою галуззю застосування ШІ, що згадується у 49% усіх патентів на технології ШІ (гл. 3).

• Збільшилося кількість патентних заявок на використання ШІ у робототехніці: з 622 у 2013 р. до 2272 у 2016 р. Таким чином, загальні темпи зростання склали 265%, а середньорічний приріст – 55% (гл. 3).

• Кількість патентних заявок у галузі методів управління, які дозволяють управляти роботою таких пристроїв як маніпулятори, зросла з 193 у 2013 р. до 698 у 2016 р., що становить зростання на 262%. Середньорічний приріст – 55% (гл. 3).

ШІ у виробничих секторах

• Сектор транспортування, включаючи автономні транспортні засоби, є одним із секторів, які мають найвищі темпи зростання в галузі застосування ШІ. З 2016 р. на його частку припадало 8764 заявки, що на 134% більше ніж у 2013 р. (738). Таким чином, середньорічний приріст склав 33% (19% всіх виявлених патентних документів за 2013-2016 рр. стосувалися сектору транспортування) (гл. 3).

• ШІ має важливе значення для вдосконалення мереж у галузі телекомунікацій. У 2016 р. в цьому секторі було подано 6684 заявки, що на 84% більше ніж у 2013 р. (3625). Середньорічний приріст склав 23% (15% всіх виявлених патентних документів за 2013-2016 рр. стосувалися сектору телекомунікацій) (гл. 3).

• У секторі медицини та науки про життя, де ШІ може застосовуватися в роботохірургії та персоналізованій медицині, кількість заявок у 2016 р. зросла до 4112, що на 40% більше ніж у 2013 р. (2942). Середньорічний приріст склав 12% (11% всіх виявлених патентних документів за 2013-2016 рр. стосувалися сектору медицини та науки про життя) (гл. 3).

• У секторі персональних пристроїв, обчислювальної техніки та людино-комп'ютерної взаємодії кількість заявок у 2016 р. досягла 3977, що на 36% більше ніж у 2013 р. (2915). Середньорічний приріст склав 11% (11% всіх виявлених патентних документів за 2013-2016 рр. стосувалися сфери персональних пристроїв, обчислювальної техніки та людино-комп'ютерної взаємодії). ШІ інтегрований в багато технологій, що використовуються у смартфонах, у тому числі в технологію віртуального помічника і камери, що розпізнають риси обличчя для оптимальної портретної фотозйомки (гл. 3).

Передмову до дослідження ВОІВ із серії «Тенденції розвитку технологій» на тему ШІ написав Ендрю Ін, засновник компанії Landing AI, порталу deeplearning.ai, стартапу Coursera, ад'юнкт-професор Стенфордського університету, колишній провідний фахівець корпорації Baidu, засновник і колишній керівник проекту Google з вивчення ШІ на основі глибокого навчання. У доповіді також містяться експертні коментарі провідних фахівців з галузі ШІ.

Використані джерела

WIPO Technology Trends 2019 Artificial Intelligence [Електронний ресурс] – Режим доступу: goo.gl/QsGeu4.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати